کتاب خاطرات هنرمند مسجدی تئاتر به چاپ دوم رسید

سرنا_کتاب «انقلاب نقش‌ها؛ خاطرات شفاهی محمد ملتجی»، با تحقیق مرتضی انصاری‌زاده حسن سلطانی و تدوین مرتضی انصاری‌زاده، توسط دفتر نشر معارف و انتشارات راه یار به چاپ دوم رسید.

«انقلاب نقش‌ها؛ خاطرات شفاهی محمد ملتجی»، با تحقیق مرتضی انصاری‌زاده حسن سلطانی و تدوین مرتضی انصاری‌زاده، به‌تازگی توسط دفتر نشر معارف و انتشارات راه یار به چاپ دوم رسید. این‌کتاب اولین‌عنوان از مجموعه «هنرهای نمایشی انقلاب» به‌عنوان زیرمجموعه عنوان «تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» است که انتشارات راه‌یار چاپ می‌کند.

راوی این‌کتاب، محمد ملتجی که متولد سال ۱۳۳۷ است، خاطرات خود را از کودکی تا اوایل دهه ۱۳۷۰ بیان کرده است. در این‌فاصله علاوه بر وقایع کلی زندگی و جغرافیای خاستگاه خود؛ مشهد، دو تحول مهم انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به سرگذشت او جهت می‌دهند. ملتجی در خدمت به انقلاب، به فعالیت‌های هنری رو می‌آورد و در نمایش (تئاتر) خبره می‌شود.

تدوین‌کننده مطالب کتاب می‌گوید محمد مُلتجی نمونه‌ای از نسلی از فرزندان انقلاب اسلامی است که شاید بهترین توصیف فعالیت‌ها و تلاش‌های آنها این جمله سید مرتضی آوینی باشد: «فرزندان انقلاب در برابر عرصه‌های تجربه نشده.» نسلی که در مسجد و پای منبر رشد یافته‌اند و به ناگاه خود را در مواجهه با هنرهای نوینی می‌بینند که پیشینه تاریخی چندانی از آنها در ذهن ندارند.» خود متلجی نیز در این‌باره گفته: «انقلاب بود که توقع‌مان را از خودمان برد بالا و دنیای دیگری را پیش چشم‌مان گشود.»

مرتضی انصاری‌زاده تدوین‌گر مطالب کتاب نیز می‌گوید: «از فعالیت‌های هنری ای که در دهه ۶۰ با محوریت مساجد انجام می‌شدند، جسته گریخته چیزهایی شنیده بودم، اما دوست داشتم بیشتر بدانم که این نسل از هنرمندان چه کرده اند و نگاهشان به هنر چه بوده و اصلاً چطور پدید آمده‌اند.»

کتاب «انقلاب نقش‌ها» ۶ بخش اصلی دارد که زندگی محمد متلجی را از کودکی تا فعالیت‌هایش پس از دوران دفاع مقدس روایت می‌کند.

چاپ دوم این‌کتاب با ۲۴۰ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۳۵ هزار تومان منتشر شده است.

منبع: روابط عمومی انتشارات راه‌یار

کد مطلب: ۲۰۵۱۴۷
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت