تعقیب قضایی رئیس و مدیر پیشین موزه لوور در پاریس

رئیس سابق موزه لوور پاریس به همدستی در قاچاق اشیاء عتیقه متهم شد.

ژان لوک مارتینز، رئیس و مدیر پیشین موزه لوور در فرانسه به اتهام «پولشویی و همدستی در کلاهبرداری از سوی یک باند سازماندهی‌شده» محاکمه می‌شود. 

این اتهامات در چهارچوب تحقیق درباره قاچاق اشیاء عتیقه‌ سرقت شده از خاور دور و خاورمیانه به رئیس پیشین موزه لوور وارد شده است. ژان لوک مارتینز که به مدت هشت سال در راس بزرگترین موزه جهان بود روز دوشنبه در فرانسه به طور موقت بازداشت شد. 

وکلای مدافع او در واکنش به تعقیف قضایی موکلشان اعلام کردند: «ژان لوک مارتینز با قاطعیت هر چه تمام‌تر اتهام‌ وارده در این پرونده را رد می‌کند.»

نشریه «لو کنار آنشنه» گزارش داده که ژان لوک مارتینز مظنون به نادیده گرفتن گواهی جعلی اصالت پنج شیء عتیقه مصری است که موزه لوور ابوظبی آنها را به قیمت «ده‌ها میلیون یورو» خریداری کرد. 

با این حال وکلای مدافع رئیس پیشین موزه لوور تاکید کرده‌اند که موکلشان «تردیدی در اینکه دادگاه صداقتش را تائید خواهد کرد ندارد.»

ژان لوک مارتینز بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱ مدیریت موزه لوور در پاریس را برعهده داشت. به گفته یک منبع قضایی دو کارشناس آثار مصر نیز روز دوشنبه به طور موقت بازداشت شدند اما در نهایت بدون اینکه تحت تعقیب قضایی قرار بگیرند آزاد شدند. 

مدیریت موزه لوور در پاسخ به درخواست خبرگزاری فرانسه حاضر به اظهارنظر درباره این پرونده نشد.

منبع: یورونیوز
کد مطلب: ۳۵۹۹۲۶
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت