حمله تند هاروکی موراکامی به نخست‌وزیر ژاپن

هاروکی موراکامی، نویسنده ژاپنی از نخست‌وزیر ژاپن برای تصمیمات نادرست در مهار ویروس کرونا در این کشور انتقاد کرد.

هاروکی موراکامی، نویسنده ژاپنی در برنامه رادیویی ماهانه خود روز یکشنبه به انتقاد از نخست‌وزیر ژاپن پرداخت و اظهار کرد که یوشیهیده سوگا افزایش شمار مبتلایان کوید ۱۹ و نیز افزایش فزاینده نگرانی‌های عمومی درباره پاندمی را نادیده گرفته است.

موراکامی با نقل صحبت‌های سوگا در ماه گذشته قبل از شروع بازی‌های دیرهنگام المپیک گفت «اگر او واقعا مسیر خروج از این تونل را به چشم خود دیده چشم‌هایش برای سن‌و سالش، دید خیلی فوق‌العاده‌ای دارند. من که هیچ نور و خروجی از این تونل نمی‌بینم.» سوگا در سخنرانی خود گفته بود «بعد از یک تونل تاریک طولانی حالا داریم مسیر خروج را می‌بینیم.»

گفتنی است که بعد از شروع بازی‌های المپیک در ژاپن شمار مبتلایان جدید در این کشور ۵ برابر و در توکیو بیش از ۳ برابر شده است.

نویسنده «کافکا در کرانه» در ادامه افزود «به نظر می‌رسد که او به حرف هیچ‌کسی گوش نمی‌دهد. شاید فقط چشمانی دارد که خوب می‌بینند و یا فقط آن چه خودش می‌خواهد ببیند را می‌بیند.»

موراکامی پیش‌ از این نیز از سیاستمدارانی که متن‌های نوشته‌شده توسط بروکرات‌ها را می‌خوانند انتقاد کرده و گفته بود آن‌ها از برقراری ارتباطی موثر و بر زبان راندن پیام‌هایی قدرتمند که در قلب مردم نفوذ کند عاجز هستند.

موراکامی در ادامه افزود: «از آن جایی که ما هنوز خروج را نمی‌بینیم، باید زنده بمانیم تا کم‌کم آن را ببنیم؛ در حالی که از هر چیزی که در دسترسمان قرار دارد استفاده می‌کنیم.»

نخست‌وزیر ژاپن که به کارایی واکسیناسیون عمومی بیش از حد خوش‌بین بود، برای برگزاری مسابقات المپیک و پارالمپیک علی‌رغم افزایش نگرانی‌ها و اعتراضات عمومی با انتقادات گسترده‌ای روبه‌رو شده و رتبه حمایتی از دولت او از ۷۰ درصد در طی چند ماه پس از مراسم تحلیف به ۳۰ درصد سقوط کرده است.

سوگا هفته گذشته اقدامات پیشگیرانه و محدودیت‌های کرونایی را در بیش از سه چهارم ژاپن تشدید کرد و استفاده از کوکتل آنتی‌بادی برای درمان سرپایی بیماران کرونایی را که به تازگی در این کشور مجاز شده، سلاح اضافی دانست. او همچنین از افزایش سرعت واکسیناسیون به روزانه ۱ میلیون دوز تجلیل کرد.

در ژاپن حدود ۴۴ درصد مردم واکسینه شده‌اند و نخست‌وزیر ژاپن اظهار امیدواری کرده تا ماه اکتبر یا نوامبر همه افراد واجد شرایط بتوانند واکسن دریافت کنند؛ هرچند کارشناسان می‌گویند افزایش سویه دلتا ایمنی جمعی را  تا حد زیادی غیر ممکن کرده است.

 

موراکامی نوشتن را پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه شروع کرد. انتشار دو کتاب پرفروش او با عناوین «بشنو آواز باد را» ۱۹۷۹ و «چوب نروژی»۱۹۸۷ موراکامی جوان را به عنوان یک ستاره ادبی به دنیا معرفی کرد.

برنامه رادیویی موراکامی از ماه آگوست ۲۰۱۸ در موج اف‌ام توکیو شروع شده. او در برنامه از پیش‌ضبط‌شده روز یکشنبه موزیک‌های درخواستی مخاطبانش را پخش کرد. موسیقی تم پراهمیتی در داستان‌های موراکامی است و در کتاب‌های متعددی به آن پرداخته؛ از جمله کتابی درباره موسیقی کلاسیک که در ماه ژوئن گذشته منتشر شد.

 

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۵۳۴۶۶
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت