امروز سالروز تولد استاد آواز ایران است؛ عاشق صدای بنان

اگر غلامحسین بنان زنده بود حالا باید شمع ۱۲۲سالگی‌اش را فوت می‌کرد. البته که اهل این کارها نبود و این مدل جشن‌ها را احیانا دور از شأن خاندانی‌اش می‌دانست.

امروز سالروز تولد استاد آواز ایران است؛ عاشق صدای بنان

او برای همین خواننده شدنش هم کم متلک و کنایه از فامیل قجری‌زاده‌اش نشنید! جالب‌تر اینکه پدرش در کار موسیقی بود اما گفته می‌شود که برخی ترانه‌های بنان را خارج از عرف سنتی موسیقی می‌دانست و ترشرویی می‌کرد. امروز زادروز بنان است. خواننده معروف الهه ناز، تنها ماندم و ... غلامحسین فرزند کریم خان بنان‌الدوله نوری ملقب به شرف‌السلطنه است، که در زمینه موسیقی و خوانندگی فعالیت داشت. غلامحسین بنان علاوه بر خوانندگی در نواختن پیانو نیز مهارت داشت. پریدخت آور همسر استاد بنان ۵۸ سال پیش در فروردین سال ۱۳۴۴ با بنان آشنا شد و با دستِ سرنوشت در ۹ بهمن همان سال به همسری او درآمد.

 

 

 

 

 

 
امروز سالروز تولد استاد آواز ایران است؛ عاشق صدای بنان
 

او گفته: وقتی با بنان ازدواج کردم در اوج شهرت بود. شکل‌گیری رابطه من و بنان بسیار مفصل است اما در یک عید نوروز در شیراز آشنا شدیم. مادرم عاشق صدای بنان بود زمانی‌که حتی بنان را ندیده بود و من هنوز با او ازدواج نکرده بودم. وقتی رادیو را باز می‌کرد و بنان بود، گوش می‌کرد و به پهنای صورت اشک می‌ریخت. چون خودش اهل هنر بود، دستگاه‌های موسیقی را می‌شناخت و حتی دیوان حافظ را از حفظ بود. یادم نمی‌رود زمانی که بچه بودیم لالایی ما تفالی بود که مادرم به حافظ می‌زد و ما به خواب می‌رفتیم. من به واسطه مادرم با استاد بنان آشنا شدم و مادرم عاشق آوازهای این استاد بزرگ بود. بعد از آنکه از من خواستگاری کرد با مخالفت شدید خانواده‌ام مواجه شدم. آنها معتقد بودند اینکه غلامحسین یک هنرمند موفق است لزوما نمی‌تواند یک همسر موفق هم باشد اما باوجود همه این مخالفت‌ها با هم ازدواج کردیم»

منبع: دنیای اقتصاد
کد مطلب: ۳۶۷۴۲۵
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت