پنج چهره خبرساز هفته

از جنجال یک کلمه برای «مرضیه برومند» تا چالش یک عکس برای «هانیه توسلی»

چهارمین هفته از مهرماه 1402 در حالی سپری شد که داریوش مهرجویی، مرضیه برومند، محسن کیایی، هانیه توسلی و محمدحسین مهدویان را می‌توان از چهره‌های خبرساز فرهنگ و هنر در این هفته دانست.

از جنجال یک کلمه برای «مرضیه برومند» تا چالش یک عکس برای «هانیه توسلی»

در بسته خبری «پنج چهره خبرساز هفته» تلاش داریم با تمرکز بر تازه‌ترین اخبار و حواشی مرتبط با هنرمندان فعال در سینما، تلویزیون و شبکه نمایش خانگی، درباره مهمترین چهره‌های خبرساز هر هفته بنویسیم.

هفته چهارم مهرماه که امروز جمعه 28 مهرماه به پایان آن رسیده‌ایم، هفته‌ای تلخ برای همه اصحاب فرهنگ و هنر بود؛ هفته‌ای که با شوک ناشی از انتشار خبر قتل جنون‌آمیز یکی از بزرگ‌ترین فیلمسازان ایران آغاز شد و تا پایان هم نتوانست از سایه سنگین بهت ناشی از این اتفاق خارج شود.

آنچه در این گزارش می‌خوانید، روایت ما از پنج چهره خبرساز این هفته در عرصه فرهنگ و هنر است.

داریوش مهرجویی؛ وقتی همه مبهوتیم!

از هر زاویه‌ای هم که می‌خواستیم بررسی کنیم، نمی‌توانستیم چهره اصلی این هفته را نادیده بگیریم. هر چند این اولین هفته‌ای بود که داریوش مهرجویی دیگر در هوای سینمای ایران نفس می‌کشید اما قلب تمام سینمای ایران برای او می‌تپید.

شامگاه اولین روز هفته و درست ساعتی پس از آنکه داریوش مهرجویی از طریق پیامک دختر نوجوان خود را برای شام به جمع خانوادگی فراخواند، غریبه‌های چاقو به دست، به ویلای او در زیبادشت، وارد شدند و زشت‌ترین اتفاق را در حافظه جمعی مردم ایران ثبت کردند.

حالا و در کمتر یک هفته قاتلان شناسایی شده‌اند و همین دیروز هم با همراهی تیم انتظامی و قضایی، برای بازسازی صحنه قتل در ویلای داریوش مهرجویی حاضر شدند. آنچه این اتفاق تراژیک را تلخ‌تر می‌کند، اذعان پلیس به احتمال وجود انگیزه مالی و تسویه حساب شخصی در این پرونده است، آن هم از طرف کسی که سال‌ها نمک این خانواده را خورده و حالا تصمیم به شکاندن نمکدان گرفته است!

احتمالا پیگیری خبرنگاران قضایی درباره روشن‌تر شدن ابعاد دیگر این پرونده جنایی همچنان ادامه خواهد یافت اما آنچه ما در یک گزارش فرهنگی و هنری می‌توانیم به آن اشاره کنیم، افسوس و حسرتی است که بر جان سینمای ایران مانده است، تصویر مسعود کیمیایی در لحظه وداع با رفیق سینماگرش را دیده‌اید؛ این شمایل خمیده و محزون، شمایل یک نسل است که ما امروز اعتباری‌ «سینمای ایران» را مدیون آن هستیم. نسلی که حالا یکی از پیشقراولان خود را از دست داده است.

مرضیه برومند؛ ناگهان هجمه کلید خورد!

همه چیز از آیین تشییع پیکر زنده‌یاد داریوش مهرجویی آغاز شد. مرضیه برومند در مقام مدیرعامل خانه سینما، به‌عنوان یکی از سخنرانان پشت تریبون قرار گرفتن و وقتی که تصمیم داشت از لزوم تغییر نگاه دولتمردان به سینما و سینماگران صحبت کند، ناگهان پای جنگ با اسرائیل را به میان کشید و این جملات به کام عده‌ای از حاضران در مراسم خوش نیامد.

اینکه در آیین بدرقه یک هنرمند پیشکسوت به خانه ابدی، هنرمند پیشکسوت دیگری حالا به دلیل هر اظهارنظری، از سوی جمعی از حاضران «هو» می‌شود، از اتفاقات قابل‌تأملی است که از منظر فرهنگی جای افسوس و البته آسیب‌شناسی دارد اما هجمه‌ها علیه مرضیه برومند محدود به زمان برگزاری مراسم تشییع مهرجویی باقی نماند.

 

عده‌ای از سینماگرانی که چندسالی است ردای اپوزسیون بر تن کرده‌اند، «ضدیت با هر جنگی»‌ را بهانه هجمه به این کارگردان خاطره‌ساز سینمای ایران قرار دادند. در این میان برخی دلسوزان هم بودند که اساسا لحن مستأصل برومند در خطاب قرار دادند دولتمردان برای «خوب بودن با هنرمندان» را نپسندیده و آن را زیبنده یک هنرمند ندانستند.

با این همه اما سرانجام مرضیه برومند دست به قلم شد و در قالب بیانیه‌ای ضمن اشاره به احوال نامساعد خود در مراسم و تشریح آنچه قصد بیانش را داشته است، استفاده از واژه «جنگ» در سخنرانی خود را اشتباه دانست و نوشت: «آن‌ها که آثار مرا دیده‌اند و با کار‌های من بزرگ شده‌اند می‌دانند که من چگونه می‌اندیشم.»

محسن کیایی؛ خوش اقبال در دنیای کمدی

این هفته خبر رسید که محسن کیایی نقش‌آفرینی در یک کمدی دیگر را به پایان رسانده و احتمال رونمایی این فیلم در جشنواره فجر امسال هم وجود دارد. نام این فیلم سینمایی «به خاطر یک کیف دلار» است که حمید بهرامیان آن را کارگردانی کرده و با توجه به حضور مهران احمدی، پانته‌آ پناهی‌ها و امیرمهدی ژوله در ترکیب بازیگرانش می‌تواند تبدیل به یک کمدی متفاوت در ویترین سینمای ایران شود.

محسن کیایی که حضور در مقابل دوربین را با فیلم‌های کمدی برادرش مصطفی کیایی مانند «بعد از ظهر سگی‌سگی» و «ضدگلوله» تجربه کرده بود، در همراهی با مسیر فیلمسازی برادر، چند سالی بود که به سمت کارهای ملودرام گرایش پیدا کرده بودند و در مقام فیلمنامه‌نویس و بازیگر هم دو پروژه «هم‌گناه» و «بی‌گناه» را هم در شبکه خانگی به سرانجام رساند.

او اما گویی مجدد قصد پرکاری در حوزه سینمای کمدی را دارد. در روزهایی خبرگزاری مهر خبر از اتمام تصویربرداری فیلم کمدی «به خاطر یک کیف دلار» با نقش‌آفرینی محسن کیایی را داده است که او فیلم پرفروش «هتل»‌ را روی پرده سینماها دارد و اتفاقا نقش‌آفرینی جذابی هم در آن داشته است.

کیایی در کنار پژمان جمشیدی، زوج اصلی فیلم ‌«هتل» مسعود اطیابی را تشکیل داده‌ و این فیلم را تبدیل به پرمخاطب‌ترین فیلم این روزهای سینمای ایران کرده‌اند.

هانیه توسلی؛ یک دردسر «بی‌سروصدا»!

این هفته و به بهانه انتشار تصویری از هانیه توسلی در مراسم بدرقه زنده یاد داریوش مهرجویی به خانه ابدی، باردیگر نام این بازیگر سینما برسر زبان‌ها افتاد. به‌خصوص که چند روز پیش‌تر انتشار اولین تصویر از نقش‌آفرینی این بازیگر در یک فیلم سینمایی منجر به واکنش‌هایی در فضای مجازی شده بود.

ماجرا از این قرار بود که فروردین‌ماه امسال و زمانی که خبر ساخت دنباله سریال «زخم‌کاری» به کارگردانی محمدحسین مهدویان در رسانه‌ها منتشر شد، هانیه توسلی با انتشار متنی ضمن اشاره به رد کردن پیشنهاد ایفای نقش در فصل دوم این سریال نوشت: «راستش من فعلا قرار نیست بازی کنم. حالم خوش نیست. نه تئاتری در کاره، نه فیلمی، نه سریالی.»

وقتی تصویر نقش‌آفرینی این بازیگر در فیلم سینمایی «بی‌سروصدا» منتشر شد، برخی فعالان فضای مجازی با اشاره به اینکه احتمالا توافق و قرارداد و حضور در این پروژه سینمایی مربوط به چند ماه پیش‌تر بوده است، نفس این حضور را در تعارض با موضع قبلی توسلی درباره حضور در پروژه‌های سینمایی قلمداد کردند.

فارغ از این حواشی اما هانیه توسلی حالا یکی از چهره‌های سینمای ایران است که فعالیت‌هایش به‌صورت ویژه زیر ذره‌بین قرار گرفته و حالا می‌توان انتظار رونمایی از فیلم تازه‌اش را در جشنواره فجر داشت. فیلمی به کارگردانی مجیدرضا مصطفوی که در سکوت خبری کامل به تولید رسیده و اتفاقا ترکیب بازیگران اصلی ویژه‌ای هم دارد.

براساس تصاویر و اخباری که تا به امروز از پروژه «بی‌سروصدا» منتشر شده است، پیمان معادی و مهران غفوریان بازیگرانی هستند که در کنار هانیه توسلی در این فیلم نقش‌آفرینی می‌کنند.

 

محمدحسین مهدویان؛ این دیگه چی بود؟

اشاره کردیم که بخشی از حواشی مربوط به هانیه توسلی در روزهای اخیر، مربوط به اعلام عدم حضور او در پروژه «زخم‌کاری2» بود. پروژه‌ای که این روزها در حال پخش است و البته واکنش‌های بسیار متفاوتی را در قیاس با فصل اول از مخاطبان دریافت کرده است.

تیم محمدحسین مهدویان هرچقدر در اقتباس از تراژدی ماندگار «مکبث» در فصل اول موفق عمل کرده و به‌واسطه آن مخاطبان را هم با خود همراه کرده بودند، این بار و در اقتباس از «هملت» تجربه موفقی را رقم نزده‌اند و سریال تا به اینجا نتوانسته است پاسخگوی انتظار علاقه‌مندان و طرفداران فصل اول باشد.

یکی از پاشنه آشیل‌های این فصل سریال هم کیفیت نقش‌آفرینی بازیگران اصلی است که سرآمد آن‌ها را می‌توان کامبیز دیرباز دانست که بعد از گذشت هفت قسمت، هنوز نتوانسته است تصویری باورپذیر از کاراکتر پیچیده طلوعی ارائه کند. کیفیت بازی مرتضی امینی‌تبار و الناز ملک هم منتقدانی داشته است.

اما آنچه باعث شد مهدویان را در ترکیب چهره‌های این هفته قرار دهیم، تصمیم عجیب این کارگردان برای ایفای نقش در مقابل دوربین در قسمت ششم سریال بود.

محمدحسین مهدویان جزو کارگردانان جوانی است که تا پیش از این سریال کارنامه قابل قبولی در زمینه هدایت بازیگران داشت اما با حضور خود در مقابل دوربین در «زخم‌کاری2»‌ ثابت کرد که خودش استعدادی در این زمینه ندارد.

منبع: فرارو
کد مطلب: ۳۷۱۱۶۶
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت