سنگ‌نگاره‌های باستانی در ارتفاعات جنوبی مشهد کشف شد

مسئول ثبت ملی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی خراسان رضوی گفت: چندین مجموعه سنگ‌نگاره باستانی در ارتفاعات جنوب شهر مشهد کشف شد.

محمود طغرایی اظهار کرد: در بررسی‌های باستان شناسی که اخیراً به منظور شناسایی، مستندسازی و ثبت ملی آثار تاریخی محدوده ارتفاعات جنوبی مشهد انجام شد، چهار مجموعه جدید از سنگ نگاره‌های باستانی کشف و مورد مستندسازی قرار گرفت.

مسئول ثبت ملی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی خراسان رضوی ادامه داد: در این مجموعه سنگ نگاره‌های باستانی، نقوش متعددی از جمله نقش قوچ، بز کوهی، تصویر انسان کمان در دست و در حال شکار به صورت کنده شده بر روی سطوح سنگی ترسیم شده است.

وی اظهار کرد: در بررسی‌های اولیه، پیشینه این نقوش مربوط به پیش از تاریخ و حدود هزار تا ۶ هزار سال پیش برآورد شده که البته آثار مکشوفه برای تعیین تاریخ دقیق‌تر همچنان در حال بررسی است.

طغرایی با اشاره به اهمیت باستان شناختی این آثار تاریخی- فرهنگی افزود: سنگ نگاره‌های باستانی به دلیل اینکه اندیشه و باورهای انسان‌های پیش از تاریخ را به‌صورت تصویری و مستند نشان می‌دهند، بیانگر بخش مهمی از فرهنگ و تمدن بشری هستند.

مسئول ثبت ملی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی خراسان رضوی با اشاره به آسیب پذیر بودن این سرمایه‌های ملی افزود: متأسفانه در سال‌های اخیر بخشی از این نقوش توسط افراد مختلف مورد تخریب قرار گرفته است، مثلاً برخی گروه‌های غیرحرفه‌ای کوهنوردی با رنگ پاشی بر روی نقوش، موجب از بین رفتن آنها شده‌اند. در شهرستان طرقبه شاندیز نیز برداشت سنگ‌های معدنی، آسیب گسترده‌ای به پهنه‌های سنگ نگاره‌ها وارد کرده است که باید جلو این تخریب‌ها گرفته شود.

وی افزود: این نقوش پس از مستندسازی و حفاظت، در فهرست آثار ملی ثبت شده و به‌عنوان مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری تاریخی در ارتفاعات جنوب مشهد، به مردم معرفی خواهند شد.

طغرایی یادآور شد: با توجه به وجود یک دیمزار گسترده در ارتفاعات جنوبی مشهد به نام "تخته مایان" و عبور چندین راه ارتباطی تاریخی روستاهای دامنه بینالود به سمت مشهد مقدس از این مسیر، تاکنون چندین آب انبار، قلعه تاریخی، راه سنگ چین، قنات تاریخی و چشمه‌های طبیعی آب در این منطقه مورد شناسایی قرار گرفته، که حفظ و مرمت آنها ضروری است.

منبع: مهر
کد مطلب: ۳۶۱۰۴۲
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت