تمدید نمایش آجرهای سه‌هزارسالۀ استردادی از سوئیس

موزه ملی ایران از تمدید نمایشگاه آجرهای لعابدار سه هزار ساله استرداد شده از سوئیس خبر داد.

نمایشگاه آجرهای لعابدار بودکان که از ۲۳ اسفندماه سال ۱۴۰۰ در موزه ملی ایران باستان برپا شده، قرار بود ۳۰ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ پایان یابد، اما موزه ملی اعلام کرد بنا به درخواست‌های مکرر علاقه‌مندان این نمایشگاه تا ۱۵ اردیبهشت‌ماه همچنان به کار خود ادامه خواهد داد.

این نمایشگاه شامل ۵۱ قطعه آجر لعابدار مانایی از قلایچی بوکان با قدمتی در حدود ۲۸۰۰ سال است که ۲۹ آذرماه ۱۳۹۹ از سوئیس به ایران بازگردانده شدند. آجرها در دهه ۱۳۶۰ خورشیدی از سوی یک خانواده ایرانی قاچاقی به بندر چیاسو در مرز سوئیس ـ ایتالیا منتقل شده بود. در اوایل دهه ۶۰ کاوش‌های غیرمجاز در این محوطه آغاز شد و تعداد زیادی آجر لعابدار از آنجا قاچاق شد. تعدادی از این آجرها در حراجی‌ها به فروش رسیدند. هم‌اکنون مشابه این آجرها در مجموعه‌های خصوصی پاریس و توکیو نگهداری می‌شوند.

در دهه ۱۳۷۰ خورشیدی در زمان فروش تعدادی از این آجرها، جان کرتیس از موزه بریتانیا متوجه شد این آثار متعلق به فرهنگ مانایی و محوطه قلایچی (استان آذربایجان غربی) است. او از همان زمان تلاش خود را برای بازگرداندن این مجموعه تاریخی به ایران آغاز کرد. هرچند در گزارش‌های کرتیس، به ۵۲ قطعه آجر لعابدار اشاره شده است، اما با پایان پیگیری‌های حقوقی و استرداد این مجموعه بعد از گذشت حدود سه دهه، تعداد ۵۱ قطعه آجر لعابدار به ایران تحویل داده شد و از سرنوشت یک قطعه دیگر اطلاعاتی در دست نیست.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۵۹۰۸۹
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت