شبکه خبری سی ان ان بررسی کرد

چرا ژاپنی ها سفر خارجی نمی روند؟

"کوتارو توریمی" تحلیلگر صنعت هوانوردی می‌گوید فکر کردن درباره پیچیده بودن برنامه ریزی سفر به خارج از کشور پس از پاندمی کووید و افزایش خطر ابتلا به عفونت تشدید شده و خود مانعی برای ترغیب ژاپنی برای سفر به خارج از کشور بوده است.

چرا ژاپنی ها سفر خارجی نمی روند؟

 تعداد شگفت انگیزی از ژاپنی‌ها می‌گویند که دیگر سفر برای آنان در اولویت قرار ندارد. نتیجه نظرسنجی‌ای که سال گذشته توسط شرکت اطلاعات جهانی Morning Consult انجام شد نشان داد که ۳۵ درصد از پاسخ دهندگان ژاپنی اعلام کردند که تمایلی به سفر مجدد ندارند که بالاترین نرخ عدم تمایل به سفر در مقایسه با سایر کشور‌های جهان محسوب می‌شود. "تتسو ناکامورا" استاد دانشگاه تاماگاوا و متخصص رفتار گردشگری و روانشناسی می‌گوید که نتایج اصلا تعجب آور نیستند.

به نقل از سی ان ان، ناکامورا می‌گوید: "در سال ۲۰۱۹ میلادی حتی پیش از پاندمی کووید ژاپنی‌هایی که دست کم یک بار در سال به خارج از کشور سفر می‌کردند حدود ۱۰ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دادند". طبق مطالعه‌ای که ناکامورا در سال ۲۰۱۶ میلادی انجام داد اشاره کرده بود ژاپنی‌هایی هستند که او آنان را منفعل خواند بدان معنا که می‌گویند می‌خواهند به خارج از کشور سفر کنند، اما سفر نمی‌کنند و دسته دیگری از ژاپنی را انکارگرایان نامید افرادی که هیچ علاقه‌ای به سفر به خارج از کشور نشان نمی‌دهند و به خارج از کشور سفر نیز نمی‌کنند.

آن دو گروه روی هم حدود ۷۰ درصد از پاسخ دهندگان را در مطالعه پیش از پاندمی کووید تشکیل می‌دادند که انکارگرایان تقریبا ۳۰ درصد از آنان را شامل می‌شدند.

خوشحال در خانه

به گفته وزارت امور خارجه ژاپن علیرغم آن که ژاپن قدرتمندترین پاسپورت جهان را دارد کمتر از ۲۰ درصد از مردم ژاپن دریافت پاسپورت برای شان اولویت داشته است. برای برخی از آنان که هرگز سفر خارجی انجام نداده‌اند سفر‌های داخلی در ژاپن کافی هستند. ناکامورا می‌گوید: "بسیاری از ژاپنی‌ها حتی پیش از آن که به کشور‌های خارجی سفر کنند احساس می‌کنند سفر به خارج از کشور زمان بر بوده و هم چنین برنامه ریزی و مهارت زیادی برای آن مورد نیاز است".

"هیرو ایشیدا" ۲۵ ساله از استان چیبا و علاقمند به موتورسیکلت و موتورسواری با هارلی دیویدسون می‌گوید: "من تمایل زیادی برای سفر به ایالات متحده دارم بیش‌تر بدان خاطر که در رسانه‌های غربی دیده‌ام که گفته شده آنجا جایی است که موتورسواران باید بروند، اما به احتمال زیاد به آنجا نخواهم رفت، زیرا برنامه ریزی برای سفر دشوار است".

"ایشیدا" می‌گوید ژاپن مقاصد فراوانی دارد که برای موتورسواران جذاب است. آخرین سفر او به خارج از کشور یک سفر میدانی به گوام در دورانی بود که در دبیرستان تحصیل می‌کرد. او اشاره می‌کند که از آن زمان به این سو هرگز تمایلی برای سفر به خارج از کشور نداشته است.

"کوتارو توریمی" تحلیلگر صنعت هوانوردی می‌گوید فکر کردن درباره پیچیده بودن برنامه‌ریزی سفر به خارج از کشور پس از پاندمی کووید و افزایش خطر ابتلا به عفونت تشدید شده و خود مانعی برای ترغیب ژاپنی برای سفر به خارج از کشور بوده است.

علاوه بر این، او ادعا می‌کند که پاندمی "ذهنیت ژاپنی" را تغییر داده است. او می‌گوید: "افرادی که پیش‌تر سفر می‌کردند اکنون به دلیل خطر ابتلا به عفونت می‌ترسند به خارج از کشور سفر کنند. با این وجود، سفر‌های داخلی خوب هستند. من گمان می‌کنم آنان بیش‌تر متوجه می‌شوند که نقاط گردشگری جذاب زیادی در ژاپن وجود دارد و مردم می‌توانند بدون رفتن به خارج از کشور تفریح کنند".

این تحلیلگر خاطرنشان می‌کند که افرادی که می‌گویند "دیگر نمی‌خواهند سفر کنند" ممکن است به سادگی تمایلی به سفر در مدت زمان نزدیک تا پایان کامل پاندمی کووید نداشته باشند.

 

پول کم تر، مشکلات بیش‌تر

هزینه سفر نیز قابل تامل است. ین واحد پول ملی ژاپن در ضعیف‌ترین وضعیت خود در دهه‌های اخیر قرار دارد و بسیاری از کارگران ژاپنی طی ۳۰ سال گذشته افزایش دستمزدی نداشته‌اند. درآمد قابل تصرف کمتر بدان معناست که جوانان ممکن است تمایل بیش‌تری به ماندن در کشور یا کاوش و گردش در مکان‌های اطراف‌شان داشته باشند.

در مقایسه با نسل‌های پیشین آنان کم‌تر به خارج از کشور خواهند رفت، زیرا پول زیادی ندارند. علاوه بر این، بسیاری از جوانان سرگرمی‌های آنلاین یا بازی‌های گوشی‌های هوشمند را لذتبخش‌تر از سفر به خارج از کشور می‌دانند.

بسیاری از افراد مسن دوست دارند پس از حل شدن مشکلات ناشی از پاندمی کووید دوباره به خارج از کشور سفر کنند.

"آکی فوکویاما" ۸۷ ساله مدیر مالی "نیمه بازنشسته" است. او سفر‌های خارجی زیادی برای بازی گلف داشته و می‌خواهد دوباره سفرهایش را از سر گیرد، اما سلامتی و افزایش سن‌اش را دلیل اصلی عدم انجام سفر‌های خارجی می‌داند.
او می‌گوید: " تا حدود ۱۵ یا ۲۰ سال پیش اغلب به خارج از کشور می‌رفتم. اکنون اکثر دوستان‌ام فوت کرده‌اند. اگر کسی مرا دعوت کند قصد دارم به داخل کشور سفر کنم شاید جایی نزدیک".

بر اساس آخرین داده‌های سازمان ملی گردشگری ژاپن تعداد مسافران خارجی ژاپن در سال ۲۰۲۲ میلادی با حدود ۲.۷ میلیون نفر در مقایسه با رقم ۲۰ میلیون نفری در سال ۲۰۱۹ میلادی ۸۶.۲ درصد کاهش داشته است.

 
منبع: فرارو
کد مطلب: ۳۶۶۰۲۹
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت