ابن سینا، مردی هزارساله و فراتر از زمان

آنچه که ازمیراث سینوی برای ما باقی مانده است میراث عظیم وارزشمندی است که تاکنون به طوربایسته وشایسته برای نسل امروزمعرفی، تبیین، تحلیل و تفسیرنشده است تابتوان به بهترین شکل و با شرایط زمانه از آن بهره برد.

علی اصغرمحمدخانی معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب به مناسبت اول شهریور روز بزرگداشت ابوعلی سینا با بیان این مطلب گفت: امروزه در هر کجا که سخن ازفلسفه اسلامی به میان می‌آید، بی‌شک نام ابن سینا به عنوان سرچشمه این حوزه فرهنگی ذکرمی‌شود. فارابی و ابن سینا سرمنشاء این جریان فکری و فرهنگی بوده‌اند و آثار مهمی پدید آورده‌اند. فلسفه ابن سینا فلسفه‌ای تأثیرگذار بوده است و هم درعالم اسلام و هم در مغرب زمین، بسیاری ازفیلسوفان از او تأثیر گرفته‌اند.

وی افزود: اندیشه‌های ابن سینا بعد از هزاران سال، هنوزهویداست و بیشتر اندیشمندان تاریخ اسلام حتی مخالفان او همچون غزالی، مستقیم و غیرمستقیم، به نحوی تحت تأثیر ابن سینا هستند و تمام علوم اسلامی از منطق، فلسفه، کلام، صرف و نحو،طب، بلاغت و ریاضیات تحت تأثیر ابن سینا است. البته نقش فارابی را نباید فراموش کرد که ابن سیناخود را از شاگردان فارابی می‌داند و به شدت تحت تأثیر فارابی است و نسبت به شخصیت فارابی اعجاب دارد و جز فارابی هیچ کس را به استادی درعالم نمی شناسد.

معاون فرهنگی شهرکتاب به تلاش بیشتربرای شناساندن ابعادعلمی و شخصیتی ابن سینا در روزگار کنونی اشاره کرد و گفت: مرکز فرهنگی شهرکتاب در ادامه برگزاری درس گفتارهایی درباره بزرگان فرهنگ ایران واسلام از سال ۱۳۸۶ تاکنون حدود ۷۰۰ جلسه درس گفتار برگزار کرده است و ازهفته اول بهمن ۱۳۹۹ برگزاری درس گفتارهایی درباره ابن سینا راآغاز کرده است که این درس گفتارها در روزهای چهارشنبه به طور پیوسته برگزارمی‌شود و تاکنون ۲۳ نشست ازمجموعه درس گفتارهایی درباره ابن سینا با حضورصاحب‌نظران برگزار شده است تا به آثار و اندیشه‌های ابن سینا بیشتر پرداخته شود و همه مخاطبان و علاقه مندان از آن بهره ببرند.

وی گفت که در این درس گفتارها به موضوعاتی چون جایگاه ابن سینا در تاریخ فلسفه اسلامی، ابن سینا و تمثیل عرفانی، ابن سینا وحکمت مشرقیه، ابن سینا وابداعات تاسیسی- استنتاجی در منطق، عشق از منظرابن سینا، فلسفه ریاضیات ابن سینا، رساله الطیرنویسی ابن سینا، ابن سینا در میانه فلسفه و دین، ابن سینا و فلسفه ورزی در جامعه فلسفی ایران، جایگاه فلسفه هنر در آثار ابن سینا، فراموشی پرسش از وجود در فلسفه سینوی، تاملی در مفهوم معرفت از نگاه ابن سینا و مولانا، بررسی و تحلیل قانون ابن سینا، ابن سینا و انسان معلق، فرا روانشناسی ابن سینا، زمانه ابن سینا، ابن سینا و اکهارت  پرداخته شده است و این درس گفتارها تا پایان آذرماه سال جاری ادامه خواهد داشت و بعد به صورت کتاب منتشر می‌شود.

وی ازحمایت و همکاری معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاداسلامی و بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی سینا در همدان در برگزاری این درس گفتارها سپاسگزاری کرد.

محمدخانی در پایان به کارنامه ابن سینا پژوهی در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: از شهریورسال۱۳۹۹ تا شهریور۱۴۰۰ و در یک سال گذشته مجموعا ۴۹ اثر چاپ اول و تجدیدچاپی با شمارگان ۲۹ هزار نسخه درباره ابن سینا انتشار یافته است که این آثار شامل تصحیح، تألیف و ترجمه است و درباره تحلیل انتقادی دیدگاه ابن سینابه نفس، ابوعلی سینا و دیگران، اسرار آیات به روایت ابن سینا، اصول و قواعد حد و نسبت آن با برهان، امکان و ضرورت در فلسفه و منطق ابن سینا، بهجت و سعادت به روایت ابن سینا، جایگاه امکان و وجوب اثبات خدا در نگاه ابن سینا و ارسطو،تحلیلی از چیستی و چگونگی و علل مرگ از منظر ابن سینا، داستان زندگی ابن سینا، رابطه لذت و سعادت از دیدگاه ابن سینا، بررسی رساله روانشناسی شفا از منظر زبان‌شناسی، بررسی تطبیقی دیدگاه ابن سینا و سهروردی درباره عوالم کلی وجود، مرد هزار ساله، مردی فراتر از زمان، معناشناسی فلسفی ابن سینا و ملاصدرا، نظریه میل ابن سینا، تحلیل و بررسی نمط نهم اشارات، هستی و علل آن درحکمت مشاء، هندسه معرفتی شعر درحکمت صدرایی وسینایی است.

در میان آثار ابن سینا بیشترین توجهات و پژوهش‌ها در باب اشارات و تنبیهات است و در حوزه تطبیقی به بررسی آرا وآثار ابن سینا با ملاصدرا و ارسطو بیشتر توجه می‌شود.

کد مطلب: ۳۵۳۱۴۸
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت