کنکاشی بر ۴۰۰ سال نقاشی درباری ایران

کتاب «نقاشی‌های سلطنتی ایران در عصر قاجار» مشتمل بر ۹۵ تابلو متمرکز بر نقاشی های دوره قاجار منتشر شد.

کنکاشی بر ۴۰۰ سال نقاشی درباری ایران

کیانوش معتقدی، پژوهشگر حوزه هنر و مترجم «نقاشی‌های سلطنتی ایران در عصر قاجار» درباره این کتاب می‌گوید: کتاب درباره  نمایشگاه بزرگی است که ۲۰ سال پیش در موزه بروکلین برگزار شد. موضوع آن، نقاشی‌های سلطنتی ایران با تمرکز بر نقاشی دوره قاجار است. کتاب شامل ۴۰۰ سال تاریخچه نقاشی درباری ایران است که نقاشی سلطنتی و درباری با تمرکز بر پرتره‌های پادشاهان و رجال سلطنتی در آن جمع‌آوری شده است.

او در ارتباط با ترجمه این کتاب بیان می‌کند: من با همکاری دکتر علیرضا بهارلو این کتاب را ترجمه کردیم. کتاب ۵۰۰ صفحه است و شامل چندین مقاله درباره تصویر قدرت، نظام تعلیم و آموزش نقاشی در دوره قاجار و مسائلی چون هنرهای عامیانه و خوانش‌های جنسیتی از نقاشی و همچنین تاریخچه دوره قاجار است.

او اضافه می‌کند: بعد از قسمت مقالات وارد آلبوم کتاب می‌شویم که ۹۵ تابلو در این بخش منتشر شده و به همراه تحلیل آثار در این کتاب قابل مشاهده است.

به گفته کیانوش معتقدی، مترجم کتاب «نقاشی‌های سلطنتی ایران در عصر قاجار» این کتاب یکی از مهم‌ترین و معتبرترین منبع مطالعه نقاشی قاجار در ۲۰ سال اخیر است که برای اولین بار در ایران ترجمه شده است.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۶۴۹۴۶
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت