دعوت «گرگیف» رهبر سرشناس جهان از علی رهبری/خالق «نوحه‌خوان» چوب رهبری مشهورترین ارکستر روسیه را به‌دست می‌گیرد

والری گرگیف یکی از مشهورترین رهبران ارکستر جهان علی رهبری را به روسیه دعوت کرده است.

 والری گرگیف یکی از مشهورترین رهبران  ارکستر جهان  علی رهبری را به روسیه دعوت کرده است. 

علی رهبری، بنا بر دعوت «والری گرگیف» مدیر هنری اپرای مارینسکی، در روز شنبه ۱۸ تیرماه در  شهر سن‌پترزبورگ  با اجرای آثاری از شوستاکوویچ و کورساکف بروی صحنه می‌رود.

دعوت از علی رهبری از چند سال پیش صورت گرفته است و این اقدام علی رهبری در اجابت دعوت گرگیف زمانی انجام می‌شود که رسانه‌های غربی بشدت مشغول نفرت پراکنی علیه هنرمندان روسی هستند.

علی رهبری، رهبر و آهنگساز بین‌المللی ایرانی که از دوستان آقای گرگیف است در مصاحبه‌هایی از جمله در لندن از هنرمندان روسیه  بشدت حمایت کرده و اعمال هر نوع تحریمی علیه هنرمندان و ورزشکاران این کشور را بیجا، نادرست، ناعادلانه و مردود خوانده است.

استاد علی رهبری  در خصوص اینکه چرا غربی‌ها سیاست را وارد دیگر عرصه‌ها ازجمله هنر می‌کنند؟ گفت: متاسفانه علیرغم هرآنچه که دولتمردان و سیاسیون اروپایی ادعا می‌کنند ما نه تنها در مورد استاد گرگیف بلکه در موارد متعدد دیگر شاهد سیاسی کردن هنر توسط مسولان اروپایی هستیم. مادامیکه با شروع مناقشه روسیه و اوکراین شاهد بودیم که اروپایی‌ها به استاد گرگیف فشار آوردند و زمانیکه ایشان نپذیرفتند که مسائل سیاسی را وارد حیطه کار و هنر خود کنند، او را مجبور به ترک ارکستر آلمان و مراجعت به روسیه کردند.

والری آبیسالوویچ گرگیف هنرمند مردمی روسیه، رهبر ارکستر و اپرا مدیر «شرکت اوستیایی اورجین» است. او مدیر ارشد و مدیر هنری سالن نمایشی تئاتر مارینسکی و رهبر ارکستر ارشد ارکستر فیلارمونیک مونیخ و مدیر هنری جشنواره شب‌های سفید در سن پترزبورگ است. وی همچنین برندهٔ جوایزی همچون نشان افتخار مسروپ ماشتوتس مقدس، نقاب زرین، نشان الکساندر نوسکی، لژیون دونور (افسر)، نشان دوستی، قهرمان کار از فدراسیون روسیه، و هنرمند مردمی روسیه شده‌ است.

علی رهبری، موسیقی‌دان و رهبر ارکستر ایرانی است. او که در اتریش با نام الکساندر مشهور است، با رهبری بیش از ۱۲۰ ارکستر مطرح دنیا و ضبط حدود ۲۵۰ آلبوم اثر موسیقی کلاسیک جهانی با مهم‌ترین ارکسترها و اپراهای دنیا یکی از مطرح‌ترین چهره‌های موسیقی ایران است.

والری گرگیف روس، که از برجسته‌ترین رهبران ارکستر جهان است در روزهای ابتدایی مناقشه روسیه و اوکرایت، به خاطر امتناع از اظهار نظر در این مورد به دستور شهردار مونیخ از رهبری ارکستر بزرگ فیلارمونیک این شهر برکنار شد.

منبع: فارس
کد مطلب: ۳۶۰۵۳۹
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت