غیاب مظنون به قرار هویت زنانه‌ یک مَردِ شاعر

سرنا_مجموعه‌شعر «غیاب مظنون به قرار هویت زنانه‌ام» سروده علیرضا بهنام توسط انتشارات سیب سرخ منتشر و راهی بازار نشر شد.

مجموعه‌شعر «غیاب مظنون به قرار هویت زنانه‌ام» سروده علیرضا بهنام به‌تازگی توسط انتشارات سیب سرخ منتشر و راهی بازار نشر شده است.

این‌ناشر پیش از این کتاب‌های «خداوندگاران کفش‌های بالدار»، «گزارش دیگری»، «مارپیچ سیاه»، «نشانه شناسی شعر» و «کارگاه ترجمه شعر» را از علیرضا بهنام منتشر کرده است.

کتاب مورد اشاره، گزیده‌ای از اشعار بهنام را شامل می‌شود و این‌شاعر درباره آن‌ می‌گوید: «غیاب مظنون به قرار هویت زنانه‌ام » گزیده‌ای از ۸ مجموعه‌شعر من است که طی سال‌های ۸۰ تا ۹۶ منتشر شده‌اند. این‌شعرها با سلیقه ناشر و گردآورنده مرتب شده‌اند و تاریخ سرایش و انتشار در چینش شعرها در نظر گرفته نشده است.

وی درباره مهمترین ویژگی مضمونی این‌کتاب گفت: شعرهای این‌کتاب آیینه‌ای از وقایع اجتماعی و سیاسی ۲۰ سال اخیر ایران و خاورمیانه‌اند. انتخاب شعرها هم طوری بوده که تصویری کلی از تاثیر شرایط اجتماعی در شعر من نشان می‌دهد. در همین حال کتاب بازتاب دهنده تغییرات سبکی شعر من در سه دهه اخیر هم هست.

این‌شاعر در ادامه درباره وجه تمایز این کتاب و اشعارش با سایر آثار منتشر شده خود گفت: شعر من مثل خودم از وقایع اطرافم تاثیر پذیرفته اما وجه بارز این شعرها در این است که این تاثیرپذیری همزمان در فرم و محتوای آنها می توان دید. به این‌ترتیب این‌شعرها از شعرهایی که صرفا وضع موجود را گزارش می‌کنند بی آن که این تاثیرپذیری در شکل نوشته شدنشان تفاوتی ایجاد کند، متمایز می‌شوند. البته میزان این‌رابطه تاثیر و تاثر در این‌کتاب به دلیل فاصله زمانی زیادی که بین زمان سروده شدن اشعار وجود دارد از شعری به شعر دیگر تغییر می‌کند.

این‌کتاب با ۸۸ صفحه و قیمت ۳۰ هزار تومان منتشر شده است.

منبع: روابط عمومی انتشارات سیب سرخ

کد مطلب: ۲۱۶۲۴۶
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت

پیشنهاد سردبیر