ماجرای پیدا شدن مردی از عصر حجر!

ماجرای پیدا شدن مومیای ۵۳۰۰ ساله ای که نسل همه اروپایی ها به او بر می گردد.

فکر کنید در یک مسیر مشخص شده در حال کوهنوردی باشید و ناگهان با یک جسد یخ زده مواجه شوید چه می‌کنید؟ احتمالا شما هم مثل زوج آلمانی که حدود ۳۰ سال پیش در یک کوهنوردی یک جسد یخ زده دیدند به پلیس زنگ می‌زنید. اما این جسد یخ زده یک تفاوت فاحش با دیگر جسد‌ها داشت و آن هم این بود که بعد از بررسی در پزشکی قانونی تشخیص داده شد که این فرد حدود پنج هزار و ۳۰۰ سال پیش زنده بوده است. روز گذشته دوباره قصه این مومیایی ۵۳۰۰ ساله در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد و قصد داریم درباره آن مطالبی بنویسیم که احتمالا برای شما جذاب و خواندنی باشد.

آشنایی با کهن‌ترین مومیای طبیعی اروپا

آقای اوتسی که تا الان لقب کهن‌ترین مومیایی طبیعی یافت شده در اروپا را به خود اختصاص داده است، همان پیرمرد ۵۳۰۰ ساله‌ای است که ما درباره او در مقدمه مطلب صحبت کردیم. متاسفانه این مرد به صورت زنده در بین بشر امروزی زندگی نمی‌کند، اما حدود ۳۰ سال پیش با پیدا شدن جسدش در بین کوه‌های آلپ، به نوعی دیگر به زندگی در این دنیا بازگشت. در واقع او در این سفر طولانی مدتش، از عصر حجر به عصر فناوری وارد شد تا به همراه خود اطلاعات بسیار زیادی را برای انسان‌ها بیاورد.

سرگذشت اوتسی بعد از کشف

از سال ۱۹۹۸ تا الان، اوتسی در موزه باستان شناسی تیرول جنوبی در بولتزانوی ایتالیا به نمایش گذاشته شده است. یکی از مواردی که پس از بررسی جسد اوتسی مشخص شد این بود که او از بیماری انگل روده‌ای رنج می‌برده است. در سپتامبر سال ۲۰۱۶، دانشمندان با استفاده از آزمایش‌های سی تی اسکن توانستند با موفقیت صدای این مرد عصر حجری را بازسازی کنند و آن را به گوش همه رساندند. آن‌ها با موفقیت توانستند تار‌های صوتی اوتسی، گلو و دهان او را با استفاده از یک مدل دیجیتالی تهیه کنند. البته ما نمی‌دانیم که این مرد در ۵۰۰۰ سال پیش به چه زبانی صحبت می‌کرده، اما می‌توان الگوی حروف صدادار و بی‌صدایی را که این مرد از آن‌ها استفاده کرده بازسازی کرد. سی تی اسکن به محققان اجازه می‌دهد به صورت دیجیتالی حرکت بازو، جمجمه، مهره‌ها و استخوان مرد یخی را بدون وارد آوردن هرگونه خسارت به این جسد شکننده و حساس حرکت دهند. البته آن‌ها در این مسیر با مشکلاتی نیز مواجه بودند چرا که یکی از بازو‌های این مرد یخی گلوی وی را پوشانده است.

علت مرگ اوتسی

دانشمندان تعیین کرده اند که اوتسی به احتمال زیاد توسط اصابت تیر شلیک شده از یک کمان به قتل رسیده است. همچنین از گرده‌های داخل معده اوتسی می‌توان حدس زد که او در فصل بهار به قتل رسیده است. جالب این است که بازماندگانی از نسل مادری اوتسی دیگر در اروپا پیدا نمی‌شوند، اما بازماندگان پدری او در اروپا بسیار زیادند. بازماندگان او بیشتر در جزایر ساردین و کورسیکا زندگی می‌کنند. با این تعریف، همه اروپایی‌ها می‌توانند خود را خویشاوند اوتسی بنامند، زیرا او از نخستین اروپایی‌ها بوده است. دانشمندان می‌گویند که شجره حدود یک میلیون شهروند اروپایی به اوتسی می‌رسد.
منبع: خراسان
کد مطلب: ۳۵۶۳۷۱
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت