کتاب عجیب ۳۰۰ ساله درباره بیگانگان فضایی چه می‌گوید؟ | حدس‌های ستاره‌شناس قرن هفدهمی درباره نوع زندگی آدم‌فضایی‌ها

بعد از گذشت ۳ قرن، امروز این فرصت را داریم که گمانه‌زنی‌های ریاضیدان و ستاره‌شناس قرن هفدهمی، کریستین هویگنس را درباره موجودات فرازمینی بخوانیم. حدس‌هایی که شاید برای ما خنده‌دار باشد، اما به یادمان می‌آورد که ما هم احتمالا برای مردم ۳۰۰ سال آینده، همین‌قدر یا بیشتر، خنده‌دار خواهیم بود.

 کتاب نادری که زندگی موجودات بیگانه در این جهان را پیش‌بینی می‌کند، احتمالا هزاران پوند در حراج قیمت‌گذاری شود. این کتاب اثر ریاضیدان قرن هفدهم کریستین هویگنس، که در سال ۱۶۹۸ منتشر شده، در یک رویداد قیمت‌گذاری عتیقه‌جات در مورتون-این-مارش در گلاسترشایر توسط جیم اسپنسر، کارشناس کتاب کشف شد. 

در این کتاب، کریستین هویگنس، شیفتگی و علاقه خود درباره وجود بالقوه موجودات فرازمینی را  بررسی کرده است. اسپنسر گفت که محتوای آن تقریبا خنده‌دار به نظر می‌رسد. هویگنس در این کتاب با عنوان طولانی «The Celestial World Discover'd: Or, Conjectures Concerning the Inhabitants, Plants and Productions of the Worlds in the Planets» به پاسخ این سوال پرداخته است که چرا خداوند سیارات دیگر را فقط برای اینکه از روی زمین دیده شوند، خلق نکرده است.  

او در این کتاب نتیجه گرفته است که بیگانگان به دلیل راحتی خود، باید مانند انسان دست و پا داشته باشند و می‌نویسد: «چه چیزی می‌توان اختراع یا تصور کرد که دقیقا با تمام کاربری‌های طراحی دست مطابقت داشته باشد؟ شاید باید برای آن‌ها خرطوم فیل را در نظر بگیریم.»

 
کتاب عجیب ۳۰۰ ساله درباره بیگانگان فضایی چه می‌گوید؟ | حدس‌های ستاره‌شناس قرن هفدهمی درباره نوع زندگی آدم‌فضایی‌ها
کتابی که ۳۲۴ سال پیش نوشته شده است، درباره این موضوع بحث می‌کند که چرا باید حیات فرازمینی وجود داشته باشد

او همچنین پیشنهاد می‌کند که «موجودات آسمانی» باید پا داشته باشند «[مگر اینکه] هنر پرواز در برخی از آن جهان‌ها را یافته باشند.»

نویسنده معتقد بود که بیگانگان از نجوم و رصد لذت می‌برند، با قایق‌ها گردش می‌کنند و به موسیقی گوش می‌دهند، اما همچنین از بدبختی‌ها، جنگ‌ها، مصیبت‌ها و فقر رنج می‌برند «زیرا این چیزی است که ما را به سوی اختراع و پیشرفت سوق می‌دهد.»

 

این کتاب آنقدر نادر به حساب می‌آید که وقتی در ماه جولای به حراج گذاشته می‌شود، قیمت پایه‌ای بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ پوند خواهد داشت. 

 اسپنسر گفت: «شگفت‌انگیز است که تصور کنیم چه کسی این صفحات را در سال ۱۶۹۸ ورق زده است و چه چیزی باید هنگام خواندن این توصیفات از زندگی در مشتری یا زحل قبل از خیره شدن به آسمان شب احساس کرده باشد.»

او گفت که اگرچه محتوای کتاب عتیقه «تقریبا خنده‌دار» به نظر می رسد، اما با استدلال‌های علمی آن زمان نوشته شده است. 

کتاب عجیب ۳۰۰ ساله درباره بیگانگان فضایی چه می‌گوید؟ | حدس‌های ستاره‌شناس قرن هفدهمی درباره نوع زندگی آدم‌فضایی‌ها
کریستین هویگنس کتابش درباره موجودات فرازمینی را به زبان انگلیسی و لاتین نوشت 

او افزود: «و چه کسی می‌داند که افکار و باورهای ما در مورد این موضوعات، ۳۲۴ سال بعد برای مردمی که به گذشته زمان خودشان نگاه می‌کنند، چطور به نظر می‌رسد.»

این ارزش‌گذار کتاب گفت ورق زدن صفحات به دلیل اینکه موضوع آن به آینده یا بحث‌های علمی- تخیلی تعلق دارد، «حس کنجکاوی» ایجاد می کند، «با این حال نویسنده از گذشته با ما صحبت می‌کند.»

  • اولین و تنها زبان مشترک میان انسان‌ها و موجودات فضایی و فرازمینی‌

او گفت: «من متوجه شدم که ما از آن زمان نه تنها فضا را، بلکه بیشتر سیاره خود را کاوش کرده‌ایم.» 

او ادامه داد که نویسنده احتمال وجود حیوانات بسیار بزرگتر از حیواناتی که در حال حاضر روی زمین وجود دارند را رد کرده است، زیرا این کتاب قبل از اینکه انسان‌ها درباره دایناسورها بدانند، نوشته شده است.

کتاب عجیب ۳۰۰ ساله درباره بیگانگان فضایی چه می‌گوید؟ | حدس‌های ستاره‌شناس قرن هفدهمی درباره نوع زندگی آدم‌فضایی‌ها
کتاب هویگنس در این باره بحث می‌کند که زندگی موجودات فرازمینی در سیاره‌های دیگر، به ویژه مشتری و زحل، باید چطور باشد

 اسپنسر گفت: «فکر می‌کنم با موضوع بسیار جالب توجهی طرفیم، زیرا باعث می‌شود ما به چیزی که آنها نمی‌دانستند بخندیم، در حالی که وقتی به آسمان خیره می‌شویم  درمی‌یابیم که هنوز با یک راز بزرگ طرفیم.»

این کتاب در تاریخ ۵ ژوئیه در حراج کتابخانه «Hansons» در استافوردشایر به فروش می‌رود. 

منبع: بی بی سی
کد مطلب: ۳۶۰۲۸۹
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت