کشف خودنگاره نقاش مشهور پشت تصویر نان و تخم‌مرغ

مسوولان یک موزه هنر واقع در ایالات متحده آمریکا معتقدند،‌ تصویر پنهانی خودنگاره دوران جوانی «پل سزان‌»‌ را در پشت یکی از نقاشی‌های طبیعت بی‌جان این هنرمند کشف کرده‌اند.

کشف خودنگاره نقاش مشهور پشت تصویر نان و تخم‌مرغ

سرپرست مرمت آثار هنری موزه هنر «سینسیناتی» از کشف خودنگاره دوران جوانی «پل سزان»‌ پشت نقاشی خبر داد که این هنرمند در سن ۲۶ سالگی خلق کرده است.

«سرنا اوری»‌ در میانه بررسی تابلو نقاشی «طبیعت بی‌جان نان و تخم‌مرغ» اثر «سزان»‌ بود که ترک‌های کوچکی را کشف کرد که از زیر آن‌ها رنگ سفید روشنی مشخص بود و این رنگ سفید مشخصا بخشی از این نقاشی طبیعت بی‌جان نبود.

او در ادامه این نقاشی را با استفاده از اشعه ایکس ری مورد بررسی قرار داد و در نتیجه آن با تصویری از یک پرتره پنهانی در زیر لایه‌های نقاشی طبیعت بی‌جان مواجه شد. با توجه به ویژگی‌های این پرتره می‌توان نتیجه گرفت که این نقاشی «سزان»‌ در دوران جوانی را به تصویر می‌کشد.

کشف خودنگاره نقاش مشهور پشت تصویر نان و تخم‌مرغ
تصویر عمودی از نقاشی

«سزان»‌ در دورانی «طبیعت بی‌جان با نان و تخم‌مرغ» را خلق کرد که هنوز تحت تاثیر نقاشان رئالی همچون «گوستاو کوربه»‌ بود،‌ اما بعد از گذشت چند سال آثارش را در نخستین نمایشگاه امپرسیونیست‌ها به نمایش گذاشت و سپس سبک خاص خود را به وجود آورد تا مسیر شکل‌گیری هنر مدرن هموار شود.

به گفته مسوولان «موزه هنر سینسیناتی»‌ نقاشی «طبیعت بی‌جان نان و تخم‌مرغ»‌ در سال ۱۹۵۵ به عنوان هدیه‌ای به این موزه رسید و یکی از دو نقاشی متعلق به «سزان» محسوب می‌شود که در مجموعه این موزه نگهداری می‌شوند.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۶۴۵۵۱
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت