فلسطین در چشم روسیه / عکس

۴۰ هنرمند روس، نقاشی‌هایی با موضوع اشغال فلسطین را ترسیم کرده و در نمایشگاهی در غزه به نمایش گذاشته‌اند.

۴۰ هنرمند مرد و زن روسی، تابلوهایی با موضوع مقاومت فلسطین و درد رنج این ملت در طول بیش از هفت دهه اشغال این سرزمین توسط رژیم صهیونیستی را ترسیم کرده‌اند.

نمایشگاهی به نام «فلسطین در چشم روسیه» برای به نمایش گذاشتن این آثار در غزه بر پا شده است. هنرمندان روسی در این آثار با استفاده از رنگ‌هایی کدر و ترسیم چهره‌های رنج کشیده و غمگین، سختی‌های چندین سال اشغال و محاصره را به نمایش گذاشته‌اند.

فلسطین در چشم روسیه / عکس

با وجود عمق این فاجعه و جنگ چندین ساله اما برخی از هنرمندان سعی کرده‌اند تا اراده فلسطین و امید به فرادیی روشن را در نقاشی‌هایشان منعکس کنند.

یکی از این آثار  به زندگی فلسطینیان قبل از آغاز اشغال فلسطین اشاره می‌کند. در این تابلو چوپانی با لباس محلی فلسطینی در گوشه‌ای‌ نشسته و روزنامه‌ای در دست دارد. محیط اطراف او امن و آرام به نظر می‌رسد.

برعکس این تابلو، تابلوی دیگری در این نمایشگاه دیده می‌شود که زنی را در حالی که فرزندش را به بغل گرفته نشان می دهد. از پشت سر زن دود و آتش نمایان است و چند کبوتر سفید در حال سقوط هستند. این تابلو در پی نمایش جنایات چندین ساله رژیم صهیونستی است.

نکته قابل توجه در این آثار محوریت قرار دادن نقش زنان فلسطینی در جریان مقاومت است. غزه نیز در چندین اثر مورد توجه قرار گرفته است.

نقاشی‌های هنرمندان روسیه از طریق اینترنت به غزه رسیده و پس از چاپ شدن به نمایش گذاشته شده است. همچنین در مقابل، نمایشگاهی نیز در کشور روسیه بر پا شده که آثار هنرمندان فلسطینی را به نمایش گذاشته است.

 

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۵۵۷۵۸
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت