برای سال ۲۰۲۲ انجام شد؛

معرفی برنده جایزه سروانتس/انتخاب شاعری از ونزوئلا برای نخستین بار

رافائل کادناس به عنوان برنده جایزه سروانتس ۲۰۲۲ انتخاب شد.

معرفی برنده جایزه سروانتس/انتخاب شاعری از ونزوئلا برای نخستین بار

امسال برای نخستین بار چهره‌ای ادبی از ونزوئلا به عنوان برنده جایزه سروانتس انتخاب و رافائل کادناس برنده این جایزه شد.

هیأت داوران جایزه سروانتس از این نویسنده برای «تعالی خالقی که شعر را دلیلی بر وجود خود ساخته و آن را در زبان ما به اوج رسانده» تجلیل کرد.

به این ترتیب کادناس برنده جایزه ۱۲۵ هزار یورویی جایزه سروانتس می‌شود که توسط وزارت فرهنگ و ورزش اسپانیا و برای تجلیل از ادبیات اسپانیایی زبان هر سال اهدا می‌شود.

هیأت داوران امسال همچنین آثار این شاعر را برای قدرت دگرگون کردن کلمه و رساندن زبان به بالاترین امکانات خلاقانه‌اش ستود و افزود: کادناس کلمات را به جوهر خیره‌کننده خود تقطیر و آنها را در قلمرویی دوگانه از خواب و بیداری قرار می‌دهد و آنها را در دو بعد عرفانی و زمینی جای می‌دهد.

رافائل کادناس متولد ۱۹۳۰ متعلق به نسل ونزوئلای ۱۹۶۰ است. او یکی از اعضای گروهی متشکل از آرنالدو آکوستا بلو، خسوس گوئدز، آنخل ادواردو آسودو، دارلو لانچینی، و ژوزه باروئتا و سانوجا هرناندز بود. وی مترجم شعرهای انگلیسی، استاد دانشگاه و خالق یک اثر تحقیقی گسترده است که به عنوان مرجع تفکر ادبی معاصر به زبان اسپانیایی محسوب می‌شود.

این نویسنده که هنوز در زمینه ادبیات فعال است خالق بیش از ۲۰ عنوان کتاب است که در سطح جهان شناخته شده‌اند. «یک جزیره» در سال ۱۹۵۸، «حرف‌های اول» در سال ۱۹۶۰، «یادبود» سال ۱۹۷۷، «عاشق» سال ۱۹۸۳، «کارگاه همسایه» سال ۱۹۹۵، «پاکت باز» در سال ۲۰۱۲ و «پاسخ‌ها» در سال ۲۰۱۸ از جمله آثار وی هستند.

کادناس پیشتر جوایز متعددی دریافت کرده که جایزه سان خوان دلاکروز در سال ۱۹۹۲، جایزه بنیاد موزارتیوم در ونزوئلا در سال ۱۹۹۳، جایزه بین‌المللی شعر فدریکو گارسیا لورکا در سال ۲۰۱۵ از جمله آنها هستند.

فرانسیسکو برینس بانئو شاعر اسپانیایی که سال ۲۰۲۱ درگذشت در سال ۲۰۲۰ و کریستینا پری روسی نویسنده اروگوئه‌ای در سال ۲۰۲۱ برندگان جایزه سروانتس در سال‌های اخیر بودند.

منبع: مهر
کد مطلب: ۳۶۳۷۴۵
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت