نباید در نمایشگاه‌های کتاب خارجی توریست باشیم

یاسر احمدوند در نشست‌ با هیات‌ مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک‌ونوجوان در وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی، از لزوم بازبینی طرح‌های حمایتی، آموزش به ناشران، مسئله کاغذ، حضور در نمایشگاه‌های خارجی و رویکرد حمایتی معاونت فرهنگی ارشاد از انجمن‌ها گفت.

در دومین نشست از سلسله نشست‌های معاون امور فرهنگی با تشکل‌ها و انجمن‌های حوزه نشر، یاسر احمدوند با هیات‌مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک‌ونوجوان در وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی دیدار کرد.

براساس اعلام روابط‌عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی، در این نشست عبدالعظیم فریدون، فتح‌اله فروغی، محمدحسین محمدی، محسن طایب و محمدتقی حق‌بین حضور داشتند و با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری انجمن ناشران کودک‌ونوجوان فعالیت‌های این انجمن را در حوزه ترویج، آموزش و برگزاری نشست‌های کودک‌ونوجوان تشریح کردند.

اعضای هیات‌مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک‌ونوجوان در این جلسه درباره لزوم ایجاد وحدت رویه در صدور مجوزهای کتاب، نظام‌مندشدن خرید کتاب از سوی وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی، حل مشکل توزیع کاغذ و حضور در نمایشگاه‌های خارجی نظراتشان را بیان کردند.

بازبینی در روش‌های حمایتی معاونت امور فرهنگی

یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد با تاکید بر ضرورت هدفمندشدن یارانه‌های حوزه نشر گفت: «مدل اختصاص یارانه باید از اساس تغییر کند زیرا هدفمند نیست. در حوزه خرید کتاب نیز ضعف‌هایی وجود دارد زیرا فلسفه تشکیل «هیئت انتخاب و خرید کتاب» حمایت از کتاب خوب برای مخاطب متناسب با آن است.»

او سپس گفت: «این حمایت‌ها باید تغییر کنند و بازبینی شوند. کتابی باید مورد حمایت قرار گیرد که ارزشمند باشد و مخاطب هم مشتاق خواندن آن باشد. در حال بررسی برای ایجاد مدلی برای این منظور هستیم.»

ضرورت آموزش به ناشران

معاون امور فرهنگی ادامه داد: «ما وظیفه داریم محتوای پیام را درجه‌بندی کنیم. ما در اداره کتاب باید به سمت کیفیت‌سنجی اثر حرکت کنیم و بر اساس کیفیت اثر به ناشر رتبه دهیم. در صورتی که رتبه‌بندی ناشران انجام شود ما می‌توانیم حمایت‌های خود را ساماندهی کنیم و هدفمند سازیم. اگر حمایتی در وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی از اثری صورت می‌گیرد باید براساس اصول باشد.»

احمدوند با اشاره به ضرورت آموزش ناشران و کمبود آثار منتشرشده در این حوزه، گفت: «تعداد منابع آموزشی در حوزه نشر انگشت‌شمار است. آموزش به ناشر ضرورت دارد اما باید بدانیم از چه راهی این آموزش را به ناشر بدهیم زیرا غالب ناشران ما احساس نیاز برای آموزش نمی‌کنند. بهترین محیط برای آموزش ناشران انجمن‌ها هستند.»

روش‌های کتابخوان‌کردن کودکان را بلد نیستیم

او با اشاره به فعالیت‌های ترویجی برای کتابخوانی نیز گفت: «برگزاری جشنواره و معرفی و ترویج کتاب‌های برتر از کارهایی است که انجمن‌ها می‌توانند در آن فعال باشند. همه ما انتقاد می‌کنیم که سرانه مطالعه پایین است در صورتی که مهارت‌های کتابخوان کردن دیگران را فرانمی‌گیریم و آموزش نمی‌دهیم.  در این حوزه اگر طرح‌هایی مطرح شوند می‌توانیم پیگیری و حمایت کنیم و باید تلاش شود این فعالیت‌ها در مجموعه انجمن‌ها و نهادهای غیردولتی صورت گیرد زیرا تجربه نشان داده است دولتی کردن این کارها کارگشا نیست.»

مذاکره برای تامین کاغذ نشر از طریق کارخانه‌های داخلی

معاون امور فرهنگی ارشاد با اشاره به مشکلات توزیع کاغذ هم گفت: «یکی از دلایلی که حرف‌های متفاوتی از عملکرد اختصاص کاغذ به ناشران به گوش می‌رسد این  است که شفاف‌سازی در این حوزه صورت نگرفته است. برای این منظور هر اقدامی باید زیر نظر شورای تشکل‌های نشر و با حضور نمایندگان این تشکل‌ها انجام و با حضور اعضای شورا درباره نظام توزیع کاغذ تصمیم‌گیری شود.»

او با اشاره به مذاکره با کارخانه‌های تولید کاغذ برای تامین بخشی از نیازهای داخلی گفت: «در حال مذاکره با این کارخانه‌ها برای تولید کاغذ هستیم تا بخشی از نیازهای داخلی را تامین کنند.»

در نمایشگاه‌های خارجی نباید توریست باشیم

او همچنین درباره نحوه حضور در نمایشگاه‌های خارج از کشور گفت: «برای حضور در عرصه‎‌های بین‎ المللی باید با برنامه وارد شویم و از این نمایشگاه‎‌ها آورده داشته باشیم. ما در نمایشگاه‌های کتاب خارجی نباید توریست باشیم. تجربه خوبی در وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی وجود دارد و با مشارکت ناشران فعال در این عرصه می‌توانیم موثرتر عمل کنیم.»

رویکرد معاونت امور فرهنگی حمایت از انجمن‎‌های فرهنگی است

احمدوند با اشاره به تناسب کار فرهنگی با انجمن‌های فرهنگی حوزه نشر گفت: «انجمن‌های فرهنگی عضوی از خانواده وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی هستند و این وزارتخانه خانه آن‌هاست. انجمن‌ها با مشارکت با این وزارتخانه فعالیت‌‎‌های حوزه نشر را پیش می‌برند و حمایت از انجمن‌ها یکی از رویکردهای این معاونت خواهد بود.»

منبع: خبرآنلاین

کد مطلب: ۳۵۴۳۹۳
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت