مزایده ساعتی که عقربه های آن در لحظه بمباران اتمی هیروشیا باقی مانده است

یک ساعت مچی که در لحظه ای که آمریکا اولین بمب اتمی تاریخ را در سال ۱۹۴۵ بر روی شهر هیروشیما در ژاپن رها کرد، از حرکت ایستاده است، به مزایده گذاشته شده است.

مزایده ساعتی که عقربه های آن در لحظه بمباران اتمی هیروشیا باقی مانده است

عقربه های ذوب شده ی این ساعت بر روی ساعت ۸:۱۵ صبح باقی مانده، لحظه ای که بمب اتمی موسوم به «پسر کوچک» از یک بمب افکن انولا گی B-29 رها شد.

 

این حمله ی ویرانگر به شهر هیروشیما در جنوب شرقی ژاپن در اوت سال ۱۹۴۵، به مرگ نزدیک به ۱۳۰ هزار زن، مرد و کودک ژاپنی انجامید.

به گفته ی فروشنده ی ساعت مچی که مایل به فاش شدن هویتش نبوده، این ساعت توسط یک سرباز انگلیسی پیدا شده بود که به هیروشیما فرستاده شده بود تا به تأمین اقلام اورژانسی و نظارت بر بازسازی ها در آنجا کمک کند.

مزایده ی این ساعت به دنبال انتشار جدیدترین فیلم کریستوفر نولان، «اوپنهایمر» (Oppenheimer) بوده که طی یک سال گذشته ماجرای ساخت اولین بمب اتمی تاریخ و بمباران اتمی هیروشیما را بار دیگر مورد توجه قرار داده است.

این فیلم که طی ماه های گذشته جوایز زیادی از جشنواره های معتبر سینمایی دریافت کرده، داستان رابرت جی. اوپنهایمر، دانشمند آمریکایی را روایت می کند که مدیریت پروژه ی ساخت این بمب اتمی در نیومکزیکو را برعهده داشت.

این ساعت اولین بار در سال ۲۰۱۵ در انگلیس به فروش گذاشته شد که خریدار آن صاحب فعلی این ساعت بود.

این ساعت که در میان ویرانه های تالار بزرگ شهر هیروشیما پیدا شده بود، حالا توسط یک خانه ی حراج آمریکایی در ایالت ماساچوست ِ آمریکا به مزایده گذاشته شده است.

این مزایده که به صورت آنلاین در حال انجام است و تا روز ۲۳ فوریه ادامه خواهد داشت، تاکنون به قیمت ۱۸،۷۰۰ دلار رسیده است.

بابی لیوینگتون، معاون خانه ی حراجی که این ساعت از طریق آن به مزایده گذاشته شده است، می گوید: «در مزایده ی چنین وسایلی هدف صرفاً خود آن وسایل نیست، بلکه هدف حفظ داستانی است که این وسایل با خود حمل می کنند و اطمینان از اینکه درس های تاریخ فراموش نخواهند شد. مثلاً همین ساعت لحظه ی دقیق زمانی را نشان می دهد که تاریخ برای همیشه تغییر کرد.»

منبع: روزیاتو
کد مطلب: ۳۷۳۶۸۹
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت