فهرست نهایی جایزه بیلی جیفورد اعلام شد

داوران جایزه بیلی جیفورد ۶ اثر با ارزش و جاه‌طلبانه را در فهرست نهایی این جایزه معرفی کردند.

فهرست نهایی جایزه بیلی جیفورد اعلام شد

در رقابت برای دریافت جایزه ۵۰هزارپوندی بیلی جیفورد که برای تجلیل از ادبیات غیرداستانی اهدا می‌شود، فهرست نهایی متشکل از ۶ کتاب منتشر شد.

کتاب‌هایی درباره تغییرات آب و هوایی، چین، سیستم خدمات درمانی بریتانیا، انقلاب‌های اروپا، باله و موسیقی به فهرست نهایی جایزه بیلی جیفورد ۲۰۲۳ جای گرفتند.

فردریک استودمن، سردبیر ادبی فایننشال تایمز که ریاست هیات داوران امسال را برعهده دارد، گفت: این فهرست دربرگیرنده آثار نگارشی باارزش و کاملا جاه‌طلبانه درباره هنر، موسیقی و تاریخ و نیز متمرکز بر روزنامه‌نگاری تحقیقی بسیار شجاعانه است. او این فهرست را یکشنبه به صورت زنده در جشنواره ادبیات چلتنهام اعلام کرد.

نیمی از این نویسندگان این فهرست با اولین کتابشان این موفقیت را کسب کرده‌اند. هانا بارنز با اولین کتابش «زمان فکر کردن: داستان درونی فروپاشی خدمات درمانی تاویستوک برای کودکان» در این فهرست قرار گرفت که به آنچه منجر به بسته شدن تنها کلینیک تخصصی کودکان دوجنسیتی در بریتانیا شد، می‌پردازد. به گفته استودمن، رویکرد بارنز به این موضوع آرام، سنجیده و دقیق بود.

دومین نویسنده نوقلم این فهرست جرمی آیکلر با کتاب «بازتاب زمان: جنگ جهانی دوم، هولوکاست و موسیقی به یادماندنی» است که به چگونگی تبدیل شدن آهنگسازانی مانند ریچارد اشتراوس و دیمیتری شوستاکوویچ به آهنگسازانی جهانی با استفاده از تجربیات‌شان از جنگ جهانی دوم می پردازد.

تانیا برانیگان، نویسنده گاردین نیز با اولین کتاب خود، «حافظه سرخ: زندگی کردن، به یاد آوردن و فراموش کردن انقلاب فرهنگی چین»، که کاوشی در تأثیر ماندگار آن دوره از طریق روایت شاهدان زنده است، به فهرست نهایی راه یافت.

طولانی ترین کتاب این فهرست با ۸۹۶ صفحه کتاب کریستوفر کلارک با عنوان «بهار انقلابی: مبارزه برای جهانی جدید ۱۸۴۸-۱۸۴۹» است که درباره قیام‌هایی است که اروپا را تغییر داد. استودمن گفت کلارک مثل یک فرشته می نویسد.

دومین کتاب طولانی فهرست با ۷۸۴ صفحه، نوشته جنیفر هومنز با عنوان «آقای بی: قرن بیستم جورج بالانچین» زندگینامه یکی از بنیانگذاران هنر باله در شهر نیویورک است.

ششمین کتاب فهرست، «آب و هوای آتش: داستانی واقعی از جهانی گرم‌تر» نوشته جان ویلانت به بررسی ویرانی آتش سوزی‌های مدرن و تاریخ صنعت نفت می پردازد.

داوران از میان فهرستی که دربرگیرنده نام ۱۳ کتاب بود، این ۶ کتاب را برگزیدند. امسال از بین ۲۶۵ کتاب منتشر شده بین یکم نوامبر ۲۰۲۲ تا ۳۱ اکتبر ۲۰۲۳ نامزدهای اولیه انتخاب شدند.

این جایزه در پی انتخاب بهترین آثار غیرداستانی است و شرکت در آن برای نویسندگان با هر ملیتی آزاد است.

برنده این جایزه ۵۰ هزار پوندی پنجشنبه ۱۶ نوامبر در مراسمی در موزه علوم معرفی خواهد شد. هر یک از نویسندگان فهرست نهایی ۵۰۰۰ پوند دریافت خواهند کرد.

سال پیش کاترین راندل با کتاب «فوق بی نهایت: دگرگونی‌های جان دان» برنده این جایزه شد.

منبع: مهر
کد مطلب: ۳۷۰۹۵۷
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت