کتاب «زیر درخت بلوط» رونمایی شد

کتاب «زیر درخت بلوط» اثر«دکتر جمشید اثناعشری» روز پنجشنبه ۱۹ اسفند ماه در فرهنگسرای آیینۀ شهر اراک رونمایی شد.

سخنرانان مراسم دکتر مرتضی صدیقی، مهندس مجید نیکپور، دکتر ابراهیم اصلانی، دکتر دلشادی بودند.

 «دکتر مرتضی صدیقی» در رابطه با اهمیت وطن دوستی و توجه به زادگاه به‌عنوان عنصری اساسی در شیوۀ زندگی افراد صحبت کرد و همچنین در مورد تمایل ذاتی به زادگاه و تاثیر آن بر احساس خوب و رضایت از زندگی سخن گفت.

وی با اشاره به زحمت‌های دکتر اثنا عشری برای چاپ کتاب و تلاش‌هایش، اهمیت نوشتن درباره روستا و توجه به فرهنگ مردم سخن گفت و اشاره به ذخیره‌گاه بلوط و  قدمت آن نسبت به بلوط‌های لرستان از دیگر صحبت‌های وی بود.

 مجید نیکپور دیگر سخنران این مراسم به تپه باستانی روستای سرسختی علیا اشاره کرد و برای تاسیس موزه‌ای محلی برای نگهداری اشیا تاریخی کشف‌شده از تپه ابراز تمایل کرد و به ارزشمند بودن روستا از جهت قدمت پرداخت.

سخنران پایانی این مراسم «دکتر جمشید اثناعشری» نویسنده کتاب به توضیح اجمالی کتاب پرداخت.

این کتاب ۹ فصل دارد؛ شروع نوشتن کتاب اردیبهشت سال ۱۳۹۸ و پایان، ۳۰ دی ماه۱۴۰۰ بوده است.

در کتاب به بررسی جغرافیای منطقه، قدمت تاریخی روستا، گویش و لهجۀ حال حاضر و همچنین لغات فراموش شده، معرفی چهره‌های ماندگار، اساتید، هنرمندان، ادبا، رزمندگان، شهدا و پزشکان پرداخته شده و معرفی شغل‌های اهالی روستا از گذشته تا به حال، اشاره به آیین و سنت مردمِ روستا هم بخشی از کتاب را در بر می‌گیرد.

در ضمن علاوه بر بخش‌های گفته شده، این کتاب شامل عکس‌های زیبایی از طبیعت و آثار به‌جا مانده از گذشته، لوازم زندگی و کسب و کار است.

هدف نویسنده، زنده‌کردن گذشتۀ غنی فراموش شده و ماندگاری همه جانبۀ این روستای با قدمت بوده است.

 

 

کد مطلب: ۳۵۸۱۰۲
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت