سومین جلد از کتاب «شاعران معاصر ایران» منتشر شد | سیدعلی صالحی در یک کتاب

سومین جلد از کتاب «شاعران معاصر ایران» که فیض شریفی در آن به سیدعلی صالحی پرداخته، منتشر شد.

این کتاب در بهار سال جاری توسط انتشارات حس هفتم منتشر شده و در سی‌وسومین نمایشگاه کتاب تهران(مصلی، شبستان، بخش ناشران عمومی، راهرو ۱۳، غرفه ۱۴، نشر حس هفتم) عرضه خواهد شد.

صفحه سیدعلی صالحی درباره این کتاب نوشته است: فیض شریفی در این کتاب ۳۱۰ صفحه‌ای پس از حسب حال سیدعلی صالحی، چهار دوره‌ سروده‌های سیدعلی صالحی و به‌ویژه منشور شعر حکمت را مورد نقد و بررسی قرار داده و پس از آن موفق‌ترین و تازه‌ترین اشعار شاعر را به شیوه نوین و فلسفی تشریح و تبیین کرده‌ و عوامل گسترش اجتماعی یک شعر را تحلیل کرده و پس از آن، شعرهای موفق و شعرهایی از شاعر را که در حافظه جمعی مردم مانده، آورده است.

فیض شریفی در یک پلان از نقد و بررسی اشعار سیدعلی صالحی که در پشت‌جلد نیز آمده، نوشته است: «صالحی یک شاعر پدیدارشناس است... او هستی را حقیقت می‌داند. در پدیدارشناسی حقیقت که عبارت است از وجود و هستی، موضوعی حادث می‌شود که شاعر فقط در پاره‌ای از موقعیت‌ها، جوهر وجودی خود و هستی را فاش می‌کند. این پاره‌ موقعیت‌ها معمولا در هنر و به خصوص در شعر به وجود می‌آید. شاعران در این حالت، وارثان آب و خرد و روشنی‌اند، محرم ملک و پیامبران عالم ملکوت‌اند.»

 

سومین جلد از کتاب «شاعران معاصر ایران» منتشر شد | سیدعلی صالحی در یک کتاب

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۵۹۵۱۰
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت