رونمایی از کتاب «رکوردهای ملی ایران»/ ثبت ۷۰۰ عنوان رکورد ورزشی و هنری

نویسنده کتاب «رکوردهای ملی ایران ۱۴۰۰» گفت: ۷۰۰ عنوان رکورد داخل این کتاب ثبت شده است که شامل رکوردهای ورزشی و هنری می‌شود.

کتاب رکوردهای ملی ایران ۱۴۰۰ نوشته هادی رضایی در سی و سومین نمایشگاه بین المللی تهران امروز، چهارشنبه رونمایی شد. 

هادی رضایی، نویسنده این کتاب و رئیس کمیته ثبت رکوردهای ایران در حاشیه این مراسم در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره فرایند تدوین کتاب توضیح داد: در دنیا رکوردهای گینس را داریم که ساز و کار جهانی دارد. رسیدن به گینس یک سری سختی‌ها را دارد؛ چون گینس در ایران نمایندگی ندارد. سال های گذشته برخی خانه مسکونی‌شان را می‌فروختند که در گینس ثبت رکورد کنند. در ایران خلایی در این زمینه وجود داشت و ضروری بود که ترین‌های ایران شناسایی، دسته بندی و ثبت شوند. 

رئیس کمیته ثبت رکوردهای ایران با بیان این که این کمیته از دو وزارتخانه ورزش و فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دارد تاکید کرد: کتاب ما ۱۸ فصل دارد که ۱۷ فصل آن شامل رکوردهای ورزشی و یک فصل رکوردهای فرهنگی و هنری است. برخی رکوردها گروهی هستند. مثلا بیشتر از ۱۶۰۰ نفر همزمان طناب زده اند. برخی رکوردها هم ده نفره یا انفرادی هستند. برخی رکوردها مثل روپایی زدن با توپ فوتبال بیش از ۴۴ بار شکسته شده است. 

وی افزود: هر کسی بخواهد رکوردی ثبت کند، نزد ما درخواست می دهد. اگر رکوردش قابلیت سنجش داشته باشد، برای او برنامه ریزی می‌کنیم. 

رضایی با یادآوری این نکته که جلد اول کتاب به چاپ رسیده است ادامه داد: پایان امسال جلد دوم کتاب منتشر خواهد شد و اردیبهشت سال آینده با جلد دوم در نمایشگاه خواهیم بود.

به گزارش ایرنا، کتاب رکوردهای ملی ایران نوشته هادی رضایی رئیس کمیته ملی ثبت رکوردهای کشور در ۴۲۴ صفحه منتشر شده است. در این کتاب به این موضوع که چگونه می‌توان رکورد را به ثبت ملی رساند پاسخ داده شده است.

‎این اثر توسط انتشارات رهنج (رسانه هنر نقش جهان) با قیمت ۴۹۰ هزار تومان منتشر شده است.
 

منبع: ایرنا
کد مطلب: ۳۵۹۷۳۷
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت