موصل ۸۰ سال پیش، گنجینه‌های گم‌شده و ویرانه‌های باستانی

برای نخستین بار تصاویری از یک عکاس بریتانیایی که ۸۰ سال پیش به شهر باستانی موصل رفت و عکس‌هایی دیدنی از مکان‌های مختلف این شهر گرفت منتشر شده است.

موصل ۸۰ سال پیش، گنجینه‌های گم‌شده و ویرانه‌های باستانی

مؤسسه هنر کورتولد پروژه‌ای پنج ساله را آغاز کرده است تا مجموعه عکس‌های مشهور بین المللی خود را به صورت رایگان در معرض دید عموم قرار دهد.

در میان این مجموعه، آنتونی کرستینگ عکاس برجسته بریتانیایی در قرن بیستم، است که سفر‌های گسترده او را در سراسر خاورمیانه مستند می‌کند.

 

(تصاویر)

ویرانه‌های معبدی در شهر اشکانی هترا، در صحرای جنوب غربی موصل، ۱۵ اوت ۱۹۴۴

هترا در قرن دوم به عنوان بخشی از امپراتوری اشکانی شکوفا شد و از مرکز ترکیه تا افغانستان امتداد داشت. این شهر که به طور گسترده توسط صدام حسین در دهه ۱۹۹۰ بازسازی شد، در سال ۲۰۱۵ توسط داعش تخریب شد.

 

(تصاویر)
کلیسای بزرگ کلدانی در روستای تل‌کیف، در شمال عراق، ۱۲ اوت ۱۹۴۴

آنتونی کرستینگ نوشت: «این دهکده کوچک آجری دارای یک کلیسای سنگی بزرگ به اندازه یک صومعه انگلیسی است». تل‌کیف مرکز سابق جامعه کاتولیک کلدانی در عراق بود.

(تصاویر)

مناره کج مسجد بزرگ النوری یا مسجد بزرگ در موصل، ۱۰ اوت ۱۹۴۴

 

این مناره که در سال ۱۱۷۳ تکمیل شد، ۴۵ متر بود. ساکنان موصل بار‌ها با تشکیل زنجیر انسانی از مسجد در برابر آسیب‌های داعش محافظت کردند، اما در ژوئن ۲۰۱۷ با نیرو‌های عراقی و ائتلاف در فاصله ۵۰ متری به طور کامل تخریب شد.

(تصاویر)

درب صومعه کلدانی القوش ۱۲ اوت ۱۹۴۴

(تصاویر)

 

دیوار‌های ارگ اربیل، که گفته می‌شود قدیمی‌ترین شهر مسکونی در جهان است، ۱۷ اوت ۱۹۴۴

اربیل بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر کردستان عراق است. عکس آنتونی کرستینگ دیوار‌های ارگ را نشان می‌دهد که بر روی تپه‌ای به ارتفاع ۳۲ متر از آوار انباشته شده در طول قرن‌ها اشغال مداوم انسان ساخته شده است. ارگ که از قرن پنجم قبل از میلاد در آن سکونت داشته‌اند، اکنون به‌طور عمده خالی از سکنه شده است.

(تصاویر)

کنیسه یهودیان در القوش که مقبره ناحوم نبی است، ۱۲ اوت ۱۹۴۴

اگرچه در حال حاضر ساکنان القوش عمدتاً مسیحی هستند، اما قبل از دهه ۱۹۵۰ این شهر محل سکونت یک جامعه یهودی بود که نشان دهنده شهرت آن به عنوان زادگاه مشهور ناحوم پیامبر است که در قرن هفتم قبل از میلاد زندگی می‌کرد و نوشته هایش سقوط امپراتوری آشور را پیش بینی می‌کرد.

(تصاویر)
یکی از شیر‌های بالدار نینوا، درست خارج از موصل، ۱۱ اوت ۱۹۴۴

این مجسمه حکاکی شده به نام لاماسو، موجودی با سر انسان، بال‌های عقاب و بدن گاو نر شناخته می‌شود. این مجسمه حدود ۲۷۰۰ سال پیش در زمان پادشاهی آشور سناخریب برای محافظت از دروازه اصلی نینوا ساخته شد. بر اثر باران شدید در آوریل ۱۹۴۱ ناگهان سر این گاو نر در محل دروازه شمالی شهر نمایان شد. این مجسمه در سال ۲۰۱۵ توسط داعش منهدم شد.

(تصاویر)
زیارتگاه شیخ عدی در لالش، ۱۳ اوت ۱۹۴۴

 

این عکس مقبره شیخ عدی بن مسافر را نشان می‌دهد که مهم‌ترین بنای لالش، دره کوهستانی در شمال موصل است. شکل برج‌ها نشان دهنده اهمیت خورشید در عبادت ایزدی‌ها است

(تصاویر)
یک زن ایزدی در جشنواره سالانه لالش در کردستان، ۱۸ اکتبر ۱۹۴۶

آنتونی کرستینگ تصمیم گرفت از صفحات شیشه‌ای عکاسی برای تصاویری که در سال ۱۹۴۶ در لالش گرفت استفاده کند. او کپی‌های تکراری زیادی از این تصویر تولید کرد و انواع کاغذ، محصولات و نوردهی‌ها را آزمایش کرد. واضح است که او آن را شایسته پالایش در تاریکخانه احساس می‌کرد.

(تصاویر)
رقص دبکه در جشنواره سالانه ایزدی در لالش، ۱۸ اکتبر ۱۹۴۶

رقص‌های دبکه، رقص‌های گروهی هستند که توسط یک نفر رهبری می‌شود. صف رقصندگان در این تصویر دیده می‌شود که دست در دست هم گرفته اند و از پله‌ها بالا می‌روند. جلو یکی از نوازندگان است.

(تصاویر)

ایزدی‌ها در جشنواره سالانه خود در لالش، ۱۸ اکتبر ۱۹۴۶

این عکس گروهی از مردان و زنان ایزدی را نشان می‌دهد که بر دامنه تپه‌ای مشرف به برج‌های مخروطی شکل مقبره شیخ عدی و شیخ حسن نشسته اند.

(تصاویر)
آرامگاه یونس نبی، خارج از موصل، ۱۱ اوت ۱۹۴۴

گفته می‌شود که این مکان حاوی پیکر یونس نبی است. در جولای ۲۰۱۴، کل این مکان توسط داعش منفجر شد. اخیراً، باستان شناسان محوطه تخریب شده را کاوش کرده اند.

(تصاویر)

دختران کلدانی در روستای تل کیف، شمال موصل، ۱۹۴۴

(تصاویر)

گروهی از زنان و مردان در حال رقصیدن در جشن ایزدی در لالش، ۱۸ اکتبر ۱۹۴۶

آنتونی کرستینگ پس از حضور در این رویداد هرگز به کردستان بازنگشت.

منبع: فرارو
کد مطلب: ۳۶۷۵۰۳
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت