محمدعلی بهمنی: شعر برای من حکم اکسیژن دارد

محمدعلی بهمنی گفت: به دلیل کرونا و سپس عارضه چشمی بیش از دو سال است حضور در جلسات شعر که برای من حکم اکسیژن دارند را از دست داده‌ام.

محمدعلی بهمنی: شعر برای من حکم اکسیژن دارد

سردمدار غلبه محتوا و مضمون با فصل نوین سرایش ترانه 

بهمنی در تاریخ ۲۷ فروردین‌ماه ۱۳۲۱ در شهر اندیمشک دیده به جهان گشود و در فاصله بسیار کوتاهی با جوشش طبع شاعرانگی در قالب سرودن غزل خود را به‌عنوان یکی از چهره‌های موفق حوزه شعر معاصر به‌خصوص در حوزه غزل معرفی کرد.

در ادامه راه و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی در قالب آغاز فصل نوینِ سرایش ترانه در کشورمان به صف ترانه سرایانی پیوست که مضمون و محتوا را به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌های فرم ترانه نوین مدنظر قرار داد و با سرایش آثار متعددی در حوزه ترانه و خوانش آن ترانه‌ها توسط خوانندگانی زنده‌نام ن اصر عبداللهی، امیر کریمی، رضا آریایی، همایون شجریان، علیرضا قربانی و... خاطرات درخشان و ماندگاری از همنشینی ترانه و موسیقی را در اذهان ما به یادگار گذاشت.

محمدعلی بهمنی: شعر برای من حکم اکسیژن دارد

حضور در جلسات و محافلی که در آنها عطر شعر و غزل جاری و ساری است برای من حکم اکسیژن را دارد

دست بالا در تربیت نسل جوان شاعران و ترانه‌سرایان

محمدعلی بهمنی طی قریب به سه دهه اخیر در تربیت نسل جوان شاعران و ترانه‌سرایان دست بالایی داشته و همواره پای ثابت حضور جلسات شعر و شعرخوانی و نقد و بررسی آثار شاعران جوان بوده است.

هر چند از آغاز دوران کرونا کمتر شاهد حضور بهمنی در چنین جلسات و محافلی بودیم؛ امید آن می‌رفت در سایه تسریع روند واکسیناسیون و رسیدن جامعه به ایمنی نسبی بار دیگر جلسات و محافل ادبی میزبان گرم حضور محمدعلی بهمنی باشند، که به دلیل عارضه‌ای که برای چشم او به وجود آمد و او را برای انجام معاینات و عمل جراحی روانه بیمارستان کرد، چنین نشد.

به‌مناسبت هشتادمین سالروز تولد استاد محمدعلی بهمنی گفت‌وگوی کوتاهی با او انجام دادیم.

محمدعلی بهمنی: شعر برای من حکم اکسیژن دارد

کاهش رغبت جوانان به ارائه اشعارشان؛ دلگیرم می‌کند

محمدعلی بهمنی اظهار داشت: قریب ۲ سال به سبب شیوع کرونا حضور در جلسات شعر را تجربه نکرده‌ام و این باعث خسران و ناراحتی من است، در دوران کرونا وظیفه‌ مردم آن بود تا محافظ خود باشند و در ادامه راه و با بهبود نسبی شرایط جامعه به دلیل عارضه چشمی درگیر روند درمان هستم و هنوز فرصت استفاده از این جلسات را پیدا نکردم.

وی با بیان آنکه حضور در جلسات و محافلی که در آنها عطر شعر و غزل جاری و ساری است برای من برای من حکم اکسیژن را دارد خاطرنشان کرد: وقتی جوان‌ترهای شعر و آثار درخشان و باارزش آن‌ها را می‌بینم اما کمتر میل و رغبتی برای خواندن آن آثار را شاهدم دلم می‌گیرد. متاسفانه شرایط شعر در روزگارمان آن‌قدر تخریب‌شده که حتی جوانان این عرصه نیز چندان میل و علاقه برای ارائه آثار ندارند.

بهمنی درباره طی کردن روند درمان خود که این روزها او را ساکن بیمارستان کرده است گفت: بخش نخست روند درمان چشمم آغاز شده و در حال حاضر پزشکان گفته‌اند که باید یک ماه چشمم بسته باشد. بعد از این زمان مشخص می‌شود که ادامه روند درمان به چه شکلی خواهد بود.

منبع: ایرنا
کد مطلب: ۳۵۸۹۷۹
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت