برت فراگنر، ایرانشناس اتریشی درگذشت

برت فراگنر، ایران‌شناس اتریشی و منتخب چهارمین همایش چهره‌های ماندگار ایران در سن ۸۰ سالگی چشم از جهان فروبست.

این چهره فرهنگی که در ژوئیه ۲۰۱۰ جایزه بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار را به پاس ترویج فرهنگ و تاریخ ایران در فرهنگستان علوم وین به پاس ترویج فرهنگ و تاریخ ایران دریافت کرد و در سال ۱۳۸۳ نیز منتخب چهارمین همایش چهره‌های ماندگار ایران شد، پنجشنبه (۲۵ آذرماه ۱۴۰۰ برابر با شانزدهم دسامبر ۲۰۲۱) در وین از دنیا رفت.
برت فراگنر تحصیلات دانشگاهی خود را در سال ۱۹۶۰ در رشته‌های شرق‌شناسی، ترک‌شناسی، عرب‌شناسی و ایران‌شناسی، و نیز قوم‌شناسی و اسلام‌شناسی در دانشگاه وین آغاز کرد. در اواسط دهه‌ ۱۹۶۰ به مدت یک سال به تهران آمد و نزد ایرج افشار، شیرین بیانی، جعفر محجوب، ذبیح‌الله صفا، پروفسور شهیدی و منوچهر ستوده آموزش دید. او از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۶۹ از سوی وزارت آموزش و پرورش اتریش در یک مدرسه فنی تهران مسئول هماهنگی برای آموزش زبان آلمانی شد.
«تاریخ شهر همدان در شش سده‌ نخست هجری» عنوان پایان‌نامه‌ دکترای فراگنر بود که در سال ۱۹۷۰ به دانشگاه وین ارائه شد. وی تا اتمام رساله‌ فوق دکترای خود به مدت هفت سال به تدریس در دانشگاه و سفرهای علمی متعدد به لبنان و تهران مشغول بود. «ادبیات خاطره‌نویسی به مثابه منبعی در خدمت تاریخ نوین ایران» عنوان رساله‌ فوق دکترای او بود که در سال ۱۱۹۷۷ به پایان رسید و در سال ۱۹۸۰ منتشر شد.
فراگنر تا سال ۱۹۸۹ در مقام استاد رشته‌ ایران‌شناسی در دانشگاه‌های وین، فرایبورگ، برلین و برن به تدریس پرداخت و سپس از تا سال ۲۰۰۳ کرسی استادی ایران‌شناسی را در دانشگاه بامبرگ آلمان عهده‌دار بود. از سال ۲۰۰۳ تا اول ژانویه‌ ۲۰۱۰ ریاست انستیتو ایران‌شناسی فرهنگستان علوم اتریش به او واگذار شد.
مجله «بخارا» نیز با اعلام خبر درگذشت برت فراگنر آورده است: «مجله بخارا در عصر یکشنبه ششم اسفندماه ۱۳۹۱، شبی را به افتخار ایشان با حضور توماس بوکسباوم، سیدمصطفی محقق داماد، محمدابراهیم باستانی پاریزی، منصوره اتحادیه، کارلو چرتی، سیدصادق سجادی و سعید فیروزآبادی در کانون زبان فارسی برگزار کرد.»

منبع: ایبنا
کد مطلب: ۳۵۶۰۸۷
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت