رنگ موی مشکی روی نقش‌برجسته فتحعلی‌شاه پاشیده شد

سرنا_نقش‌برجسته یا سنگ‌نگاره فتحعلی‌شاه در چشمه‌علی شهر ری با رنگ موی مشکی مخدودش شد. مدیر میراث فرهنگی و گردشگری این شهرستان می‌گوید: خوشبختانه رنگ قابل شست‌وشو بوده و قرار است کارشناسان از فردا عملیات پاکسازی و تثبیت نقش‌برجسته را آغاز کنند.

نوروز تقی‌پور درباره اتفاق رخ‌داده در نقش برجسته چشمه‌علی شهر ری گفت: اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستای ری در فاصله نزدیکی از چشمه‌علی قرار گرفته است، بنابراین در طول روز به همراه یگان حفاظت در چند نوبت از آن بازدید می‌کنیم. تا بعدازظهر دیروز که بازدیدی از این مجموعه داشتم خبری نبود، اما هفت صبح امروز (دوشنبه ۶ اردیبهشت) در بازدیدی همراه یگان حفاظت، متوجه لکه‌های رنگِ سیاه روی نقش‌برجسته فتحعلی‌شاه شدیم.

او افزود: بررسی‌های اولیه نشان داد که رنگِ موی سیاه روی سنگ‌نگاره پاشیده شده است. ظاهرا سعی کرده‌اند با استفاده از این رنگ حروف انگلیسی بنویسند. قوطی رنگ هم در محل رها شده بود. سریع اطلاع‌رسانی لازم را انجام دادیم و کارشناسان برای بازدید آمدند و قرار شد فردا (سه‌شنبه ۷ اردیبهشت) تیمی برای پاکسازی و تثبیت نقش‌برجسته مستقر شود.

تقی‌پور گفت: خوشبختانه از رنگِ اسپری یا رنگ‌های شیمیایی استفاده نشده و این رنگ قابل شست‌وشو است.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستای ری به این نکته اشاره کرد که یک کانکس نیروی انتظامی در محل مستقر است و گفت: از نیروی انتظامی تشکر می‌کنیم، اما با توجه به استقرار شبانه‌روزی این ماموران در چشمه‌علی، کاش شاهد چنین اتفاقی نبودیم.

تقی‌پور درباره محافظت از این نقش‌برجسته قاجاری با توجه به طرح مرمت و حفاظت چشمه‌علی که قرار بود تا پایان سال ۹۹ به سرانجام برسد و تا کنون وعده‌های مختلفی برای حافظت از آن داده شده است، اظهار کرد: بحث‌های ما متمرکز بر دسترسیِ آسان به سنگ‌نگاره است، پیشگیری‌ها نیز باید بر این اساس باشد. پس از بررسی تیم کارشناسی و متخصصان، درباره شیوه حفاظت نیز تصمیم گرفته می‌شود که آیا شیشه نصب شود یا راه‌کار دیگری درنظر گرفته شود.

او درباره پیگرد قانونی فرد یا افراد مخدوش‌کننده این نقش‌برجسته گفت: با نیروی انتظامی مکاتبه کردیم. صبح امروز هم جلسه‌ای داشتیم. امیدواریم دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم. قطعا شکایت می‌کنیم تا شخص یا اشخاصی که دست به چنین عملی زده‌اند پیگرد قانونی شوند.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ری درباره شناسایی خاطی یا خاطیان توسط دوربین، گفت: متاسفانه در محدوده چشمه‌علی دوربینی وجود ندارد و نصب دوربین مداربسته یکی از مطالبات ما بوده است که امیدواریم در طرح ساماندهی و پاکسازی و تثبیت نقش‌برجسته چشمه‌علی این تجهیزات تامین شود.

تقی‌پور ادامه داد: محوطه چشمه‌علی در اختیار شهرداری است. بازدیدی هم به همراه مسؤولان شهرداری منطقه ۲۰ انجام دادیم و قرار است طرح ساماندهی محیطی را با شهرداری پیش ببریم.

سنگ‌نگاره فتحعلی‌شاه به دستور این شاه قاجار روی دیوار چشمه‌علی شهر ری ساخته شده است. روی نقش‌برجسته فتحعلی‌شاه روی تختی شبیه به تخت طاووس نشسته و ۱۶ پسرش در اطرافش جمع شده‌اند. چشمه‌علی پیشینه‌ای هشت‌هزارساله دارد و کانون مهمی از شهر ری بوده است اما آن‌چنان که باید محافظت نمی‌شود و هر بار به شکلی در معرض تهدید قرار می‌گیرد.

سنگ‌نگاره پیش از رنگ‌پاشی لکه‌های سیاه‌رنگ مو روی نقش‌برجسته/ عکس از سمیه ایمانیان، دوشنبه ۶ اردیبهشت

منبع: ایسنا

کد مطلب: ۲۰۴۰۵۰
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت

پیشنهاد سردبیر