آلبوم «زار» اثر محسن نفر رونمایی شد

مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی «زار» اثری هنری از استاد محسن نفر در حوزه هنری برگزار شد.

آلبوم «زار» اثر محسن نفر رونمایی شد

مراسم نشست خبری و رونمایی از آلبوم موسیقی «زار»، جدیدترین اثر تک‌نوازی استاد «محسن نفر» دیروز در سالن طاهره صفارزاده حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم چهره‌هایی نظیر محسن نفر، امیرحسن سمیعی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، میلاد عرفانپور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری، علی فروزانفر معاون هنری حوزه هنری، حسین قرایی مدیرکل روابط عمومی سازمان صدا و سیما و اهالی رسانه حضور داشتند.

محسن نفر در این مراسم گفت: امروز یکی از روزهایی است که شرمندگی را احساس کردم و دوستان عزیز چیزهایی را درباره من گفتند که نه تنها باور ندارم بلکه در مخیله من نمی‌گنجد که حائز این اوصاف باشم. با این حال کریمان مهربانانه می‌گویند و من باید حواسم باشد که زیر نظر آنان هستم و باید خود را شبیه به معیارهای آنان بکنم.

وی اضافه کرد: موسیقی یکی از پاسخ‌های بشر به حس زیبایی شناسی اوست که برگرفته از هنر خداوند است. صدای خوش و آوای خوش یکی از جلوه های زیبایی است که حضرت رب العالمین در این دنیا برای ما آفریده است. این صدای خوش طی پروسه‌ای به موسیقی می‌رسد که آنهم فرکانس دل‌نشین است. در حقیقت، موسیقی میراث‌دار آن صدای خوش است.

نفر با اشاره به اینکه صدای خوش به 2 صورت ارائه می‌شود، بیان داشت: یکی با حنجره آدمی است و دیگری با استفاده از ابزار و آلات موسیقی است. ساز یکی از نمادهای آوای خوش است‌ و اگر همراه موسیقی، کلام می‌شنویم، برای آن است که از آن بیشتر لذت ببریم. این صدای خوش در سه ساحت، عقل و تعقل، احساسات و هیجانات متجلی می‌شود. بنابر تجربیات، موسیقی ایرانی با قوه تعقل آدمی و احساسات او کار دارد و آن بخشی که به عنوان هیجانات شناخته می‌شود، کمتر کار دارد. به عبارت دیگر می‌توان گفت انتقاداتی که اذهان یک سونگر درباره موسیقی ایرانی مطرح می‌کنند به این دلیل است که به این تقسیم‌بندی توجهی نداشتند.

وی ضمن تشریح موضوع تعقل و احساس از جنبه‌های موسیقی ایرانی گفت: وقتی به ردیف موسیقی ایرانی گوش می‌کنید، از خود می‌پرسید که این اثر هنری چه چیزی می‌خواهد بگوید؟ همین سوال، ناظر بر موضوع تعقل است. هم‌چنین ساحت بعدی موسیقی ایرانی، ساحت احساسات است که شاید از تعقل نیز بالاتر باشد. این ساحت همانی است که انبیا و اولیای الهی برای هدایت بشر از آن کمک می‌گرفتند. ساحت احساسات، بخشی است که از تعقل هم بالاتر است و ‌فوق آن است چرا که اگر همه زندگی بشر، ساحت تعقل باشد، همه اتفاقات با منطق به سامان نمی‌رسد.

محسن نفر در پایان گفت: ما با گنجیه ای از موسیقی ایرانی مواجه هستیم که دربرگیرنده احساس و تعقل است. البته سالهای زیادی از آن غافل بودیم اما به واسطه حضور شعرای بزرگوار در تاریخ ادبیات ایران در شرایط بسیار ارزشمندی قرار دارد که به جهت همراهی با شعر حکیمانه از وجه بسیار ارزشمندی برخوردار است که از مقام انسانی‌اش افول نکرده و از برخی هیجانات موسیقی غرب زده امروز به دور است. این هنر موسیقی ایرانی است که می‌تواند برجستگی‌ها و اهمیت زیادی داشته باشد.

میلاد عرفانپور در بخش دیگری از این نشست خبری درباره آلبوم «زار» و تک‌نوازی استاد محسن نفر گفت: خوشحالم که این افتخار را داریم که ناشر این اثر ارزشمند باشیم. تلاش ما تولید آلبومی است که بتواند شناسنامه فرهنگ ایرانی باشد.

وی با اشاره به اینکه موسیقی ایرانی یکی از گونه‌های ارزشمند فرهنگ ایرانی است، گفت: در روزگار کنونی، بنابر دلایلی، موسیقی ایرانی دچار مشکلاتی در حوزه محتوا و مخاطب است و باید تدبیری بکنیم تا مخاطبان، بازگشت درستی به این گونه موسیقی داشته باشند. این بازگشت مهم است، چرا که موسیقی ایرانی از دیرباز با معنا، حکمت و فرهنگ اصیل ایراتی آمیخته بوده است. موسیقی ایرانی گاهی درباره عشق، گاهی درباره معرفت و گاهی درباره اعتراض سخن می‌گوید. در حقیقت، موسیقی ایرانی با سلوک انسان ایرانی گره خورده است.

عرفانپور تاکید کرد: موسیقی ایرانی گنجینه‌ای از فرهنگ ایرانی است که حفظ آن مستلزم نوآوری، چاره‌اندیشی و تولیدات فراوان با سلیقه مخاطب است.

امیرحسین سمیعی نیز در بخش دیگری از این نشست خبری ضمن اشاره به آشنایی خود با استاد محسن نفر گفت: همواره تلاش کرده‌ام که توفیق شاگردی ایشان را داشته باشم. او در دوره‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی همواره ثابت قدم باقی مانده است. محسن نفر برای کارهایی که کرده، محسن نفر نشده است، بلکه برای کارهایی که نکرده هم محسن نفر شده است. در دهه 70 او را با لقب «فیلسوف تار» می‌شناختند و اکنون که با این آلبوم هنری از ایشان مواجه شده‌ام، متوجه می‌شوم که استاد نفر می‌تواند سرمشق بزرگی برای نسل آینده باشد. خاطرم هست که یکی از استادان موسیقی ایران می‌گفت که مضراب‌های محسن نفر دارای ساختاری است که در آن عمق ردپای فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی را می توانیم پیدا کنیم.

وی ادامه داد: پای‌بندی به ریشه‌ها هزینه بسیار زیادی دارد و هنرمندان کمی هستند که چنین هزینه‌هایی را می‌پردازند. محسن  نفر حلقه وصل بین تمامی هنرمندان متعهد از خوشنویسی تا هنرهای نمایشی است. اگر تلاش می‌کنیم شاگرد او بمانیم به خاطر تجلی تمامی ویژگی‌های یک هنرمند متعهد در ایشان است.

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به آلبوم «زار» گفت: معتقدم که چنین آلبومی بنیانگذار زیرساختی در موسیقی ملی ماست. آنچه که ما در آلبوم «زار» می‌شنویم دربرگیرنده زیرساختی در موسیقی ایرانی است که باید به نسل‌های آینده منتقل شود.

علی فروزان‌فر نیز گفت: امروز یکبار دیگر از اینکه صحبت‌های استاد عزیز را شنیدم به خودم افتخار کردم که در مجموعه‌ای هستم که هنرمندان عزیزی در آن داریم که هنوز هم در بین ما حضور دارند و از وجودشان بهره می‌بریم. خوشحالم که این اساتید در حال تولید و تولد آثار هنری در این نهاد هستند.

در بخش دیگری از این مراسم، پرسش و پاسخ از حاضران در جلسه توسط خبرنگاران آغاز شد.

عرفانپور در پاسخ به سوالی درباره مارکتینگ این آلبوم و رساندن آن به دست مخاطبان گفت: همانطور که می‌دانید آلبوم های موسیقی ایرانی شرایط سختی برای رسیدن به مخاطب دارند، اما ما در مرکز موسیقی حوزه هنری تمام تلاشمان را می‌کنیم که این آلبوم به بهترین شکل ممکن به مخاطبان ارائه شود. اولین گام برگزاری این نشست با حضور اهالی رسانه است که می‌تواند مقدمه خوبی برای معرفی این اثر ارزشمند باشد. البته به دلیل آنکه این آثار مخاطبان خاصی دارند، نمی‌توان انتظار فراگیری زیادی داشت اما همین مخاطبان اندک نیز ارزشمند هستند که باید تولیدات خوبی به دستشان برسانیم.

وی هم‌چنین در پاسخ به سؤال دیگری درباره تعطیلی کنسرت‌های موسیقی و راه‌اندازی دوباره آن گفت: این محدودیت‌ها که بار بر اهالی موسیقی شده شرایط سختی را به وجود آورده است. هنر با اجرا و فعالیت زنده است و هنرمندی که ادعای فعالیت دارد، اجازه ندارد دیگران را وادار به سکوت کند. کسانی که هنرمند را وادار به سکوت می‌کنند، از جنس هنر نیستند. ما در حوزه هنری در حال برنامه‌ریزی برای اجرای کنسرت‌ها هستیم که حتما اطلاع‌رسانی خواهد شد.

محسن نفر نیز درباره جزییات آلبوم «زار» گفت: این آلبوم متشکل از قطعات تک‌نوازی است که متکفل ابلاغ ایده‌ها و اندیشه بنده است. هنر موسیقی تجلی‌گر درون و نفسانیت هنرمند است و موسیقی ایرانی گنجینه‌ای نامتناهی از مضامین هدایت‌‌گر است. به همین دلیل تصمیم گرفتم که این کار را انجام بدهم که در آینده نیز ادامه‌دار خواهد بود. البته تک‌نوازی ریسک بسیار بزرگی برای هر هنرمند است.

وی درباره نام‌گذاری این آلبوم نیز گفت: به نظرم انسان همیشه در حال حرکت و زاری است.

این نوازنده درباره برنامه‌های خود برای برگزاری کنسرت موسیقی گفت: خیلی بی‌برنامه نیستم و انشاءالله در سال آینده برنامه‌هایی برای برگزاری کنسرت دارم.

امیرحسین سمیعی نیز درباره تعطیلی کنسرت‌ها گفت: متأسفم که اجرای صحنه‌ای با رکود مواجه شده و این اتفاق بی‌رحمانه است. فضای مجازی با یک اخلاق ناپسند سعی می‌کند این قشر را در مواجهه با قشر دیگری قرار دهد که واقعا بی اخلاقی است. همانطور که می‌بینید سینما و تئاتر کارشان را آغاز کرده و همه هنرها و گالری‌ها فعال هستند. به هر حال موزیسین‌ها نیز یک اقتصادی دارند و این تعطیلی‌ها آسیب بسیار زیادی به آنان زده است. انشاءالله قبل از جشنواره فجر این خط شکسته خواهد شد.

در پایان مراسم از آلبوم موسیقی«زار» رونمایی شد.

منبع: فارس
کد مطلب: ۳۶۵۰۲۹
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت