بازیابی سیره امام علی(ع) در ۱۰ کتاب

در روزهای ماه مبارک رمضان و سالروز شهادت حضرت علی (ع)، ۱۰ کتاب از آثاری که درباره مولای متقیان منتشر شده‌است، مورد بررسی قرار گرفت.

بازیابی سیره امام علی(ع) در ۱۰ کتاب

زمانی که امام علی (ع) در تدارک سپاهی برای رفتن به صفین بود، در صبحگاه ۱۹ رمضان (البته در شب شهادت امام، اختلاف است. ابن ابی الحدید (از علمای اهل سنت) شهادت وی در شب ۱۷ رمضان را قول مشهور می‌داند و می‌گوید شب ۱۷ رمضان شب بدر است و روایاتی نیز بوده است که وی در شب بدر کشته می‌شود. البته وی می‌گوید در روایت ابی مخنف شب ۱۹ رمضان آمده است و نظر شیعیان روزگار ما (نیمه اول قرن ۷) نیز همین است.) به دست عبدالرحمن بن ملجم مرادی مجروح و در ۲۱ رمضان به شهادت رسید. منابع از همکاری سه تن از خوارج برای کشتن سه نفر یعنی امام، معاویه و عمرو بن عاص سخن گفته و از نقش زنی به نام قطام نیز یاد کرده‌اند که این مطالب قدری داستانی می‌نماید.

فرزندان امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام)، با همراهی عبدالله بن جعفر وی را شبانه در غریین (نجف کنونی) به خاک سپردند و قبرش را پنهان کردند؛ چرا که بنی امیه و خوارج اگر بر آن دست می‌یافتند، آن را نبش و به آن بی‌احترامی می‌کردند.

با نزدیک شدن به روز شهادت امام علی(ع) و شب‌های قدر که با یاد ایشان گره خورده است، خبرنگار کتاب ایرنا به بررسی ۱۰ کتاب که درباره ویژگی‌های این امام نوشته شده است، پرداخت.

کتاب گزیده و حس و حالی از نهج البلاغه

کتاب گزیده و حس و حالی از نهج البلاغه تازه‌ترین اثر مکتوب عماد افروغ اندیشمند معاصر است که طی بازه زمانی دو سال تالیف شده است. افروغ در این کتاب گزیده هایی منتخب از خطبه ها حکمت ها و نامه های نهج البلاغه را انتخاب و به فراخور توان و فکر و اندیشه خود متونی در شرح و تفسیر آنها نگاشته است.

کتاب گزیده و حس و حالی از نهج البلاغه با ترجمه عماد افروغ درر قطع رقعی در ۱۳۲ صفحه سال ۱۴۰۰ توسط انتشارات نیستان منتشر شد.

بازیابی سیره امام علی(ع) در ۱۰ کتاب

کتاب حکمت و معیشت

حکمت و معیشت، در چهار دفتر شرح‌نامه حکیمانه و حاکمانه امام علی (ع) به فرزند خویش است که مشتمل بر لباب حکمت عملی و اصول تدبیر منزل و تهذیب خلق و تنظیم معیشت دنیوی است. این گنج شایگان شامل ده‌ها درس و ادب رایگان از این دست است و حکمت و معیشت به قدر مقدور، و با تکیه بر توفیق و عنایت حق، به کاوش در آن کوشیده است، تا اندکی از دین عظیمی را که بدان کتاب الهامی دارد ادا کند و دوستان آن ولی اعظم حق را دامنی پر گل از این بوستان ارمغان آورد. امام علی در این نامه با فرزندان صلبی و همه فرزندان روحانیش که بی مزاج آب و گل نسل وی اند سخن می‌گوید و گزیده تجربه های ناب عمر پر حادثه و پر تامل خود را با آنان در میان می‌گذارد و به آنان درس عبودیت و حریت و حکمت و عزت و عفت و دنیاشناسی و مرگ اندیشی و خداپرستی و تاریخ پژوهی میدهد و خرد و کلان رموز آداب معیشت کامیاب و سعادتمند را بازنماید

کتاب حکمت و معیشت نوشته عبدالکریم سروش در قطع وزیری در ۴۲۱ صفحه در سال ۱۳۹۲ توسط اتشارات صراط منتشر شد.

بازیابی سیره امام علی(ع) در ۱۰ کتاب

کتاب امام علی

در ابدیت و جاودانگی، هرگز بعد زمان مطرح نیست. در ماورای زمان، در عرصه ای برتر از گذشته و کنون و آینده، ابدیت برای همیشه حاکم است. ابرمردی چون امام علی(ع) به ابدیت تعلق دارد و گذشت قرون، در حیات معنوی او، مفهوم مصطلح خود را می بازد، از این رو، سخن او هم فقط سخن تاریخ سپری شده نیست، همواره سخن روز است، سخن ابدیت بی پایان و سخن حق پرفروغ است. و نهج البلاغه او هم یک میراث فرهنگی جاودانه ای است که نمی توان بر آن بهائی تعیین نمود.

جورج سمعان جرداق (زاده ۱۹۲۶ میلادی - درگذشت ۱۴ آبان ۱۳۹۳(۵ نوامبر ۲۰۱۴)) نویسنده، شاعر و نمایشنامه‌نویس لبنانی بود. جرداق در جدیده مرجعیون در جنوب لبنان به دنیا آمد.

وی ۳۰ جلد کتاب تألیف کرده‌است. مهمترین اثر وی که به فارسی هم ترجمه شده‌است الامام علی صوت العدالة الانسانیه است که در ۵ جلد با عناوین ذیل منتشر گردیده‌است: علی و حقوق بشر، علی و انقلاب فرانسه، علی و سقراط، علی و دوران زندگانی اش، علی و قومیت عربی، جورداق در زمان به پایان رساندن این کتاب، نامه‌ای را به همراه یک نسخه از کتاب را برای آیت الله بروجردی ارسال می‌کند. آیت الله بروجردی از آن استقبال می‌کند و توصیه به ترجمه این کتاب به زبان فارسی می‌کند.

کتاب امام علی اثر جرج جرداق و ترجمه سیدهادی خسروشاهی در قطع وزیری و در ۷۲۰ صفحه در سال ۱۳۹۸ توسط انتشارات بوستان کتاب منتشر شد.

بازیابی سیره امام علی(ع) در ۱۰ کتاب

کتاب فرهنگ صلح در کلام امام علی (ع)

امام علی ضمن توجه و تاکید بر حضور مردم نخستین مشارکت فعالانه مردم در عرصه سیاست را انتخاب و حاکم شمرده و آن را حق مسلم مردم معرفی می کند. وی در این باره می فرماید: ای مردم حاضر و غائب، مسئله حکومت، امر و حق شماست و کسی در آن حقی ندارد، مگر فردی که شما او را حاکم کرده اید؟ تاریخ به خوبی حکایت گر این حقیقت است که آغاز حکومت امام علی (ع) با مشارکت فعالانه مردم صورت گرفت، مشارکتی که اولا حداکثری، ثانیا آگاهانه، ثالثا آزادانه بوده است. امام علی بیعت خویش را با تعلل چند روزه و به دور از شتاب زدگی و نیز با الحاح و اصرار شدید مردم از آن ها گرفت و این چنین زمینه ی مشارکت آگاهانه را فراهم ساخت و...

کتاب فرهنگ صلح در کلام امام علی (ع) نوشته علی گلستانی فر در قطع رقعی در ۲۵۷ صفحه در سال ۱۳۹۹ توسط انتشارات اندیشه احسان منتشر شد.

بازیابی سیره امام علی(ع) در ۱۰ کتاب

کتاب عدالت و یاد خدا اثر رضا شاه کاظمی

سخن گفتن از حضرت علی (ع)، سخن از ذات روحانی شریعت اسلام است؛ به دلیل این که در این شخصیتمحوری صدر اسلام، انسان تبیین جدایی ناپذیر دو منبع اساسی روحانیت اسلامی، یعنی نزول قرآن و سنت وحیانی پیامبر را درمی‌یابد. پیامبر (ص) در این باره میفرماید: علی با قرآن است و قرآن با علی (ع) است. آن دو از هم جدا نمی‌شوند تا در کنار حوض (بهشت) پیش من برگردند.

بنابراین روح قرآن و روح پیامبر (ص) در علی (ع) کاملا نهادینه شدند و این نهادینه سازی دو منبع وحی اسلامی است که مسیر روحانی اسلام را تشکیل میدهد. کتاب حاضر، برگزیده پانزدهمین دوره جایزه جهانی کتاب سال ۱۳۸۶ جمهوری اسلامی ایران در تهران و کتاب سال ۱۳۸۶ ولایت در قم است که توسط رضا شاه کاظمی محقق ایرانی پاکستانی و مالکی مذهب مقیم انگلستان، به نگارش درآمده است. در این کتاب آشنایی با روحانیت امام علی (ع) مد نظر بوده و مفهوم عدالت در نهج البلاغه و رسیدن به معنویت از طریق ادراک خداوند شرح داده شده است. در بخش پایانی کتاب، خطبه اول و نامه امام به مالک اشتر آورده شده است.

کتاب عدالت و یاد خدا نوشته رضا شاه‌کاظمی در قطع وزیری در ۳۱۶ صفحه در سال ۱۳۸۹ توسط انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) منتشر شد.

بازیابی سیره امام علی(ع) در ۱۰ کتاب

کتاب ۱۱۰ داستان دوران جوانی امیرالمومنین امام علی (ع)

یکی از بهترین راه ها برای ارائه الگو به نوجوانان و جوانان، عرضه داستان هایی است از زندگی آن الگوها، زیرا خواننده در جریان داستان با شخص اول آن داستان هم ذات پنداری می کند و گویی زندگانی او را زیست می کند. کتاب حاضر نمونه ای است از این روش ارائه الگو که، علاوه بر این مزیتّ، خواننده را با زندگی امیرالمومنین نیز آشنا می سازد. کتاب ۱۱۰ داستان کوتاه و واقعی از زندگی آن حضرت را در هفت فصل موضوع بندی و ارائه کرده است: علی در دوران کودکی و نوجوانی، علی در مکتب تعلیم و تربیت، علی در محراب دعا و عبادت، علی در میدان جنگ و شجاعت، علی بر قله های اخلاق و فضیلت، علی در موضع ارشاد و هدایت، و علی در عرصه کار و خدمت. قطعه ها و داستان های کتاب همگی مستند به منابع معتبرند و در پانوشت صفحات کتاب به آن منابع اشاره شده است.

کتاب ۱۱۰ داستان دوران جوانی امیرالمومنین امام علی (ع) نوشته مجموعه نویسندگان در قطع رقعی در ۱۴۲ صفحه در سال ۱۴۰۰ توسط انتشارات سروش منتشر شد.

بازیابی سیره امام علی(ع) در ۱۰ کتاب

کتاب گفتار و کردار امام علی (ع) در مفاهیم عرفانی

این کتاب نوشته ای است از زهرا ابراهیمی به چاپ انتشارات هرمس، اثر تقدیر شده در پنجمین دوره جایزه فتح الله مجتبایی که به بررسی گفتار و کردار امام علی علیه السلام در مفاهیم عرفانی تا قرن پنجم می پردازد. فصل اول کتاب شخصیت و جایگاه امام علی و دیدگاه ایشان نسبت به عرفان را به تصویر می کشد، دومین فصل گفتار و کردار ایشان را در مفاهیم اعتقادی اسلام تبین می سازد و فصل سوم، چهارم، پنجم و ششم به ترتیب گفتار و کردار امام را در مفاهیم عرفان نظری، عرفان عملی، آداب و خصائل اخلاقی-عرفانی و مستحسنات عرفانی و شرعیات مورد بررسی قرار می دهد.

کتاب گفتار و کردار امام علی (ع) در مفاهیم عرفانی نوشته زهرا ابراهیمی خبیر در قطع رقعی در ۲۷۴ صفحه در سال ۱۳۹۸ توسط انتشارات هرمس منتشر شد.

بازیابی سیره امام علی(ع) در ۱۰ کتاب

کتاب آن سه مرغابی

کتاب حاضر، از مجموعه کتاب های نوجوانان، داستانی است از زندگی امام علی(ع) از زمان آغاز خلافت تا شهادت. شخصیت اصلی داستان کودکی به نام رشید است که با مادرش زندگی می کند و در زمان حکومت امیرالمومنین وقایعی را از سر می گذراند. نویسنده در این داستان، جای جای از فضایل آن حضرت استفاده می کند و داستان را بر محور آن پیش می برد: ایمان علی، همت علی، سکوت علی، عدالت علی، کار کردن علی، توجه به نیازمندان و ... .

سه مرغابی معروف که روز شهادت امام علی در خانه او بوده اند الهام بخش نویسنده در عنوان گذاری کتاب است.

کتاب آن سه مرغابی نوشته فریبا کلهر در قطع رقعی در سال ۱۳۸۰ توسط انتشارات سروش منتشرش شد.

بازیابی سیره امام علی(ع) در ۱۰ کتاب

کتاب مسیح اسلام

این کتاب به خرده روایت های داستانی مربوط به دوران صدر اسلام می پردازد. به دوران محمد(صل الله علیه و آله) و علی(علیه السلام). زمانی که علی سیزده ساله به عنوان جانشین محمد نبی (صل الله علیه و آله) انتخاب می شود و بیست سال بعد در غدیر خم و حجة الوداع، نبی مکرم اسلام رسالتش را با خبر جانشینی آن حضرت تکمیل می کند.کتاب گام به گام با درقالبت روایات و داستانک و با بیانی ساده و قابل فهم به بیان فضائل مولا علی علیه السلام در منابع اهل سنت می پردازد.

استفاده مناسب و متقن از منابع شیعه و سنی، رویکرد تقریبی و وحدت بخش حول محور امام علی علیه السلام و همچنین قلم تاریخی اما خوش خوان، مسیح اسلام را وجه تمایز مسیح اسلام است و کتاب را قابل تامل و خواندنی برای عموم محبان و عاشقان مولا می کند.

کتاب مسیح اسلام اثر علی قهرمانی در قطع جیبی در ۳۷۹ صفحه در سال ۱۴۰۱ توسط انتشارات جمکران منتشر شد.

بازیابی سیره امام علی(ع) در ۱۰ کتاب

کتاب کارنامه سیاسی امام علی در نهج البلاغه

غیر از قرآن کریم هیچ کتابی وجود ندارد که همه مطالب مندرج در آن قطعی الصدور باشد. نه نهج البلاغه و نه غیر آن. در کتاب حاضر کلیه نامه ها و دستورات حضرت امام علی (ع) و والیان و فرماندهان نظامی خود که در نهج البلاغه آمده، از جمله عهدنامه مالک اشتر مورد شرح و تفسیر قرار گرفته است. در مقدمه این کتاب دو مطلب مورد توجه واقع شده، یکی بحثی درباره سند نهج البلاغه که تقریبا مکمل بحثی است که درباره همین مطلب در جلد نخست آمده، و دیگری نکات برجسته ای از کارنامه سیاسی امام علی (ع) پیش از به دست گرفتن خلافت و در زمان خلافت است.

بازیابی سیره امام علی(ع) در ۱۰ کتاب

کتاب کارنامه سیاسی امام علی در نهج البلاغه نوشته ابراهیم منهاج(دشتی) در قطع رقعی در ۳۱۶ صفحه در سال ۱۳۹۴ توسط انتشارات نگاه معاصر منتشر شد.

 
 
منبع: ایرنا
کد مطلب: ۳۶۷۰۶۸
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت