همه‌چیز درباره نمایشگاه بین‌المللی کتاب ۱۴۰۲

سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از امروز بیستم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ در مصلی امام خمینی (ره) کار خود را آغاز می‌کند.

همه‌چیز درباره نمایشگاه بین‌المللی کتاب ۱۴۰۲

سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که نخستین دوره آن در سال ۱۳۶۶ برپا شد از ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی (ره) با شعار «آینده خواندنی است» برگزار می‌شود. 

بر اساس گفته‌های مسئولان برگزاری سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شعار «آینده خواندنی است» از بین ۴۰ شعار مختلف انتخاب شد و این شعار به این معناست که آینده کشور در گرو خواندن است؛ چرا که تاریخ نشان می‌دهد پیشرفت یک جامعه معطوف به بیشتر خواندن است.

تاجیکستان مهمان نمایشگاه کتاب تهران

 در سی‌وچهارمین دوره از نمایشگاه کتاب ۴۰ کشور دارند. همچنین کمیته بین‌الملل میزبان تاجیکستان خواهد بود. از جهان اسلام، روسای نمایشگاه کتاب دوحه، مسقط و دهلی نو و وزاری فرهنگ تاجیکستان و ونزوئلا در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

انتخاب کشور تاجیکستان به عنوان مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه دلایل مختلفی داشت؛  هم تعاملات و اشتراکات فرهنگی و زبانی دخیل بود و هم در جریان سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تاجیکستان مذاکراتی در این زمینه انجام شده بود. در نهایت هم با توجه به برنامه‌های مشترکی که وجود داشت، کشور تاجیکستان به عنوان مهمان ویژه انتخاب شد.

حضور همزمان کتابفروشان و ناشران در نمایشگاه کتاب

یکی از مهم‌ترین کار‌هایی که امسال از سوی مسئولین برای بهتر برگزار کردن و پاسخ به گلایه چند ساله کتابفروشان انجام شده، حضور هم‌زمان کتابفروشان در نمایشگاه کتاب تهران است.  

امسال نمایشگاه یک وجه دیگری را هم خواهد داشت، همواره در ایام برگزاری نمایشگاه‌ها با این مسئله مواجه بودیم که برخی مطرح می‌کردند در اثر برگزاری نمایشگاه، کتابفروشی‌های کشور دچار هزینه و دچار رکود و این طور بحث‌ها می‌شوند، این دغدغه تصمیم گیران در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم بود با توجه به زیرساختی که فراهم شد در سامانه‌ی خرید از کتابفروشی‌ها امسال برای اولین بار کتابفروشان کشور هم در ایام برگزاری نمایشگاه می‌توانند در بخش مجازی آثاری که در اختیار دارند را تحت ضوابط نمایشگاه به فروش بگذارند.

حضور سه هزار ناشر در سی‌وچهارمین نمایشگاه کتاب

بر اساس آمار مجموع ناشران داخلی و خارجی شرکت کننده در نمایشگاه کتاب ۱۴۰۲ نزدیک به سه هزار ناشر است. همچنین امسال ۲۰۰ کتابفروشی در نمایشگاه کتاب حضور دارند، می‌توان گفت که این رویداد در سال جاری از نظر کمی و کیفی رشد خوبی داشته است، و کشور ما در شرایط فعلی در اوج دوره توسعه علمی و فرهنگی قرار دارد.

همچنین اینکه سال مبنای عرضه کتاب برای فروش در شکل فیزیکی این دوره از نمایشگاه، کتاب‌های منتشر شده سال ۱۳۹۸به بعد و در شکل مجازی کتاب‌های منتشر شده سال ۱۳۹۲به بعد خواهد بود.

بخش ناشران خارجی شامل غرفه کشور ها‌ی میهمان، غرفه میهمان ویژه و غرفه‌های ناشران، امسال در رواق شرقی مصلی جانمایی شده است و ۷۸ ناشر خارجی در ۵۸ غرفه قطعی حضور دارند و پیش‌بینی شده ۴۵ هزار عنوان کتاب خارجی چاپ شده در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۳ در این بخش عرضه شود. نسبت به دوره سی‌وسوم نمایشگاه کتاب تهران، تاکنون تعداد کتاب‌های خارجی عرضه شده ۴۰ درصد افزایش داشته و در زمینه تعداد غرفه‌ها نیز ۲۰ درصد افزایش داشته‌ایم.

حضور انتشارات روایت فتح با ۳۰۰ اثر

همزمان با برپایی سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و به منظور حضور مجلات تخصصی و متناسب با مخاطب این نمایشگاه، بخش مطبوعات در فضایی مشتمل بر ۲۰۰ متر مربع برای حضور مجلات، میزبان این گروه از نشریات کشور در شبستان اصلی نمایشگاه خواهد بود.

 انتشارات روایت فتح ۳ کتاب جدید، ۱۸ کتاب چاپ اول منتشرشده در سال ۱۴۰۱ و جمعاً بیش از ۳۰۰ عنوان از کتاب‌های خود را در این رویداد بزرگ فرهنگی عرضه می‌کند.

حضور انتشارات انقلاب اسلامی با ۷ عنوان تازه از رهبر انقلاب

انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با ۲۷ عنوان کتاب تازه منتشر شده و در مجموع با بیش از ۱۵۰ عنوان کتاب از منشورات رهبر معظّم انقلاب در سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حاضر می‌شود.

«تفسیر سوره منافقون»، «تفسیر سوره صف»، کتاب «حقیقت عظیم» شامل بیانات حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای درباره حضرت فاطمه (س)، کتاب «خون‌آورد» شامل گفتگوی حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، شهید مرتضی مطهّری و مرحوم دکتر علی شریعتی درباره قیام و انقلاب امام حسین (ع) در سال ۱۳۵۵، کتاب «زندگی اینجاست» شامل بخش‌هایی از زندگی آیت‌الله سیّدجواد خامنه‌ای (ره)، کتاب «مجسمه» شامل روایت حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای از دوران شاهنشاهی، کتاب «صراط» باموضوع سیاست‌فهمی و سیاست‌ورزی در اندیشه حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به قلم ابراهیم برزگر، عناوین هفت کتاب تازه منتشر شده انتشارات انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب تهران است.

در کنار این هفت عنوان، ۲۰ عنوان از مجموعه چهل جلدی «ره‌نامه» نیز در سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. «ره‌نامه» مجموعه‌ای است شامل چهل دفتر که مبانی، ارزش‌ها و اصول اسلام ناب محمّدی (ص) را با توجّه به نیازها، پرسش‌ها و چالش‌های دوران معاصر تبیین می‌کند و از خلال دیدگاه‌های اندیشمندانه و ژرف‌نگر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، به ترسیم اندیشه و سلوک یک جوان مؤمن انقلابی می‌پردازد.

در حال حاضر ۲۰ عنوان از این چهل دفتر با عناوین: روشنفکری، فلسطین، بصیرت، نبوّت، امام خمینی (ره)، رسانه و فضای مجازی، اسلام ناب و اسلام آمریکایی، دشمن‌شناسی، علم و فنّاوری، مهدویّت، حوزه و روحانیّت، کار و تلاش، هنر، سلامت و ورزش، ایمان، آزادی و استقلال، غرب شناسی، انقلاب اسلامی، جوان، همسرگزینی و همسرداری منتشر شده است.

نحوه استفاده از یارانه خرید کتاب 

برای استفاده از یارانه در بخش حضوری در صورت حضور ناشر در نمایشگاه و موجود بودن کتاب در غرفه، خریداران می‌توانند با مراجعه به سامانه نمایشگاه مجازی کتا‌ب، کتاب‌های مورد نظر خود را با احتساب یارانه اعتباری خریداری کنند.  پس از نهایی شدن سفارش، کد پیگیری سفارش برای خریدار پیامک می‌شود. این کد در پروفایل و در بخش تاریخچه خرید‌ها نیز قابل مشاهده است. لازم است خریداران با همراه داشتن این کد به غرفه ناشر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مراجعه کرده و با اعلام کد پیگیری سفارش، کتاب‌های خود را به صورت حضوری تحویل بگیرند.

ناشرانی که در نمایشگاه فیزیکی کتاب حضور دارند، برای تحویل حضوری کتاب‌های خریداری شده در بخش مجازی نمایشگاه، می‌توانند پس از دریافت کد پیگیری سفارش از خریدار، در صورت موجود بودن کتاب‌ها در غرفه به پنل خود مراجعه و ارسال توسط ناشر را برای آن کد سفارش، ثبت کنند و کتاب‌ها را به خریدار تحویل دهند.

اختصاص بن خرید کتاب برای اهالی قلم

در راستای تکریم اهل قلم و به مناسبت سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، خانه کتاب و ادبیات ایران با همکاری معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پدید‌آورندگان عضو سامانه اهل قلم از قبیل مولف، مترجم، مصحح، محقق و همچنین افرادی که نقشی در تولید اثر داشته‌اند از جمله ویراستار و تصویر‌گر، اعتبار خرید کتاب (بن کتاب) در نظر گرفته است.  در این دوره از نمایشگاه به ۹ هزار و ۱۴۵ نفر از اهالی قلم مبالغی بین ۴۰۰ هزار تومان تا ۸۰۰ هزار تومان اعتبار خرید کتاب اختصاص یافته است. 

مبلغ بن خرید کتاب دانشجویان

مانند سال‌های گذشته برای دانشجویان، طلاب، اساتید و اعضای هیئت علمی هم بن تخفیف کتاب در نظر گرفته شده که جزئیات آن اعلام شده است. مجموعه بن‌های در نظر گرفته شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حامیان مالی نمایشگاه کتاب، امسال نسبت به سال گذشته افزایش داشته و بن دانشجویی از ۴۰۰ هزار تومان به ۶۰۰ هزار تومان افزایش داشته و بن اعضای هیئت علمی هم از ۵۰۰ هزار تومان به ۷۰۰ هزار تومان افزایش داشته است. 

یارانه خرید کتاب برای دانشجویان در این دوره نمایشگاه ۶۰۰ هزار تومان با پرداخت ۴۰ درصد معادل ۲۴۰ هزار تومان از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حامیان مالی و برای اساتید و هیات علمی با پرداخت ۵۰ درصد معادل ۳۵۰ هزار تومان پیش بینی شده است.  برای اهل قلم هم از ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان یارانه کتاب در نظر گرفته شده است.

تعرفه‌های پستی برای ناشران

تعرفه‌های پستی برای ناشران حاضر در سی وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مشخص شد؛ و بر این اساس هزینه ارسال بسته‌های تا وزن دو کیلوگرم برای ناشران مبلغ ۱۲هزار تومان تعیین شده و ارسال بسته‌هایی با قیمت فاکتور کمتر از ۸۵ هزار تومان رایگان است. همچنین کتابفروشانی که در بخش مجازی نمایشگاه فعالیت می‌کنند برای ارسال بسته‌های خریداری شده هزینه‌ای پرداخت نخواهند کرد.

ناشران در این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران علاوه بر ارسال کتاب‌های خریداری شده در بخش مجازی نمایشگاه توسط سامانه «پُست کتاب»، امکان تحویل کتاب در فضای نمایشگاه به صورت حضوری و همچنین ارسال از طریق خود ناشر را نیز خواهند داشت.

خریداران بخش مجازی سی وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خصوصا خریدارانی که دارای یارانه اعتباری خرید کتاب هستند می‌توانند در زمان حضور در نمایشگاه پس از انتخاب و خرید کتاب و پرداخت هزینه کتاب‌های خریداری شده کتاب‌ها را به صورت حضوری از ناشران حاضر در نمایشگاه تحویل بگیرند.

ارسال کتاب برای خریداران شکل مجازی این دوره از نمایشگاه به سراسر کشور رایگان بوده و دریافت هر نوع هزینه از خریداران با عناوین مختلف طبق آیین‌نامه اجرایی نمایشگاه تخلف محسوب می‌شود.

بر اساس تعرفه‌های جدید سامانه «پُست کتاب» برای بسته‌های تا ۵۰۰ گرم مبلغ ۱۷ هزار تومان، برای بسته‌های ۵۰۱ تا هزار گرم مبلغ ۱۷هزار و ۹۰۰ تومان و برای بسته‌های هزار و یک گرم تا دو هزار گرم مبلغ ۲۱هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. همچنین برای بسته‌های مازاد بر دو کیلو گرم، هر کیلوگرم و کسر آن سه هزار تومان دریافت می‌شود و سرویس جمع‌آوری اختیاری خواهد بود.

حضور ۱۲ شبکه رادیویی در نمایشگاه کتاب 

امسال معاونت صدا در همه شبکه‌ها رویکرد قرارگاهی را اتخاذ کرد، و بر همین اساس در مجموع ۱۲ شبکه رادیویی به همراه ایرانصدا در بازه برگزاری نمایشگاه کتاب حضور دارند. شش شبکه رادیویی از جمله رادیو فرهنگ، گفتگو، ورزش، نمایش، جوان و ایران علاوه‌بر برنامه زنده به صورت تصویری از ایرانصدا پخش می‌شوند.

 رادیو فرهنگ هر روز از ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰ دقیقه برنامه «کتاب فرهنگ» پخش می‌کند. برنامه رادیو گفتگو هر روز از ساعت ۱۳ تا ۱۴:۳۰ دقیقه با برنامه «الف ب بسم‌الله»، رادیو تهران هر روز از ۱۵ تا ۱۶ با برنامه «چاپ تهران»، رادیو ورزش هر روز از ساعت ۱۲ تا ۱۳ با برنامه «به اضافه ورزش»، رادیو نمایش از ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه تا ۲۰ با برنامه «استودیو ۸»، رادیو اقتصاد از ساعت ۱۸ تا ۱۹ با برنامه «گذر بازار» پخش می‌شود. رادیو قرآن در تمام ساعات روز در قالب گزارش، رادیو سلامت از ساعت ۱۶ تا ۱۷ با برنامه «عشق کتاب»، رادیو معارف از ساعت ۱۷ تا ۱۸ با برنامه «یار مهربان»، رادیو جوان از ساعت ۱۵ تا ۱۵:۴۵ دقیقه با برنامه «کافه رادیو»، رادیو صبا از ساعت ۱۴ تا ۱۵ با برنامه «دیباچه صبا»، رادیو ایران از ساعت ۱۶ تا ۱۷ با برنامه «باغ هنر» و ایرانصدا از ساعت ۱۵ تا ۱۹ ویژه برنامه نمایشگاه کتاب را روی آنتن می‌برد. رادیو فرهنگ علاوه‌بر برنامه یک ساعت و نیم دقیقه‌ای که متناسب با نمایشگاه کتاب تهران روی آنتن می‌برد، در برنامه‌های دیگری هم حضور دارد.

با توجه به برگزاری همزمان سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به‌صورت فیزیکی و مجازی، کمیته پاسخگویی و اطلاع‌رسانی به فراخور شکل برگزاری نمایشگاه شامل دو بخش مرکز تماس برای پاسخگویی به ناشران و خریداران بخش مجازی نمایشگاه و مرکز اطلاع‌رسانی کتاب‌ها و ناشران برای پاسخگویی به مراجعان در بخش فیزیکی نمایشگاه است.

مردم می‌توانند با شماره گیری ۹۱۰۰۹۸۹۸ با مسئولان بخش پاسخگویی سی‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ارتباط برقرار کنند. مسئولان از ۹ صبح تا ۱۸ پاسخگوی مراجعان خواهند بود، در این قسمت بخشی به کتاب‌فروشان و سوالات مرتبط با آن‌ها اختصاص داده شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
کد مطلب: ۳۶۷۶۴۱
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت