کشف بقایای ساختمان اداری بزرگ ۵۶۰۰ ساله در رباط کریم

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان رباط کریم از کشف بقایای یک ساختمان اداری بزرگ با تاریخی در حدود ۵ هزار و ۶۰۰ سال قبل توسط کاوشگران در اطراف محله پرندک رباط کریم خبر داد.

حمید کریمی، با اشاره به یافته های ارزشمندی که توسط کاوشگران کشف شده، اظهارکرد: در اولین مرحله کاوش باستان‌شناسی در محوطه باستانی پرندک چند نقش اقتصادی و ظروف شکسته پرداخت جیره به کارگران به دست آمده است‌‌.

وی از ویژگی‌های مهم این بنا به کف‌سازی چند لایه خاک و قلوه‌سنگ به همراه آثار رنگ‌آمیزی دیوارها با رنگ‌های مختلف اشاره کرد و افزود: این بنا شباهت زیادی به ساختمان اداری دارد هر چند برای اطمینان بیشتر باید منتظر پایان فاز اول کاوش در این تپه باشیم.

کریمی هدف از این سلسله کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه باستانی را کسب اطلاعات ارزشمند برشمرد و ادامه داد: تحقیقات همکاران باستان‌شناس ما در بررسی‌ها و مطالعات نشان می دهد رباط کریم حدود ۷ هزار سال قدمت دارد.

وی در خاتمه تاکید کرد: هم اکنون در دو شهرستان رباط کریم و بهارستان سه تپه تاریخی میمنت آباد، چخماق تپه و تپه پرندک توسط کارشناسان ما در حال کاوش و بررسی هستند که یافته های ارزشمندی هم بدست آمده است و به محض پایان کاوش های نهایی گزارش های تکمیلی اعلام خواهد شد.

کشف بقایای ساختمان اداری بزرگ 5600 ساله در رباط کریم

منبع: نباپرس
کد مطلب: ۳۶۱۷۷۸
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت