مدیر پایگاه ملی آناهیتا:

گودین تپه می‌تواند برای جهانی شدن بجنگد

کرمانشاه مدیر پایگاه ملی آناهیتا از تپه گودین کنگاور به عنوان یکی از محوطه های تاریخی مهم در ایران نام برد و گفت: این محوطه باستانی می تواند در مسیر ثبت جهانی شدن قرار بگیرد.

گودین تپه می‌تواند برای جهانی شدن بجنگد

مرتضی گراوند با اشاره به اتمام پروژه تعیین عرصه و حریم گودین تپه کنگاور، اظهارکرد: گودین تپه یکی از مهمترین آثار تاریخی بجای مانده از دوره مادها در ایران است که شهرتی جهانی دارد.

وی افزود: این تپه باستانی تاکنون یک بار و آن هم در سال ۱۹۶۵ توسط یک گروه باستان شناسی کانادایی به سرپرستی "کایلریانگ" کاوش شده که در نتیجه آن کاوش ها اطلاعات باستانی مهمی از آن کشف شد.

ناظر پروژه تعیین عرصه و حریم گودین تپه گفت: طی این کاوش ها مشخص شد که گودین تپه دارای هفت لایه فرهنگی از دوره پیش از تاریخ، تاریخ و دوره اسلامی(به مدت هفت هزار سال) است که لایه دوم آن مربوط به دوره مادها است.

گراوند اضافه کرد: طی حدود ۶۰ سال گذشته هیچ کاوش باستان شناسی روی این محوطه مهم تاریخی صورت نگرفته و عملا به حال خود رها شده، بگونه ای که ساختارهایی که طی کاوش های تیم باستان شناسی "یانگ" در این محوطه بدست آمده بود، در طول دهه های گذشته از بین رفته و تخریب شده است.

وی متذکر شد: به منظور باز زنده سازی و تبدیل این تپه تاریخی به یک مرکز مطالعاتی مهم و باستانی اقداماتی را در دستورکار قراردادیم که گام نخست آن تعیین عرصه و حریم آن بود.

وی عنوان کرد: براین اساس مقرر شد تا تعیین عرصه و حریم را برای آن داشته باشیم که اخیرا این پروژه توسط یک تیم باستان شناسی با سرپرستی دکتر کامیار عبدی از نظریه پردازان و باستان شناسان مطرح ایرانی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران انجام شد.

گراوند اضافه کرد: برای تعیین عرصه و حریم این محوطه باستانی حدود ۲۰ گمانه در آن ایجاد شد و طی این گمانه زنی ها، برخی مواد فرهنگی از آن بدست آمد.

وی تصریح کرد: پس از اجرای تعیین عرصه و حریم این محوطه، در مرحله بعدی بدنبال خواناسازی بخش های کاوش شده پیشین توسط هیات کانادایی هستیم که در حال حاضر تقریبا تخریب شده و تنها بقایایی از آنها باقی مانده است.

مدیر پایگاه ملی آناهیتا قدم بعدی برای زنده سازی گودین تپه را اجرای برنامه های حفاظتی روی آن عنوان کرد و افزود: در این راستا به منظور حفظ گودین تپه از آسیب های طبیعی که به آن وارد می شود و نیز جلوگیری از فرسایش بیشتر، برخی اقدامات حفاظتی را روی آن خواهیم داشت.

وی متذکرشد: در مرحله پایانی با ادامه کاوش های باستان شناسی بدنبال تبدیل این تپه باستانی به یک سایت موزه، مرکز پژوهشی و یا یک پایگاه ملی در کشور هستیم.

گراوند در ادامه گفت: با اجرای این اقدامات و برنامه ها، گودین تپه می تواند برای جهانی شدن بجنگند، همانگونه که تپه حسنلو در آذربایجان غربی در مسیر جهانی شدن قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: گودین تپه در زمان حیات فرهنگی و سیاسی خودش نقش ترانزیتی و پررنگی را ایفا کرده، لذا باید در قالب یک پروژه ملی اقداماتی را روی آن انجام داد.

تپه باستانی گودین تپه جزو محدوده پایگاه ملی معبد آناهیتا است.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۷۱۳۱۳
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت