بازگشت آثار تاریخی 20 میلیون دلاری از آمریکا به ایتالیا

مجموعه‌ای از آثار تاریخی غارت‌شده به ارزش 20 میلیون‌ دلار از ایالات متحده آمریکا به ایتالیا بازگردانده شد.

بازگشت آثار تاریخی 20 میلیون دلاری از آمریکا به ایتالیا

ایتالیا بازگرداندن مجموعه‌ای از آثار تاریخی به ارزش بیش از ۲۰ میلیون دلار از ایالات متحده آمریکا را جشن گرفت. بسیاری از این آثار تاریخی پیش از آشکار شدنِ انتقال غیرقانونی آن‌ها به ایالات متحده آمریکا در موزه هنر متروپولیتن نیویورک به نمایش گذاشته می‌شدند.

 

از جمله این آثار می‌توان به به سَرِ مرمرین آتنا به ارزش تقریبی ۳ میلیون دلار و یک فرسکوی (نوعی دیوارنگاره) ربوده‌شده از شهر باستانی «هرکولانیوم» در نزدیکی شهر رومی «پمپئی» ‌اشاره کرد.

 

مقام‌های ایتالیا در جریان یک کنفرانس خبری به این نکته اشاره کردند که این آثار تاریخی علاوه بر ارزش مادی، برای هویت تاریخی، فرهنگی و هنری ایتالیا نیز اهمیت بسیار زیادی دارند.

 

مقام‌های ایالات متحده آمریکا در ماه سپتامبر اعلام کردند که این آثار تاریخی توسط غارتگران به فروش رسیده بودند و برخی از آن‌ها از مجموعه‌ای خصوصی متعلق به یک میلیاردر آمریکایی سردرآورده‌اند.

 

ایتالیا مدت‌ها است که با مشکلات مربوط به غارت و قاچاق میراث هنری و تاریخی کشورش دست به گریبان است، اما مقام‌های این کشور معتقدند در شناسایی و بازیابی آثار هنری ربوده‌شده ثمربخش‌تر عمل کرده‌اند.

 

به این منظور، موزه‌ای به نام «موزه هنر بازیابی‌شده» سال گذشته در رم افتتاح شد و در آن ده‌ها مجسمه، ظرف و سکه به نمایش گذاشته شده است.

منبع: فارس
کد مطلب: ۳۶۵۴۹۸
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت