حواشی راه اندازی رستوران «جی جی» از اعضای گروه «زد بازی» در تهران/ ویدیو

به تازگی علیرضا جزایری (جی جی)، خواننده و آهنگساز گروه زدبازی، رستورانی را در تهران راه‌اندازی کرده و ویدیوهای سرو برگرهایش هم در فضای مجازی به طور قابل توجهی وایرال شده اند.

حواشی راه اندازی رستوران «جی جی» از اعضای گروه «زد بازی» در تهران/ ویدیو

پیش از این نیز سهراب مصطفوی (ام جی) در حوالی زعفرانیه کافه خود را به راه کرده بود و سامان رضاپور (ویلسون) نیز به تبلیغ برند پوشاک خود می‌پرداخت.

این چند نفر از شناخته‌شده‌ترین رپرهای فارسی در طی دو دهه اخیر هستند و با توجه به تریبون‌های مجازی خود به راحتی تبلیغات بیزینس‌های نوپایشان را مدیریت می‌کنند.

اعضای گروه زدبازی همواره به داخل ایران رفت و آمد دارند و چیزی که بیش از اندازه همیشه حول اعضای این گروه مشهود بوده، لایف‌استایل راحتی‌ست که در مقاطع زمانی حضور در ایران برای آن‌ها فراهم شده است.

آن‌ها به هیچ وجه مورد مواخذه قرار نمی‌گیرند و به فعالیت‌های اقتصادی‌شان هم می‌رسند و هوادارانشان هم کلاً کاری با این قسم از مسائل ندارند چون احتمالاً با موزیک‌هایشان خاطره دارند. هر چیزی که هست احتمالاً «زدبازی» خاص‌ترین بند موسیقی پس از انقلاب هست. در ادامه مطلبی را از این گروه بازخوانی می‌کنیم و با مسیر و حواشی این گروه طی دو دهه اخیر آشنا می‌شویم.

به هرحال آن‌ها متعلق به طبقه خاصی از جامعه بوده و اکثرا از امکانات رفاهی بالایی برخوردار هستند. عدم ورود آن‌ها به مسائل سیاسی-اجتماعی در موسیقی رپ که ذاتاً عصیانگر و معترض بوده، شایعات زیادی را به دنبال داشته است. گرچه که آن‌ها از تکنیک قابل توجهی برخوردارند و کارهایشان در مهمانی‌های دهه هشتاد و نود شنیده شده است.

اعضای گروه

باید گفت که اعضای اصلی این گروه مهراد هیدن، سیجل، جی جی، ام جی، سامان ویلسون و نسیم بودند که ابتدا فقط مهراد هیدن و سامان ویلسون و ام جی این گروه را تشکیل داده بودند که بعدها جی جی و نسیم و سیجل هم به این گروه پیوستند و فعالیت‌هایی با یکدیگر داشتند. یکی از دلایل شهرت این گروه سرشناس فعالیت‌هایی بود که به صورت گروهی و یکپارچه انجام می ‌دادند و اکثر موزیک‌ها را با یکدیگر می‌خواندند و اولین آلبومی که تمام این افراد در آن حضور دارند آلبوم «زاخارنامه» است.

از فروپاشی تا بازگشت

پس از بازگشت سامان ویلسون، در گروه اختلافات زیادی در جریان بود که سرانجام باعث دو تکه شدن آن شد و در تاریخ ۹ مهر ۱۳۹۳ در فیس‌بوک گروه اعلام شد که گروه به دو قسمت مختلف تقسیم شده‌است:

نخست: سامان ویلسون، مهراد هیدن

دوم: سیجل، علیرضا جی‌جی و نسیم

و سهراب ام‌جی افزون بر این‌ها به‌صورت جدا با هر دو گروه همکاری می‌کرد.

پس از گذشت سال‌ها از فروپاشی زدبازی، در اسفند ۱۳۹۸ تمامی اعضای گروه به‌طور مشترک عکسی از لوگوی گروه را در صفحات اینستاگرام خود منتشر کرده و به‌نوعی بازگشت زدبازی را اعلام کردند.

سرانجام در خرداد ۱۳۹۹، دو تک‌آهنگ جداگانه «بچه محل» و «یخ» را منتشر کردند. انتشار ترانه یخ به دلیل رجزخوانی و انتقاد علیه «سروش هیچکس» و گروه ملتفت، حاشیه‌هایی را به همراه داشت. پیش از آن نیز اختلاف نظرهایی میان هیچ‌کس و گروه زدبازی درباره محتوا و مضمون ترانه‌های زدبازی وجود داشت که همواره محل بحث مخاطبان رپ فارسی بوده است.

علیرضا جی جی

جی جی یکی از اعضای گروه زدبازی به حساب م‌ آید و نام اصلی او علیرضا جزایری است. او علاوه بر خوانندگی به کار آهنگسازی نیز می‌پردازد. آهنگ‌های نکنی باور، چرا بدی و خودش می‌دونه خوبه از آلبوم زاخارنامه را علیرضا جی جی آهنگسازی کرده و علاقه بسیاری به این کار دارد.

نسیم

نسیم یکی از اولین دخترانی به حساب می‌ آید که در گروه‌های رپ فعالیت کرد و یکی از زنانی‌ست که در عرصه رپ به خوانندگی پرداخته است.

او یکی از چهره ‌های سرشناس در بین زنان ایرانی به حساب می‌آید و می توان گفت که یکی از دخترانی است که قبل از او کسی به فعالیت خوانندگی در ایران در زمینه رپ و هیپ‌هاپ نپرداخته است. نکته قابل توجه این است که نسیم ازدواج کرده و در حال حاضر از این گروه جدا شده و در حال حاضر فعالیت زیادی در عرصه موزیک ندارد و در خارج از ایران زندگی می کنند.

سیجل

سیجل یکی از خوانندگان ثابت این گروه به حساب می‌آید که پایه ثابت تمام موزیک‌هاست. سیجل در حال حاضر در ایران زندگی نمی‌کند و نام اصلی او سیاوش جلالی‌ست. یکی از دلایل این که خوانندگان و رپرها اسم مستعار برای خودشان انتخاب می‌کنند این است که بیشتر شناخته شوند و با این عنوان به شهرت برسند و سیجل نیز به همین خاطر این لقب را برای خودش برگزیده است.

مهراد هیدن

یکی از با استعدادترین افراد گروه زدبازی، مهراد هیدن است زیرا علاقه بسیاری به آهنگسازی و نواختن سازهای مختلف دارد. هرگز نباید از یاد برد که تسلط کامل او بر نواختن بسیاری از سازها نظیر پیانو و گیتار باعث موفقیت وی در عرصه موزیک و آهنگسازی شده. مهراد مستوفی‌راد یکی از بهترین افراد این گروه به حساب می‌آید که شهرت بسیاری برای خودش کسب کرده است.

سامان ویلسون

یکی از جنجالی‌ترین اعضای این گروه سامان ویلسون است و چند سالی بود که از موزیک دوری کرده و به خوانندگی نمی‌پرداخت اما بعد از دوباره وارد شدن به عرصه موزیک دوباره به زدبازی ملحق شد که باعث فروپاشی این گروه شد. نام اصلی این فرد سامان رضاپور می باشد.

سهراب ام جی

سهراب ام جی یکی از افراد این گروه به حساب می‌آید که نوعی اعتدال را در این گروه به وجود می‌آورد و به دلیل پختگی چهره‌اش بسیار مورد توجه قرار گرفته است. همانطور که پیش‌تر هم گفتیم زمانی که این گروه به دو دسته تقسیم شد سهراب یکی از افرادی بود که با هر دو انشعاب زدبازی همکاری کرد و نام اصلی او سهراب مصطفوی می‌باشد.

حواشی گروه

باید گفت یکی از پرحاشیه‌ترین گروه های رپ فارسی این گروه به حساب می‌آید زیرا به دلیل مضامین شعری که در موزیک‌هایشان شنیده می‌شود، مشخص است که به خوش‌گذرانی و لذت بردن از زندگی توجه زیادی دارند و یکی از دلایل ساختن حواشی فراوان برای این گروه این است که معضل خاصی ندارند. بسیاری از افراد، این گروه را حتی خواننده هم به حساب نمی‌آورند و حتی بسیار مورد نقد رپرهای دیگر قرار گرفته‌اند.

شاید بزرگترین نزاع آن‌ها در طول تمام این سال‌ها با رضا پیشرو بوده. به نظر می‌رسد شروع این اتفاقات از جناح سامان ویلسون بود! سامان در میتینگ‌ها علیه پیشرو حرف می‌زد و در جنجالی‌ترین کار خود در یک اجرا پس از خواندن ترک ((از خزر تا خلیج)) رو به حاضران گفت این ترک دیس به تمام بچه‌های شهر است که فاز پولدار بودن می‌گیرند و می‌خواهند با ما رقابت کنند.

پس از گذشت مدتی کوتاه، پیشرو این قضایا را می‌شنود و در طی حرکتی انفجاری دیس‌ترکی کوبنده و فوق‌العاده جنجالی به نام «اثر منفی» را به همراه دیاکو، فلاکت و گنگ‌من منتشر می‌کند که هدف اصلی آن دیس سامان ویلسون بود.

این ترک که در سال ۱۳۸۵ منتشر شد با وجود اینکه از کلمات رکیک بسیار زیادی در آن استفاده شده اما به طرز عجیب و قابل توجهی توانست محبوب ومعروف شود. (البته بعدها خود پیشرو از منتشر کردن این ترک ابراز پشیمانی کرد.)

درباره این ترک چند نکته جالب و قابل توجه وجود دارد:

۱-ترک دقیقا در روز تولد ویلسون عرضه شد.

۲-مکالمه اول ترک که بین پیشرو، هیدن و ویلسون انجام شد بسیار جنجالی بود.

۳-در هنگام برقراری تماس از طرف پیشرو، ویلسون در مراسم ختم یکی از اطرافیان خود بود.

تنها یک سال پس از انتشار این ترک، سامان ویلسون با ترک «تابستون کوتاهه» از رپ خداحافظی و با گذر زمان هر یک از اعضای زدبازی به کار خود مشغول شدند و حتی یک بار  از رپ خداحافظی کردند اما به دلیل فشار بی‌امان هواداران خود به رپ بازگشتند. علاوه بر این‌ها، جدایی پیشرو از صامت رکوردز و شروع اختلافات با هیچکس موجب شد که دو طرف قضیه را جدی نگیرند.

جرقه دوباره جنجال‌ها

همه چیز بین دو طرف داشت خوب پیش می‌رفت تا اینک ه اعضای زدبازی خبر از پخش اولین آلبوم رسمی خود به نام «زاخارنامه» را منتشر کردند. جنجالی ترین آهنگ این آلبوم ترک طوفانی «چرا بدی» بود که با سرعت بسیار زیاد تبدیل به یکی از محبوب‌ترین موزیک‌های دوران خود شد.

نکته بسیار جالب و عجیب این آهنگ حضور هیچکس، رفیق صمیمی و قدیمی پیشرو در این آهنگ بود .(اگر چه خود هیچکس بعدها اعلام کرد از دیس بودن این ترک اطلاعی نداشته و پیشرو هم به خاطر این کار و سواستفاده از هیچکس توسط زدبازی آنها را بسیار نقد می کرد.) تنها کمتر از یک هفته بعد از این آلبوم پیشرو دیس‌ترک بسیار قوی «چا..ل نامه» را منتشر کرد. این ترک که از محبوب‌ترین و قوی‌ترین دیس‌ترک‌های رپ فارس به حساب می‌آید توانست دوباره رابطه بد بین دو طرف را استارت بزند.

این بار زدبازی کنار نکشید و ام جی در مرداد ماه همان سال یک دیس‌بک تمام عیار به نام «دروغ تعطیل» را ارائه کرد. این ترک بسیار قوی بود و توانست تا حدودی اعتبار از دست رفته زدبازی را برگرداند. ( در همان زمان بود که یک ترک به نام «دروغ سنج» منتشر شد که به دلیل شباهت بسیار زیاد استایل و صدای خواننده به پیشرو گفته می‌شد که این ترک متعلق به پیشروست اما پیشرو این نکته را رد و بعدها معلوم شد که این آهنگ متعلق به «محمد ام سی» یکی از طرفداران پیشرو بوده).

در اوایل زمستان همان سال هم دوباره زدبازی با ترک «لی لی حوضک» کنایه‌های سنگینی را روانه پیشرو کرد و این جا بود که بیف بین دو طرف به اوج خودش رسیده بود. (در رپ و هیپ‌هاپ به دو نفر/گروه که با همدیگر درگیری دارند، بیف می‌گویند. مثلاً می‌گویند: «فلان رپر با دیگری بیف دارند.»)

پس از گذشت مدتی کوتاه علیرضا جی جی با ترک ناگهانی «منصفانه» بار دیگر پیشرو را دیس کرد. در ابتدای این آهنگ صدای «علی اوج» برادر پیشرو به گوش می‌رسد که درحال فحش دادن است و این کار یادآور ترک اثر منفی از پیشرو بود. این بار علی اوج در پاسخ به میدان آمد و با انتشار «خانوم جی جی» یک دیس‌بک کامل را به جی جی ارائه کرد.

پس از سال‌ها در مرداد ماه سال ۱۳۹۸ یکی از عجیب ترین اتفاقات رپ فارسی رقم خورد و پیشرو با دادن ترکی به نام «راک اِ چاک» به همراه مهراد هیدن و با آهنگسازی او در آلبوم گروهی فرکانس، مصالحه رسمی با زدبازی را اعلام کرد.

به نظر می‌رسید که

پرونده جنجالی‌ترین بیف رپ فارسی بسته شده اما مهر ۱۴۰۰ بود که ترک «هابیل» از سهراب ام جی، با جواب سنگین پیشرو به نام «قابیل» همراه شد. زدبازی در تابستان ۱۴۰۱ دوباره دور هم جمع شدند و با برگزاری تور کنسرت‌های خود بارقه‌های امید را در دل هوادارانشان زنده کردند اما پس از پاییز ۱۴۰۱ دوباره پرونده گروه بسته شد و هم‌اکنون اعضا به طور مستقل کارهای خود را به مارکت موسیقی عرضه می‌کنند

 

منبع: روزیاتو
کد مطلب: ۳۷۴۸۰۲
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت