کشف تابوت‌های ۲۵۰۰ ساله در گورستان سقاره

باستان‌شناسان مصری صدها تابوت چوبی و مجسمه‌‎ برنزی ۲۵۰۰ ساله را در گورستان باستانی سقاره کشف کردند.

دو ماه بعد از کشف ۵ مقبره تاریخی در سقاره، مصر در ادامه عملیات کاوش خود در این گورستان باستانی واقع در نزدیکی قاهره، یک گنجینه تاریخی دیگر کشف کرد.

مصطفی وزیری ، رئیس شورای عالی آثار باستانی مصر، در جمع خبرنگاران گفت: بزرگترین نهانگاه مجسمه‌های برنز در قبرستان بوباستیان کشف شد که نامش را از ایزدبانوی باستانی به نام باستت می‌گیرد، ایزدبانویی که معمولا به عنوان زنی با سر گربه تصویر می‌شد.

در این عملیات کاوش، ۱۵۰ مجسمه برنزی از خدایان مصر باستان از جمله باستت، آنوبیس، اوزیریس، آمون، ایزیس، نفرتوم و حاثور کشف شد.

کشف تابوت‌های ۲۵۰۰ ساله در گورستان سقاره

در این عملیات کاوش، ۱۵۰ مجسمه برنزی از خدایان مصر باستان از جمله باستت، آنوبیس، اوزیریس، آمون، ایزیس، نفرتوم و حاثور کشف شد

وزیری افزود: ما همچنین یک مجسمه از ایمهوتپ پیدا کردیم و امیدواریم به زودی مقبره وی را نیز کشف کنیم.

ایمهوتپ یک معمار معروف در دوران مصر باستان بود که گفته می‌شود هرم پلکانی چهار هزار و ۷۰۰ ساله را در قرن بیست و هفتم قبل از میلاد طراحی کرده است.

سه هفته پس از کشف این مجسمه‌ها، باستان شناسان مصری دو گور چاهی حاوی ۲۵۰ تابوت چوبی را نیز کشف کردند که هنوز مهروموم و حاوی اجساد مومیایی‌ها بودند. قدمت این تابوت‌ها به چیزی حدود ۷۴۷ تا ۳۳۲ سال قبل از میلاد باز می‌گردد.

کشف تابوت‌های ۲۵۰۰ ساله در گورستان سقاره

یکی از مهمترین یافته‌های این عملیات، کشف اولین پاپیروس سالم در بیش از ۱۰۰ سال گذشته است که احتمالا آیاتی از کتاب مردگان روی آن حک شده‌اند. کتاب مردگان مجموعه‌ای از متون تدفینی است که در آیین خاک‌سپاری مصریان مورد استفاده قرار می‌گرفت.

قدمت تابوت‌های کشف شده در سقاره به چیزی حدود ۷۴۷ تا ۳۳۲ سال قبل از میلاد باز می‌گردد

وزیری در این باره گفت: یافته های اولیه حاکی از آن است که این پاپیروس لوله شده ۹ متر طول دارد. این پاپیروس برای مطالعات بیشتر به آزمایشگاه‌های موزه مصر فرستاده شده است.

عملیات کاوش در سقاره در سالهای اخیر به رشته‌ای از اکتشافات هیجان انگیز منجر شده است که از آن جمله می‌توان به کشف آرامگاه ۴۴۰۰ ساله یک کشیش سلطنتی به نام Wahtye در سال ۲۰۱۸ و کشف صدها حیوان مومیایی شده و مجسمه در سال ۲۰۱۹ اشاره کرد.

باستان شناسان مصری سال گذشته نیز ۵۲ گور چاهی شامل بیش از ۵۰ تابوت چوبی را در سقاره کشف کردند که قدمت آنها به ۳ هزار سال پیش برمی‌گردد. این باستان شناسان همچنین موفق به کشف آرامگاه ملکه نیریت، همسر شاه تتی شدند که اولین فرعون دودمان ششم مصر بود.  

کد مطلب: ۳۶۰۰۶۴
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت