موزه‌ آثار سردار سلیمانی راه‌اندازی می‌شود

دختر سردار شهید قاسم سلیمانی از برپایی موزه‌ای از آثار به جا مانده از پدرش در کرمان یا تهران خبر داد.

 موزه‌ آثار سردار سلیمانی راه‌اندازی می‌شود

نرجس سلیمانی اظهار داشت: قرار است آثار به جا مانده از پدر در قالب یک موزه برای دوستداران ایشان به نمایش گذاشته شود البته این را هم باید بگوئیم بابا برخی وسایل خود را در بین خانواده تقسیم کرده است.

وی با بیان اینکه نماز شب بابا هرگز ترک نمی‌شد، تصریح کرد: پدر کتاب قرآن و تسبیح نماز شب خود را به من، سجاده و مهر نمازش را به فاطمه، یکسری از کتاب‌ها و دست نوشته‌های خود را به زینب داده با خنده می‌گوید که نفهمیدیم پدر به آقا پسرها چه چیزی داده، دیگر وسایل شخصی بابا هم به مادر رسیده است.

سلیمانی خاطرنشان کرد: از پدر وسایل زیادی نظیر دست نوشته‌ها، خاطرات مکتوب، کتاب ها، قلم وی به جا مانده که قابل نمایش در موزه است.

دختر سردار سلیمانی در پاسخ به این پرسش که این موزه چه زمانی راه اندازی می‌شود، توضیح داد: زمان راه اندازی موزه مشخص نیست ولی در حال انجام است سعی می کنیم تا پایان سال کاری در این زمینه انجام دهیم.

اختصاصی ایرنا؛ موزه‌ آثار سردار سلیمانی راه‌اندازی می‌شود
نامه سردار سلیمانی به دخترش

نامه سردار به دخترش

سلیمانی با بیان اینکه پدر بسیار به نوشتن و مطالعه علاقه داشت، گفت: او در سخت‌ترین شرایط در میدان جنگ، زیر صدای خمپاره دست از نوشتن بر نمی‌داشت البته یکی از راههایی که در آن شرایط آدم را آرام می کند صحبت کردن با فرد دیگری است تا احساس آدمی جاری شود و هیچ چیز مثل نوشتن آن حس را منتقل نمی کند، این نوشته ها بیشتر خطاب به دختران است و هر کدام از ما یک دست نوشته از احساس پدر راجع به اتفاقی که روی داده و درد و دل های وی در آن زمان داریم.

وی با بیان اینکه نگاه پدر نسبت به دختران متفاوت بود، خاطرنشان کرد: وقتی وی به خانه باز می گشت نامه را برای هر شخصی که نوشته بود به او می داد.

نحوه شهادت

سردار قاسم سلیمانی بامداد جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸ خورشیدی با حمله موشکی پهپاد آمریکایی به ۲ خودروی حامل سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) و تنی چند از اعضای الحشد الشعبی در اطراف فرودگاه بغداد آنان را به شهادت رساندند. سردار در پاسخ به تهدید ترور از طرف مقامات آمریکایی همواره می گفت: این تهدید نیست، کمک به شوقی است. در پاسخ به افرادی که فکر می‌کنند با تهدیدها رعب بر ما حاکم می‌شود، می‌گویم خداوندا شهادت در راه خودت را به دست دشمنان دینت، نصیب من بگردان.

برشی از زندگی سردار سلیمانی

قاسم سلیمانی ۲۰ اسفند ۱۳۳۵ در روستای کوهستانی و دورافتاده قنات ملک در استان کرمان چشم به جهان گشود وی در ۱۲ سالگی، پس از پایان تحصیلات دوره ابتدایی، زادگاه خود را ترک کرد و مشغول به کار ساختمان در کرمان شد. با شروع جنگ تحمیلی، وی راهی جبهه شد و کمی بعد، فرمانده بسیجی‌های هم‌ولایتی‌اش شد و سپس لشگری از بسیجی‌ها تشکیل داد که به لشکر ۴۱ ثارالله شهرت یافت. وی در طول دوران دفاع مقدس، با لشگر تحت‌ امر خود در عملیات‌های زیادی از جمله، والفجر ۸، کربلای ۴، کربلای ۵ و تک شلمچه حضور موثر داشت.

قاسم سلیمانی اولین بار در آذر ۱۳۶۰ در عملیات مشترک ارتش و سپاه بنام عملیات طریق‌ القدس در غرب سوسنگرد بر اثر انفجار گلوله خمپاره از دست راست و شکم به شدت مصدوم شد.باپایان جنگ، لشگر ۴۱ ثارالله به فرماندهی سردار سلیمانی به کرمان بازگشت و درگیر جنگ با اشراری شد که از مرزهای شرقی کشور هدایت می‌شدند.

سلیمانی پس از دوران دفاع مقدس تا زمانی که به سمت فرماندهی سپاه قدس منصوب شد، با باندهای قاچاق مواد مخدر در نزدیکی مرزهای ایران و افغانستان جنگید.وی در سال ۱۳۷۶، از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرماندهی کل قوا، به تهران فراخوانده و مسوولیت سپاه قدس به او سپرده شد.

رهبر معظم انقلاب که بهمن ماه ۱۳۸۹ درجهٔ سرلشگری را به سلیمانی اعطا کرد، در تقدیر از عملکرد قاسم سلیمانی از او به عنوان «شهید زنده» نام بردند. سردار حاج قاسم سلیمانی در اسفند ماه ۱۳۹۷ از سوی فرمانده معظم کل قوا حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به دریافت نشان ذوالفقار مفتخر شد. نشان ذوالفقار پر افتخار ترین نشان نظامی ایران است که پس از انقلاب برای نخستین بار توسط رهبری به سرلشگر سلیمانی اعطا گردید.

منبع: ایرنا
کد مطلب: ۳۶۴۴۴۵
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت