فروشگاه انتشارات مروارید تعطیل شد، نشرش نه

منوچهر حسن‌زاده، یکی از مدیران انتشارات مروارید اعلام کرد فعالیت «فروشگاه مروارید» به دلیل مغایرتی که با کار نشر داشت و همچنین ضربه شدیدی که بعد از رفتن امیر علی‌بیک به آن وارد شد، عملا متوقف شده است اما فعالیت «نشر مروارید» ادامه دارد.

ناشران در ایران معمولا نمی‌توانند به شکل گروهی فعالیت کنند و انتشارات مروارید یکی از استثناهاست. نشری که از سال ۱۳۴۰ توسط مجید روشنگر، فریدون نیکنام، منوچهر حسن‌زاده و پرویز علی‌بیک مدیریت شد اما بعد از اعلام خبر تعطیلی کتاب‌فروشی انتشارات مروارید در خیابان انقلاب، خبرهایی مبنی بر تغییرات مدیریتی در این انتشارات به گوش رسید.

منوچهر حسن‌زاده یکی از مدیران انتشارات مروارید با اعلام این که در این نشر تغییراتی در راستای ارتقای در حال انجام است، گفت: «انتشارات مروارید برای ارتقای خودش تلاش می‌کند و در این راه موفق شده‌ است، هر تغییر و تدبیر برای همین ارتقا انجام می‌شود. امیدوارم در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۱ ببینید که انتشارات مروارید تا چه اندازه ارتقا پیدا می‌کند. فعالیت فروشگاه مروارید به دلیل مغایرتی که با کار نشر داشت، همچنین ضربه شدیدی که بعد از رفتن امیر علی‌بیک به آن وارد شد، عملا متوقف شد.»

حسن‌زاده با یاد امیر علی‌بیک که مسئولیت فروشگاه مروارید را برعهده داشت و تیر ۱۴۰۰ جان خود را از دست داد، بیان کرد: «با رفتن امیر علی‌بیک جابه‌جایی نیروی انسانی لازم بود. البته من هنوز در انتشارات مروارید هستم، همچنین دوستان جدید وارد نشر مروارید شدند که همه از افراد باسابقه در حوزه نشر هستند. مدیران جدید انتشارات مروارید، مهران بخشی فرزند محسن بخشی مدیر انتشارات کتاب دیدآور، ناصر بخشی برادرزاده محسن بخشی مدیر نشر دوران، ابراهیم کریمی مدیر انتشارات دوستان و شرکت پخش کتاب دوستان و مهدی میردشتی مدیر انتشارات دشتی هستند.»

به گفته این پیشکسوت حوزه نشر، آن‌چه برای موسسان انتشارات اهمیت دارد، این است که نام انتشارات مروارید با همین سیاست و روشی که دارد ماندگار شود و اعتلا پیدا کند.

او افزود: «گذشت زمان موجب افزایش سن موسسان این انتشارات شد، بنابراین گروه جوانی وارد فعالیت شدند. پرویز علی‌بیک و مجید روشنگر سن بالایی داشتند و فریدون نیکنام را از دست دادیم. همه صلاح دیدند که برای ماندگاری انتشارات مروارید این تغییرات ایجاد شود.»

منبع: ایرنا
کد مطلب: ۳۵۹۲۵۲
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت