کتاب خبرنگاری که شهید شد منتشر می‌شود

مؤسسه مطالعات فلسطین، کتاب مستند نگاری شهادت شیرین ابوعاقله را منتشر می‌کند.

کتاب خبرنگاری که شهید شد منتشر می‌شود

این کتاب با هدف مستند نگاری دلایل شهادت شیرین ابوعاقله ـ خبر نگار فلسطینی ـ و نیز گرامی داشت و یاد و خاطره او منتشر می‌شود.

شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی تبار شبکه خبری الجزیره، چهارشنبه ـ ۲۱ اردیبشهت ـ (۱۱ مه ۲۰۲۲) در حال پوشش خبری حمله نیروهای اشغالگر به اردوگاه جنین بود که مورد اصابت گلوله صهیونیست‌ها قرار گرفت و در حین تولید آخرین گزارشش، به شهادت رسید.

ابوعاقله در سال ۱۹۷۱ در فلسطین به دنیا آمد و مدرک لیسانس روزنامه‌نگاری و رسانه را از دانشگاه یرموک اردن اخذ کرد.

او از سال ۲۰۰۰ میلادی به عنوان خبرنگار الجزیره در فلسطین اشغالی فعالیت می‌کرد و یکی از خبرنگاران سرشناس در موضوع فلسطین بود.

شهادت ابوعاقله واکنش‌های بسیاری را در میان عرب زبانان و غیرعرب زبانان در سراسر دنیا برانگیخت.

تدوین این کتاب را خالد فرّاج بر عهده داشته و رندة حیدر، سناء حمّودی، لمیس رضی، وهالة زین العابدین، تهیه کنندگان این اثر مستند بوده‌اند.

این کتاب حوادث پیش از شهادت این خبرنگار را توضیح داده و شرایط متشنجی که نیروهای اشغالگر در سرتاسر کرانه باختری ایجاد کرده بودند را شرح داده است. همچنین لحظه شهادت شیرین ابوعاقله و واکنش‌های فلسطینیان، عرب زبانان و دیگر کشورهای جهان به کشته شدن او در این کتاب مطرح شده است. حمله نیروهای اشغالگر به تشییع جنازه ابوعاقله هم از دیگر بخش‌های این کتاب است.

اظهارات و موضع گیری‌های سازمان‌های حقوقی بین‌المللی که خواستار تحقیقاتی درباره ترور و بعد حمله به مراسم تشیع جنازه خبرنگار الجزیره شدند، نتایج تحقیقات رسانه‌های بزرگ دنیا درباره ترور این خبرنگار، نتایج تحقیقات پلیس اسرائیل دابره حمله به مراسم تشییع جنازه و نیز نتایج تحقیقات آمریکا در جولای ۲۰۲۲ هم در این کتاب آمده است.

صحبت‌های خانواده شیرین ابوعاقله و شبکه خبری الجزیره و نیز مراسم‌های بزرگداشتی که برای این خبرنگار فلسطینی در سرتاسر دنیا برگزار شده است، از دیگر بخش‌های این کتاب است.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۶۲۷۲۲
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت