خداحافظی با موزه بابل!

روزنامه سازندگی نوشت: مدیر کل اوقاف استان مازندران از تصمیم این نهاد برای تخلیه تنها موزه شهر بابل خبر داد.

خداحافظی با موزه بابل!

مدیر اسبق مدیریت حوزه علمیه بابل گفت: «حکم قطعی و قانونی و شرعی برای تخلیه موزه گنجینه بابل برای واگذاری به حوزه صادر شده است». همچنین مدیرکل اداره اوقاف استان مازندران گفته که حوزه علمیه قصد تخلیه موزه را دارد. در روزهای گذشته بحث‌هایی درباره پرداخت نکردن اجاره از سوی موزه بابل مطرح شده اما گفته می‌شود که مسئولان حوزه علمیه مطرح کرده‌اند که چون زمین موزه برای حوزه علمیه وقف شده، به‌طور شرعی جایز نیست که برای کاربری دیگری از آن استفاده شود. این در حالی است که پس از انتشار گزارش سازندگی درباره اجرایی شدن تخلیه موزه بابل در هفته آینده و تحویل تنها موزه این شهر به حوزه علمیه بابل، مدیرکل میراث فرهنگی استان مازندران گفته بود که اجاره‌بهای تعیین شده پرداخت می‌شود و از تخلیه موزه جلوگیری خواهد شد.

 با این حال، حجت‌الاسلام عبد‌العلی‌پوراکبر، مدیر اسبق حوزه علمیه بابل ضمن تایید حکم تخلیه موزه، با بیان اینکه قدیمی‌ترین مدرسه علمیه بابل، قادریه نام دارد، گفت: « قدمت این مدرسه ۴۰۰ سال است که رضاشاه این مدرسه را تخریب و به‌جان آن شهرداری بنا کرد». در عین حال، مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفته بود: «در جلسه با حضور فرماندار قرار شد، قرارداد اجاره میان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی مازندران و حوزه علمیه بابل بسته تا اجاره موزه بابل به صورت ماهیانه یا سالانه پرداخت شود.».

اما روز شنبه، ۱۹ فروردین گزارشی در روزنامه سازندگی درباره پلمب موزه بابل و تحویل آن به اداره اوقاف این شهر منتشر شد. ماجرا از این قرار است که موزه بابل در محوطه‌ای واقع شده که در دوران صفویه مدرسه علوم دینی قادریه هم در آن بوده اما در دوران پهلوی اول، بنای مدرسه علوم دینی تخریب و به‌جای آن ساختمان شهرداری احداث می‌شود. پس از انقلاب و در سال ۱۳۷۴ مقدمات تبدیل ساختمان شهرداری که مدتی هم کتابخانه بوده به اولین موزه استان مازندران فراهم می‌شود. در همان سال‌ها به یک باره اداره اوقاف شهر بابل زمین ساختمان موزه را متعلق به حوزه علمیه بابل عنوان می‌کند و شکایتی هم در این مورد تنظیم و رأی به نفع حوزه علمیه صادر می‌شود. 

پس از آن و از سال ۱۳۹۲ قرار بر این می‌شود که موزه بابل به حوزه علمیه اجاره پرداخت کند. اما با توجه به اظهارات مدیرکل میراث فرهنگی استان مازندران، از آن سال تاکنون اجاره‌ای از سوی مسئولان موزه پرداخت نشده است.بر همین اساس،حکم تخلیه موزه فروردین امسال صادر شد. در این میان، ابراهیم حیدری‌ جناسمی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران از قصد اوقاف برای تخلیه موزه خبر داد و به ایسنا گفت: «طی صدور حکم تخلیه موزه‌ی گنجینه بابل، در گذشته اقدامی صورت نگرفت؛ حوزه علمیه در سال جاری پیگیر این قضیه شد و قصد تخلیه آن را دارد».

او با اذعان به اینکه از نظر شرعی و قانونی باید این موزه تخلیه شود و به مکان دیگری انتقال یابد، گفت: «در صورت تخلیه این موزه، مکان دیگری را به آن اختصاص می‌دهیم».

 

کد مطلب: ۳۶۷۰۲۲
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت