کشف ماسک طلایی تاریخی در چین

باستان‌شناسان در چین با کاوش در یک محوطه باستان‌شناسی بقایای یک ماسک طلایی تاریخی را از دل خاک بیرون کشیدند.

بیش از ۵۰۰ اثر تاریخی در ماه‌های اخیر در جریان کاوش در محوطه تاریخی «سانشینگدوی» (Sanxingdui) واقع در «سیچوآن» کشف شده است. اوایل سال جاری میلادی، باستان‌شناسان با کشف بخش‌هایی از یک ماسک طلایی ۳۰۰۰ ساله در این محوطه باستان‌شناسی متحیر شدند.

اخیرا کارشناسان بار دیگر موفق به کشف ماسک طلایی دیگری در همان مکان تاریخی شده‌اند با این تفاوت که ماسک طلایی دوم نسبت به مورد قبلی سالم‌تر باقی مانده است. این ماسک در یکی از گودال‌های این محوطه تاریخی کشف شده است.

«شینهوا» در گزارشی اعلام کرده است این ماسک حدود ۳۰ سانتی‌متر عرض دارد. با این‌که بسیاری از آثار کشف‌شده در این محوطه تاریخی هزاران سال قدمت دارند، اما باستان‌شناسان هنوز درباره قدمت دقیق این ماسک طلایی اطلاعاتی ارائه نکرده‌اند.

«تانگ فی» که مدیر بخش آثار فرهنگی «سیچوان» و موسسه تحقیقاتی باستان‌شناسی است می‌گوید: «اکتشافات جدید (در این محل) بار دیگر تصورات و تخیل مردم چین باستان را نشان می‌دهد که بسیار بیشتر از چیزی است که امروزه از آن‌ها انتظار داشتیم.»

یکی از آثار تاریخی برنزی که در این محوطه کشف شده است

این ماسک طلایی فقط یکی از ۵۰۰ اثر تاریخی است که اخیرا در این محل کشف شده است. از دیگر آثار تاریخی این محوطه به یک چاقوی یشم و یک سردیس برنزی می‌توان اشاره کرد. در این محل چندین اثر تاریخی برنزی کشف شده که اطلاعات دقیقی درباره آن‌ها منتشر نشده است چراکه باستان‌شناسان با بسیاری از این آثار برای نخستین‌بار مواجه شده‌اند.

با وجود اکتشافات جدید شمار کلی تمام آثار تاریخی که در محوطه تاریخی سانشینگدوی (Sanxingdui) کشف شده است به حدود ۲۰۰۰ اثر رسید.

منبع: آرت نیوز

کد مطلب: ۳۵۳۷۷۹
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت