راهپیمایی دانشجویان و اساتید کره جنوبی علیه اسلام‌هراسی

دانشجویان و اساتید دانشگاه «کیونگبوک» در شهر دایگو در جنوب شرقی کره با برپایی راهپیمایی، ایستادگی در برابر مخالفان ساخت مسجد در حال ساخت در محله‌ای نزدیک به دانشگاه و احترام به کثرت‌گرایی را خواستار شدند.

راهپیمایی دانشجویان و اساتید کره جنوبی علیه اسلام‌هراسی

 اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه از اول ماه جاری هر دوشنبه و پنج شنبه در حالی که از ساختمان اصلی به سمت دروازه شمالی پیاده می‌روند، راهپیمایی می‌کنند تا آگاهی جامعه را نسبت به احترام به تنوع بالا ببرند. در هر راهپیمایی حدود ۲۰ تا ۵۰ نفر شرکت می‌کنند.

شرکت‌کنندگان پلاکاردهایی با شعارهایی مبنی بر پایان‌دادن به نفرت از اسلام و حمایت از همزیستی عادلانه در دست دارند. انتظار می‌رود دانشجویان بیشتری به مناسبت روز تأسیس دانشگاه که فردا ۱۸ می (۲۸ اردیبهشت ماه) است، در راهپیمایی شرکت کنند.

شرکت‌کنندگان اعلام کردند که با این اقدام خواستار پایان‌دادن به تبعیض و نقض حقوق بشر علیه دانشجویان خارجی در دانشگاه به دلیل اقدامات اسلام‌هراسانه ساکنان محله «داهیون» که در آن مسجد در حال ساخت است، هستند.

یون جو وون، استاد جامعه‌شناسی این دانشگاه گفت: نیاز داریم صدای خود را به عنوان اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه که آرزوی ساختن جامعه‌ای متکثر را دارند که به نژادها و ادیان دیگر احترام می‌گذارد و دیگران را به رسمیت می‌شناسد، بلند کنیم.

اخیراً، ساخت یک مسجد در این شهر در مرکز جنجال‌هایی قرار گرفته است که جامعه مسلمانان محلی و ساکنان منطقه را درگیر کرده است. چند سال پیش، گروهی از دانشجویان مسلمان دانشگاه شروع به استفاده از یک خانه خالی در محله به عنوان نمازخانه کردند، اما در سپتامبر ۲۰۲۰، به دلیل کمبود جا، درخواست مجوز بازسازی و نوسازی را از مدیریت محلی گرفتند که ساختمان مورد استفاده خود را بزرگتر کنند.

با این حال، چند ماه بعد، مقامات شهری تحت فشار برخی از ساکنان که از محل ساخت و ساز شکایت داشتند، نظر خود را تغییر دادند. موضوع به دادگاه ختم شد و یک قاضی منطقه با صدور حکمی به نفع دانشجویان مسلمان از دولت خواست که دستور توقف کار را پس بگیرد.

در آن زمان، برخی از ساکنان پس از شکست درخواست تجدیدنظر در دادگاه، دسترسی به محل ساخت و ساز را با خودروهای خود و بنرهای ضد اسلامی مسدود کردند. آنها همچنین بارها سر خوک در محل ساخت مسجد قرار دادند.

قابل ذکر است که روند ساخت این مسجد پس از توقف آن به دلیل مخالفت اهالی محله از ماه گذشته از سر گرفته شده است.

منبع: ایکنا
کد مطلب: ۳۶۷۹۰۶
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت