قدیمی‌ترین کفش نروژ با ذوب شدن یخ‌ها کشف شد

باستان‌شناسان اعلام کردند یک لنگه کشف متعلق به عصر برنز، قدیمی‌ترین کفشی است که تاکنون در نروژ کشف شده است.

گزارش جدیدی که توسط دانشگاه علم و فناوری نروژ منتشر شده است نشان می‌دهد یک لنگه نیم‌پوتین ۳۰۰۰ ساله که به عصر برنز تعلق دارد، قدیمی‌ترین کفشی است که تاکنون در این کشور کشف شده است. این کفش فقط یکی از هزاران اثر تاریخی است که در دو دهه اخیر با ذوب شدن یخ کوهستان‌های نروژ کشف شده است.

این آثار تاریخی که با ذوب شدن قطعه یخ‌های کوهستان‌های نروژ پدیدار شده‌اند برخلاف آثار تاریخی که در خاک اسیدی و یا زیر یخچال‌های طبیعی عظیم گیرافتاده بودند،‌ از وضعیت بسیار مناسبی برخوردار هستند و حتی پس از گذشت هزاران سال تغییرات جزئی بر روی آن‌ها ایجاد شده است. این آثار تاریخی به این دلیل سالم باقی مانده‌اند که یخ‌زدگی‌های کوهستان نسبتا باثبات‌ هستند و حرکت نمی‌کنند. از این طریق سلاح‌ها،‌ لباس‌ها،‌ پارچه‌ها و بقایای حیوانات و گیاهان بسیار سالم هزاران سال از تاریخچه نروژ را آشکار می‌کنند.

اما حالا محققان این گزارش جدید دانشگاه علم و فناوری نروژ می‌گویند،‌ تغییرات اقلیمی می‌تواند مشکل‌ساز شود.

در چند دهه اخیر، روند ذوب شدن بخش اعظمی از قطعه یخ‌های نرو‍ژ آغاز شده است و به این ترتیب آثار تاریخی در معرض عوامل محیطی و مسلما پوسیدگی قرار می‌گیرند.

این کفش ۳۰۰۰ ساله که در سال ۲۰۰۷ کشف شده است، یکی از اکتشافات مهم در کوهستان‌های نروژ محسوب می‌شود. اندازه این کفش چرمی،‌ امروزه معادل اندازه سایز ۳۴ یا ۳۵ در ایالات متحده است و نشان می‌دهد به یک زن و یا یک کودک تعلق داشته است. این کفش به همراه چندین تیر و بیل چوبی کشف شد.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۶۰۱۴۷
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت