کشف گنجینه‌ای از سکه‌های عتیقه در سوئیس

یک باستان شناس تازه‌کار در سوئیس گنجینه‌ای از یک هزار و ۲۹۰ سکه رومی کشف کرد که به دوران پادشاهی کنستانتین کبیر تعلق دارند.

دنیل لودین (Daniel Lüdin) سپتامبر سال گذشته با استفاده از یک دستگاه فلزیاب این سکه‌ها را در داخل یک ظرف سفالی پیدا کرد که در زیر زمین مدفون شده بود.

این باستان‌شناس آماتور که در حال کاوش در جنگلی در نزدیکی قلعه ویلدنشتاین سوئیس بود، ابتدا چند سکه رومی و تکه های سفال پیدا کرد اما وقتی به بزرگی این گنجینه پی برد، دوباره منطقه را مورد بررسی قرار داد و کارشناسان محلی موسسه Archäologie Baselland را در جریان کشف خود قرار داد.

این کارشناسان نیز کل گنجینه را از محل استخراج کرده و با استفاده از فناوری‌ سی تی اسکن به وجود بقایای چرمی در بین سکه‌ها پی بردند.

کشف گنجینه‌ای از سکه‌های عتیقه در سوئیس

هنوز روشن نیست که چرا بین سکه‌ها چرم وجود دارد اما چیزی که مشخص است این است که این سکه‌ها عمدتا از جنس آلیاژ مس و رگه‌هایی از نقره هستند. وزن مجموع این سکه‌ها که برابر با دستمزد دو ماه سربازان آن دوران بود، از حدود ۲۸ گرم کمتر است.

سکه های کشف شده در دوران فرمانروایی کنستانتین کبیر ضرب شدند که از سال ۳۰۶ تا ۳۷۷ میلادی بر امپراطوری روم حکمرانی کرد و دورانی از صلح و شکوفایی را برای مردمش به ارمغان آورد. از سکه‌های آن دوران تاکنون تنها تعداد معدودی کشف شده‌اند. 

باستان شناسان معتقدند که ممکن است این گنجینه پیشکشی برای خدایان بوده باشد.

کد مطلب: ۳۵۹۴۸۵
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت