کاروانسرای شاه عباسی سمنان از سازمان زندان‌ها پس گرفته شد

توافق نهایی به‌منظور آزادسازی کاروانسرای شاه عباسی سمنان و تعیین تکلیف ساختمان اداره کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی این استان، در نشست استاندار و مسئولان شهری سمنان انجام شد.

 استانداری سمنان اعلام کرد: با پیگیری و تلاش جدی سیدمحمدرضا هاشمی، استاندار و مشارکت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، شهرداری و شورای اسلامی شهر سمنان، اداره کل امور زندان‌ها و اقدامات تامینی استان و با هماهنگی معاونت عمرانی استاندار سمنان، توافق نهایی آزادسازی کاروانسرای شاه عباسی سمنان و تعیین تکلیف ساختمان اداره کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان محقق شد.

براساس این خبر، نشست مشترک مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر سمنان با معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان با هدف توافق نهایی و با هدف آزادسازی کامل کاروانسرای شاه عباسی سمنان‌، بعد از ظهر پنجشنبه ۲۷مردادماه۱۴۰۱ در محل ساختمان معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان برگزار شد.‌

در این نشست، ضمن انجام توافق نهایی برای آزادسازی این اثر تاریخی، مقرر شد ساختمان‌های اداره کل امور زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان، مستقر در مجموعه و حریم کاروانسرای شاه عباسی سمنان با انتقال به محل استقرار فعلی سازمان فرهنگی، ورزشی شهرداری سمنان، آزادسازی و هزینه‌های مرتبط با اجاره بهای ملک یادشده همزمان با مرمت بنای ص، توسط پیمانکار و بهره‌بردار مجموعه طی 3 سال پرداخت شود. همچنین با توافق انجام‌شده میان طرفین مقرر شد تا دیوارهای بتنی موجود در اطراف کاروانسرای شاه عباسی سمنان، حداکثر تا بیستم شهریورماه برچیده و بنای کهن کاروانسرای شاه عباسی سمنان‌، پس از سال‌ها، در منظر دید شهروندان قرارگیرد.‌

سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری سال99 و در دوران ریاست خود بر قوه قضاییه در بازدید از کاروانسرای شاه عباسی سمنان خواستار آزادسازی این بنا و بازپس‌گیری آن از اداره کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان سمنان و گشودن درهای این اثر ثبت ملی شده کشور به روی مردم شد. کاروانسرای شاه عباسی سمنان یکی از 999کاروانسرای ساخته شده به فرمان شاه عباس صفوی است و یکی از 27کاروانسرای صفوی موجود در ایران است که در دوره‌های گذشته به زندان تبدیل شده بود.

این بنا تا قبل از سال63 در اختیار وزارت میراث فرهنگی و اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان و البته کارگاه مرمت در آن استقرار یافته بود. اما بعدها به زندان تغییر کاربری داد و برای 4دهه به‌عنوان زندان مرکزی سمنان مورد استفاده قرار گرفت. طی این مدت نیز الحاقاتی به این کاروانسرای صفوی افزوده شد که بنای تاریخی را از اصالت معماری خود دور کرده بود. پس از دستور رئیس قوه قضاییه وقت و رئیس‌جمهوری فعلی برای آزادسازی این بنای تاریخی کشور بود که بخشی از الحاقات صورت گرفته به این بنای تاریخی برچیده شدند و حالا توافق نهایی برای خروج سازمان زندان‌ها از این بنای تاریخی صورت گرفته و به‌زودی مرمت‌های مورد نیاز بر این بنا صورت می‌گیرد و درهای آن به روی مردم گشوده می‌شود.

منبع: همشهری
کد مطلب: ۳۶۱۹۹۶
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت