رئیس ستاد مرکزی اربعین خبر داد:

ارائه گذرنامه‌ ویژه به زائران ایرانی در اربعین ۱۴۰۲

رئیس ستاد مرکزی اربعین از توافق با وزارت کشور عراق برای تسهیل امور اربعین در سال ۱۴۰۲ از جمله پذیرش ارائه گذرنامه‌های ویژه کم‌هزینه به زائران ایرانی خبر داد.

ارائه گذرنامه‌ ویژه به زائران ایرانی در اربعین ۱۴۰۲

سیدمجید میراحمدی روز دوشنبه در یکصد و نهمین جلسه ستاد مرکزی اربعین که با حضور اعضای این ستاد و استانداران و مسئولین دخیل در مراسم اربعین حسینی برگزار شد، به ارائه برنامه‌های این ستاد در سال جاری برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم پرداخت و گفت: امروز جلسه ستاد مرکزی اربعین با حضور استانداران ایلام، کرمانشاه، خوزستان، کردستان و آذربایجان غربی برگزار شد و یک بار دیگر مسائل اساسی و اولویت‌دار مراسم اربعین سال ۱۴۰۲ مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

میراحمدی بیان کرد: اشکالات و نواقصی که در اربعین سال گذشته وجود داشت، از جمله ازدحام جمعیت در پایانه‌های مرزی، مشکل حمل و نقل، آبرسانی و خدمات رسانی به زائرین در زمینه‌های بهداشتی، درمانی، تعذیه، اسکان و حمل و نقل در داخل عراق و همچنین مساله زائران پاکستانی و اتباع خارجی، مشکل صدور گذرنامه‌ها و طولانی شدن زمان درخواست مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد همه این موارد در اربعین ۱۴۰۲ با تلاش تمامی مدیران و دست‌اندرکاران برطرف شود.

وی عنوان کرد: در جلسه امروز گزارشی از توافق‌های صورت گرفته با وزارت کشور عراق برای تسهیل امور اربعین در سال جدید ارایه شد که از جمله می توان به توافق برای ارایه گذرنامه‌های ویژه کم هزینه به زائران ایرانی اشاره کرد که به سرعت قابل تهیه بوده و دیگر مشکل ازدحام و معطلی سال گذشته را نخواهیم داشت.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه ما به‌ دنبال انتظام بخشی سفر زائران اربعین هستیم، گفت: امسال به‌دنبال این هستیم که از قبل تاریخ رفت و برگشت هر زائر و همچنین مرزی که قصد عبور از آن را دارد را مشخص کنیم.

میراحمدی اضافه کرد: دولت عراق خواستار این است که میزان ورود زائر به کشور عراق در ایام اربعین مشخص باشد تا بتواند برنامه‌ریزی مشخصی درخصوص حمل و نقل و دیگر موضوعات را داشته باشد و این امر در هنگام عبور از مرز نظام بهتری پیدا کند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین این نکته را متذکر شد که با توجه به در پیش بودن فصل گرما، باید حداقل توقف زائران در مرزها صورت گیرد که تحقق این امر نیازمند برنامه ریزی دقیق و همکاری زائران است.

وی با یادآوری اینکه عملیات اجرایی زیارت اربعین از ابتدای امسال آغاز شده است و همه استانداران، مدیران و دست اندرکاران اقدامات خود را آغاز کرده اند، هدف اصلی را برگزاری اربعین باشکوه‌تر، منظم‌تر و سهل‌تر عنوان کرد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین در رابطه با سامانه منتاک (مدیریت و نظارت بر توسعه استان‌های کشور) که در جلسه امروز معرفی شد، تصریح کرد: این سامانه با هدف مدیریت عملیات عظیم اربعین طراحی شده است و در آن تمامی برنامه‌های اساسی و پروژه‌های زیربنایی و اولویت‌دار ثبت و به طور روزانه توسط وزیر کشور، ستاد مرکزی اربعین و کمیته‌ها با استانداران نحوه پیشرفت و تامین منابع کنترل می‌شود تا از هیچ برنامه اساسی غفلت نکرده و روی این برنامه‌ها تمرکز کنیم.

میراحمدی یادآور شد: یکی از برنامه‌هایی که در حال بررسی آن هستیم، این است که زائر مشخص می‌کند چه تاریخی و از چه مرزی قصد ورود به عراق یا خروج از این کشور را دارد؛ ظرفیت‌های مرزهای ما مشخص است و چنانچه در تاریخی با ازدحام جمعیت مواجه شویم، از این طریق می‌توانیم به زائران اطلاع‌رسانی کنیم.

وی درباره خروج ستاد اربعین از زیرمجموعه وزارت کشور گفت: پیشنهادی در شورای عالی حج با حضور رئیس جمهور مطرح شد که رئیس جمهور بر انجام عملیات عظیم اربعین حسینی و ستاد مرکزی اربعین در وزارت کشور تاکید کردند و تغییری در این وضعیت ایجاد نخواهد شد.
کد مطلب: ۳۶۶۹۹۷
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت