زندگی باب مارلی خواننده اعجوبه از نگاه همسرش؛ هی زن گریه نکن

کتاب زندگینامه‌ باب مارلی، خواننده اعجوبه جاماییکایی، با نام «هی زن! گریه نکن»، نوشته‌ ریتا مارلی و با ترجمه‌ مینا صفار، توسط نشر نیماژ منتشر شد.

 «هی زن! گریه نکن»، با عنوان فرعی «داستان زندگی من با باب مارلی»، زندگی‌نامه‌ای است که از زاویه‌ دید ریتا مارلی که خود پیش از ازدواج با باب، خودش خواننده بود، به زندگی مشترک این دو اعجوبه‌ موسیقی جاماییکا می‌پردازد. این کتاب با ترجمه‌ مینا صفار به کتابفروشی‌ها عرضه شده است.

«هی زن گریه‌نکن»، ترجمه‌ای از کتاب تاثیرگذار «No woman, no cry» است که نام آن برگرفته از یکی از قطعات باب مارلی، خواننده و آهنگساز بزرگ جاماییکایی‌ است. ریتا، خاطرات خود از زمان گمنامی تا اوج شهرت جهانی باب را برای هتی‌جونز، نویسنده‌ سرشناس، بازگو می‌کند و او این خاطرات را به بهترین شکل به‌ رشته‌ تحریر درمی‌آورد؛ کتابی برگرفته از دو زندگیِ سراسر مبارزه، تلخکامی، موفقیت و فراز و فرود.

باب مارلی، نابغه‌ جاماییکایی موسیقی رگه یا رگی، یکی از معدود موزیسین‌هایی‌ است که توانست علاوه بر موسیقی، یک سبک زندگی را هم ابتدا در جاماییکا و سپس سرتاسر جهان فراگیر کند. باب مارلی یک راستافارین بود و تا پایان بر سر عقاید راستافاری خود ماند؛ راستافارین‌ها، مبارزه‌ گسترده‌ای در سراسر جهان بر علیه ظلم و تبعیض نژادی علیه سیاه‌پوستان رقم زدند و توانستند تاثیر زیادی روی خودآگاهی رنگین‌پوستان جهان بگذارند و همچنان هم در این زمینه فعالیت می‌کنند.

خود ریتا مارلی درباره‌ این کتاب در آغاز آن می‌نویسد: «باب همیشه درباره‌ مسائل واقعی و احساساتش می‌نوشت. آن‌ها گیتار می‌زدند و همه‌ ما می‌خواندیم و فرنیِ ذرت می‌خوردیم یا هرآن‌چه آن روز پخته بودیم با هم می‌خوردیم. باقی آهنگ هم بر پایه‌ واقعیت استوار بود و چون باب بسیار صمیمی و با خودش صادق بود، حس می‌کنم باید این‌جا روی این خصلت او و آهنگ‌هایش تاکید کنم. عمه‌ام، همیشه می‌گفت: «قصه به هم نباف.» که منظورش از قصه، دروغ بود. پس این، «قصه» نیست؛ این روایت زندگی من و باب است…»

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «مادرهای جاماییکایی، همچون همه‌ والدین سراسر جهان، از تو انتظار داشتند پول دربیاوری، اما می‌خواستند از آن راهی که خودشان می‌خواهند پول دربیاوری. در غیر این‌ صورت، عصبانی می‌شدند: به چه جرئتی اون چیزی شدی که خودت می‌خواستی؟! اما باب قوانین کلی خودش را داشت و من باور داشتم که این قوانین برای او درست از آب در می‌آیند و در نتیجه او را ترغیب می‌کردم که از آن‌ها پیروی کند.»

این کتاب ۳۱۶ صفحه‌ای با قطع رقعی، جلد شومیز، کاغذ سبک و تیراژ ۱۱۰۰ نسخه، روانه‌ کتابفروشی‌های سراسر کشور شده است. قیمت پشت جلد این کتاب ۷۹۰۰۰ تومان است.

منبع: خبرآنلاین

کد مطلب: ۳۵۳۵۶۹
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت