وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی:

٣٠ اثر تاریخی در دولت سیزدهم به کشور بازگردانده شد

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: در مدت حدود ۲ سال از فعالیت دولت سیزدهم دستکم ۳۰ شی و سند تاریخی به کشور بازگردانده شده است.

٣٠ اثر تاریخی در دولت سیزدهم به کشور بازگردانده شد

سید عزت‌الله ضرغامی عصر چهارشنبه در بازدید از سد تاریخی فریمان در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: صبح امروز سنگواره سرباز ساسانی وارد کشور شد و تحویل موزه ملی ایران گردید که کار بزرگی بود.

وی ادامه داد: در دولت سیزدهم تلاش زیادی از سوی وزارت امور خارجه و میراث فرهنگی و نمایندگی وزارت خارجه در لندن انجام شد تا مجسمه سرباز ساسانی که دهه ۶۰ بصورت قاچاق خارج شده بود، بعد از پیگیری حقوقی حل و برگشت داده شود.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بعضی مواقع مردم سوال می‌کنند که چرا اشیای تاریخی ایران در موزه‌های خارجی است و چرا این اشیا برنمی‌گردد ما این موضوع را پیگیری می‌کنیم، منتهی بسیاری از آن‌ها در دوره پهلوی و از نظر آن‌ها بصورت قانونی خارج شده که یا اشیا را فروختند یا قرارداد بستند و وقتی اشیا به صورت قانونی از کشور خارج شده باشد، پیگیری و بازگرداندن آن‌ها سخت می‌شود.

وی گفت: آنچه در مرحله نخست برای ما اولویت دارد این است که اشیایی که بصورت غیرقانونی و قاچاق از کشور خارج شده است را، بازگردانیم.

ضرغامی ادامه داد: در مورد سایر اشیای تاریخی ارزشمند که به صورت قانونی هم خارج شده باشد، در نشست پارسال کشور‌های صاحب تمدن باستانی در عراق پیشنهاد دادیم که همه کشور‌های صاحب تمدن اسلامی بالاتفاق موضوع بازگشت اشیا تاریخی خود را به کشورشان فراهم کنند و همه موافقت کردند و این موضوع به عنوان یک مصوبه اعلام شد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه کشور ما صاحب تمدن هفت هزار ساله است، گفت: هویت ما جزو شناخته شده‌ترین هویت‌های بشری است و آنچه به عنوان میراث فرهنگی داریم چه ملموس و ناملموس متعلق به همه بشریت است.

وی گفت: این‌ها باید در کشور خودمان نگهداری، ترویج و معرفی شود و فرصتی برای مردم دیگر کشور‌ها شود تا از نزدیک این‌ها را ببینند و با فرهنگ و مردم ایران بیشتر آشنا شوند.

ضرغامی افزود: این‌ها تاریخ ملت‌ها است که باید به جای اصلی خود برگردد و هرکس می‌خواهد آن‌ها را مشاهده کند به کشور اصلی سفر کند و آثار دیگر این کشور‌ها را هم مشاهده کند و امروز کشور‌های صاحب تمدن‌های باستانی کاملا با این موضوع موافق هستند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: امیدواریم کشور‌های غربی که در دوره‌های قبل با استفاده از ضعف دولت‌های غیرمردمی این اشیا را خارج کرده اند در این زمینه همکاری‌های لازم را داشته باشند.

وی یادآورشد: علی رغم ادعا‌ها و تبلیغاتی که در فضای مجازی تلاش می‌کنند این دولت‌ها را ملی جلوه دهند، یکی از مصادیق ضد ملی آن‌ها اقداماتی بود که در زمینه خروج اشیا صورت گرفته است و این کار بصورت قانونی هم بوده و همین موضوع امروز کار ما را سخت کرده است.

ضرغامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه فریمان به لحاظ بنا‌های تاریخی ملموس بسیار غنی و قابل توجه است، گفت: سدفریمان یکی از سازه‌های ارزشمند و میراث تاریخی از دوره تیموری است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: بعضی از سازه‌ها مثل نظام آبی شوشتر که ثبت جهانی شده، از همه جایدنیا برای الگوگیری از یک نظام تجمیع و توزیع آب که بسیار مهندسی پیشرفته است می‌آیند و تماشا می‌کنند.

وی ادامه داد: امروز سد فریمان به لحاظ مهندسی و توانمندی سازه به عنوان یک الگوی بسیار ارزشمند از معماری تاریخی ایران به شمار می‌رود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که به استان خراسان رضوی سفر کرده است عصر امروز به فریمان سفر کرد. وی فردا نیز به کلات سفر خواهد کرد.
منبع: ایرنا
کد مطلب: ۳۶۸۷۴۸
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت