ظاهر دختری که ۱۷۰ هزار سال پیش در ایران زندگی می‌کرد

دکتر حامد وحدتی نسب، باستان‌شناس و انسان‌شناس پیش از تاریخ در صفحه اینستاگرامی خود پستی منتشر کرد که تصویر همان دختری را نشان می‌داد که دندانش در غار قلعه‌کرد کشف شده بود.

ظاهر دختری که ۱۷۰ هزار سال پیش در ایران زندگی می‌کرد

دکتر حامد وحدتی نسب، باستان‌شناس و انسان‌شناس پیش از تاریخ در صفحه اینستاگرامی خود پستی منتشر کرد که تصویر همان دختری را نشان می‌داد که دندانش در غار قلعه‌کرد کشف شده بود. بر اساس گزارشات این دختر ۱۷۰ هزار سال پیش در این غار زندگی می‌کرد.

حامد وحدتی نسب با اشتراک گداشتن تصویر یک دختر در صفحه اینستاگرامی خود نوشت:«بازسازی چهره کودک نئاندرتال صاحب دندان شیری کشف شده در غار قلعه کرد با کمک هوش مصنوعی، دختر کاسپی...»
 

ظاهر دختری که ۱۷۰ هزار سال پیش در ایران زندگی می‌کرد

 
 
او پیش از این در یکی از مصاحبه‌های خود در مورد این دختر گفته بود:«دندان متعلق به یک کودک ۹ تا ۱۰ساله نئاندرتال است که در غار قلعه‌کرد قزوین می‌زیسته و توانستیم در فصل دوم کاوش‌های باستان‌شناختی این غار، آن را کشف کنیم. دندان را آزمایش کردیم و این فرایند یک‌سال طول کشید. با میکروسی‌تی‌اسکن‌های خاص در دانشگاه علوم‌پزشکی دانشگاه تهران اسکن دندان انجام شد و بعد با مجموعه بسیار زیادی از دندان‌های شیری انسان نئاندرتال و انسان مدرن که در دیگر نقاط جهان پیدا شده بود، مقایسه شد. نتیجه تمام این مقایسه‌ها نشان داد که این دندان متعلق به کودک انسان و البته به احتمال بسیار بالا متعلق به یک کودک نئاندرتال است. نتایج سن‌سنجی نیز بعد از مدتی آمد و نشان داد که این دندان مربوط به بازه زمانی ۱۷۵هزار سال قبل است.»

 

منبع: خبر آنلاین
کد مطلب: ۳۷۴۱۰۱
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت