هیچ چیز غیرممکن نیست یا چگونه ویتنام با آمریکا آشتی کرد

جنگ ویتنام برای آمریکا ۵۸ هزار کشته و برای ویتنام نیز رقمی فراتر از دو میلیون کشته برجای گذاشت... تعداد بمب‌هایی که آمریکا در طول جنگ بر سر مردم ویتنام ریخت بیش از دو برابر کل بمب‌های جنگ جهانی دوم بود... این کتاب واقعیاتی از نقش و تأثیر دیپلماسی، پیچیدگی‌ و تضاد منافع بین گروه‌های سیاسی و باندهای قدرت در تعامل با کشورها و چگونگی اصرار و پیگیری سیاست‌های ایالات متحده در قبال کشورهای هدف از مسیرهای گوناگون توسط دیپلمات‌های آمریکایی را به نمایش می‌گذارد.

هیچ چیز غیرممکن نیست یا چگونه ویتنام با آمریکا آشتی کرد

چاپ اول کتاب «هیچ چیز غیرممکن نیست» [Nothing Is Impossible: America's Reconciliation with Vietnam] خاطرات تد اوسیوس [Ted osius] سفیر سابق آمریکا در ویتنام با ترجمه علیرضا قاسمی منتشر شد.

نسخه اصلی این کتاب با زیر عنوان «چگونه ویتنام با آمریکا آشتی کرد؟» در سال ۲۰۲۱ منتشر شده است.

تد اوسیوس (۱۹۶۱ -) دیپلمات و سفیر سابق آمریکا در ویتنام است که در این کتاب از روند ۲۰ ساله‌ی دیپلماسی، صلح و برقراری روابط اقتصادی سیاسی کلان بین دو کشور نوشته است.
این کتاب در ۱۲ فصل: گورستان بیِن هووا، دوستی غیر محتمل، زمانی برای التیام و زمانی برای ساختن، داستان پیت پیترسون، داود و جالوت، پیامدهای جنگ، به افکار غیر قابل تصور بیاندیش، دیپلماسی از طریق دوچرخه‌سواری؛ چین و مشارکت ترانس پاسیفیک، حزب کمونیست و گودالها و ریشه‌های درختان منتشر شده است.

علیرضا قاسمی، دیپلمات و کارشناس روابط بین‌الملل که این کتاب را ترجمه کرده است در بخشی از مقدمه کتاب آورده است:

جنگ ویتنام که از سال ۱۹۵۵ آغاز گردید را شاید بتوان یکی از طولانی‌ترین و خونبارترین جنگ‌های تاریخ معاصر و در واقع نبرد نیابتی بین دو بلوک قدرت جهانی وقت یعنی آمریکا و شوروی در صحنه ویتنام با هدف پیشگیری از توسعه کمونیسم قلمداد نمود.
مردم دو کشور و بویژه ویتنام خسارات و رنج‌های بسیار زیادی را در این جنگ متحمل شدند. جنگ ویتنام برای آمریکا ۵۸ هزار کشته و برای ویتنام نیز رقمی فراتر از دو میلیون کشته برجای گذاشت و هزاران میلیارد دلار نیز خسارت مادی و معنوی بر دو کشور تحمیل نمود. تعداد بمب‌هایی که آمریکا در طول جنگ بر سر مردم ویتنام ریخت بیش از دو برابر کل بمب‌های استفاده شده در جنگ جهانی دوم بوده است. آثار عامل نارنجی – سلاح شیمیایی – که از سوی آمریکا علیه مردم ویتنام استفاده شد کماکان باقی است و هنوز منجر به تولد کودکان ناقص‌الخلقه در ویتنام می‌گردد.

هیچ چیز غیرممکن نیست یا چگونه ویتنام با آمریکا آشتی کرد


فراموش نمودن گذشته تلخ و آثار زیان‌بار جنگ، برای رهبران، مردم و بازماندگان قربانیان جنگ کاری بسیار سخت و طاقت‌فرسا بوده است. رویکرد دولت آمریکا در جهت گسترش حضور در منطقه جنوب شرق آسیا و تقابل با چین در دوره پس از سقوط شوروی از یکسو و تلاش رهبران ویتنام برای افزایش جایگاه جهانی خویش با هدف بهبود اقتصاد و معیشت مردم این کشور، نقش سیاستمداران و بهره‌گیری از ابزار دیپلماسی در زدودن آثار جنگ و تلاش برای به فراموشی سپردن گذشته دردناک دو کشور در این نبرد طولانی را برجسته نمود. نهایتاً این رویکرد موجب شد تا آمریکا و ویتنام در سال ۱۹۹۵ با برقراری روابط دیپلماتیک، گام در مسیر صلح و آشتی نهند.

کتاب حاضر به بخش‌هایی از نبرد ویتنام، ریشه‌ها و چگونگی تداوم و پایان جنگ تا صلح و آشتی بین دو کشور از دیدگاه تد اوسیوس دیپلمات پر سابقه آمریکا در جنوب‌شرق آسیا و سفیر این کشور در ویتنام (۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸) و به صورت خاطره نگاری موضوعی پرداخته است.
فارغ از برخی تعارفات و تمجیدهایی که از زبان سفیر ایالات متحده ذکر شده، این کتاب واقعیاتی از نقش و تأثیر دیپلماسی در تسهیل و تغییر نگاه شهروندان دو کشور، پیچیدگی‌ و تضاد منافع بین گروه‌های سیاسی و باندهای قدرت در قبال اقدامات سیاسی و دیپلماتیک در تعامل با کشورها و چگونگی اصرار و پیگیری سیاست‌های ایالات متحده در قبال کشورهای هدف از مسیرهای گوناگون توسط دیپلمات‌های آمریکایی را به نمایش می‌گذارد.

چاپ اول کتاب «هیچ چیز غیرممکن نیست» اثر تد اوسیوس در ۳۳۶ صفحه رقعی و با قیمت ۲۲۰هزار تومان توسط انتشارات میراث اهل قلم منتشر شده است.

منبع: کتاب نیوز
کد مطلب: ۳۶۹۷۹۲
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت