عکس | شاهکار هخامنشی در موزه‌های ملی و آبگینه

نمایشگاه «تک اثر با دو یافته ویژه از دوره هخامنشی» از سوی موزه ملی ایران با مشارکت موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران برپا شد.

در جریان این رویداد یک ریتون شیشه‌ایِ هخامنشی از موزه ملی به موزه آبگینه فرستاده شد و یک کاسه شیشه‌ای هخامنشی هم امانت گرفته شد.

موزه

 جبرییل نوکنده ـ‌ رییس کل موزه ملی ایران ـ درباره این نمایشگاه توضیح داد: در راستای گرامی‌داشت هفته میراث فرهنگی و افزایش سطح همکاری‌های موزه‌ای، نمایشگاه تک اثر در ساری و همچنین نمایش منتخبی از  الواح گلی باروی تخت‌جمشید بازگشتی از آمریکا در موزه تخت جمشید، موزه ملی ایران نیز بر آن شد با همسایه شمالی خود، موزه آبگینه به تبادل نمایشگاه تک اثر بپردازد.

او افزود: بنا به موضوع موزه آبگینه، یک ریتون شیشه‌ای از دوره هخامنشی به موزه آبگینه ارسال شد. آثار شیشه‌ای سالم و قابل نمایش از دوره هخامنشی در کل جهان کم‌یاب است و این ریتون شیشه‌ای با نقش گاو که شیری به آن حمله کرده است از نظر نقش یک شاهکار است؛ چرا که در کار شیشه‌ای، پس از قالب زدن خمیر مذاب، تا زمان سرد شدن آن، هنرمند فرصت کوتاهی برای انجام تزئینات دارد و در آوردن چنین نقش پیچیده‌ای، حتی با فناوری امروز هم دشوار است.

عکس | شاهکار هخامنشی در موزه‌های ملی و آبگینه

رییس کل موزه ملی ایران درباره شیء امانت گرفته شده از موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران، گفت: کاسه شیشه‌ای هم که از موزه آبگینه به موزه ملی آمده است با فرم لبه S شکل، تزئینات گلبرگ‌های قاشقی و حاشیه‌های کنده در نوع خود بی‌نظیر است. نمایش این اثر در کنار نمونه طلایی آن با کتیبه‌ای سه‌ زبانه از خشایارشا فرصت خوبی برای آشنایی با تنوع هنری و تکنیکی دوره هخامنشی است. خاصه آن‌که این فرم کاسه‌ها را در نقش برجسته‌های هخامنشی هم می‌توان مشاهده کرد.

نوکنده بیان کرد: موزه ملی ایران در صورت مساعد بودن شرایط حفاظت و امنیت موزه های متقاضی، برگزاری نمایشگاه‌های استانی و تک اثر را در برنامه کاری خود قرار دارد. چنین رویدادهایی موجب  افزایش دانش و آگاهی مخاطبان بوده و آن‌ها را قدرتمندتر و توانمندتر می‌سازد و این همان قدرت موزه‌ها (شعار جهانی روز موزه در سال ۲۰۲۲) است.

نمایشگاه تک اثر که از دوم خردادماه در موزه‌های ملی و آبگینه برگزار شده تا ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ادامه دارد. بازدید از موزه‌ها از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ است.

عکس | شاهکار هخامنشی در موزه‌های ملی و آبگینه

منبع: همشهری آنلاین
کد مطلب: ۳۵۹۸۸۸
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت